Прилагане на ЗДДС.

ОТНОСНО: Прилагане на ЗДДС.
В Дирекция ОДОП Пловдивпостъпи писмено запитване с вх. № ………………../04.05.2016 г.,относно прилагане на ЗДДС.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка: Дружеството се занимава с производство на синтетични полиамидни и полиестерни конци. За подобряване на производството си ще се изгради климатична инсталация. За целта е необходимо да се закупи чилърна система, която в България не се предлага. Дружеството е регистрирано по ЗДДС в България. Същото закупува чилърна система от турска фирма с регистрация в Турция, която от своя страна закупува системата от италианска фирма с регистрация за целите на ДДС в Италия. Условията на доставка са франко склада на италианската фирма, т.е. чилърната система се намира в Италия в склада на италианската фирма и българското дружество трябва да организира и заплати транспорта й от Италия до България. Българското дружество ще получи фактура за доставка на чилърната система от турската фирма без митническа декларация и транспортни документи. На ЧМР товарителницата за изпращач ще е посочена италианската фирма, а за получател българската. Ще има и фактура за транспорт от транспортната фирма от Италия до България.
Зададен е следният въпрос: При условие, че чилъра се транспортира от Италия до България без да напуска границите на ЕС и с наличие на горепосочените документи , кой от всички участници в сделката трябва да начисли и плати ДДС и как се формират документите за начисляване на ДДС?
В отговор на поставеният от Вас въпрос, изразявам следното становище:
Правата на задължените лица са визирани в чл. 17, ал. 1 от ДОПК. По смисъла на т. 2 и т. 5 от същия член, задължените лица имат право да им бъдат разяснявани правата в производствата по този кодекс, включително и правото на защита в административното, изпълнителното и съдебното производство, и да бъдат предупредени за последиците от неизпълнение на задълженията им и информация за публичните им задължения и за сроковете, в които следва да заплатят дължимите от тях данъци, задължителни осигурителни вноски и други публични задължения.
Писмените становища ангажират приходната администрация по смисъла на чл. 17, ал. 3 от ДОПК, поради което ще получите отговор единствено за Вашите задължения като данъчно задължено лице.
Вътреобщностно придобиване (ВОП) е налице, когато се придобива правото на собственост върху стока, както и фактическото получаване на стока в случаите по чл. 6, ал. 2, която се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, когато доставчикът е данъчнозадължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка /чл. 13, ал. 1 от ЗДДС/.
За да е приложим режимът, установен за ВОП, за дадена доставка на стоки следва да са налице кумулативно следните условия:
– доставчикът е данъчнозадължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка към датата на данъчното събитие на ВОД;
– предмет на вътреобщностното придобиване са стоки;
– придобиването е възмездно;
– стоките се транспортират до територията на страната от територията на друга държава членка. ВОП е налице както когато транспортът се осъществява от или за сметка на доставчика, така и когато същият е от или за сметка на получателя.
Тъй като доставчик на стоките /чилърна система/ е турска фирма са възможни две хипотези.
При първата хипотеза, ако турската фирма е лице, което не е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка, за Вас не е налице вътреобщностно придобиване и не възниква задължение за начисляване на ДДС.
Във втората хипотеза, при условие, че турската фирма е регистрирана за целите на ДДС в друга държава членка /налице е валиден ДДС номер/ за Вас ще са изпълнени условията, регламентирани в чл. 13, ал. 1 от ЗДДС, т.е. ще е налице вътреобщностно придобиване. На основание чл. 84 от ЗДДС, данъкът при вътреобщностни придобивания е изискуем от лицето, което извършва придобиването. Данъкът се начислява, като се издава протокол не по-късно от 15 дни от датата, на която данъкът е станал изискуем – чл. 117, ал. 1, т. 1 във връзка с ал. 3 от ЗДДС. Протоколът следва да съдържа реквизитите посочени в чл. 117, ал. 2 от ЗДДС.’

Оценете статията

Вашият коментар