Прилагане на ЗДДС.

ОТНОСНО: Прилагане на ЗДДС.
В Дирекция ОДОП …. постъпи писмено запитване с вх. № от 29.03.2017 г., относно прилагане на ЗДДС.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка: Община К е регистрирана по ЗДДС. Получава фактура № 0000000013/10.03.2017 г. по сключен договор № 2370/16.11.2016 г. Фактурата е с данъчна основа 10349,62 лв. и основание за прилагане на нулева ставка чл.163а, ал. 2 ЗДДС и протокол.
Зададени са следните въпроси:
1. Данъкът за доставката изискуем ли е от Общината?
2. Общината дължи ли при предоставените документи ДДС в размер на 2069,92 лв.?
3. В кои колони и с какви суми следва да се разнесе фактурата и протокола в дневниците за покупки и дневниците за продажби?
В отговор на поставените от Вас въпроси, съобразявайки приложимата нормативна уредба, изразяваме следното становище:
Първи и втори въпрос: Системата на т.нар. “обратно начисляване“ на ДДС се прилага за следните отпадъци и услуги посочени в част I на Приложение № 2 към глава деветнадесета „а“:
1. Битови отпадъци. Съгласно § 1, т. 4 от Допълнителните разпоредби на Закона за управление на отпадъците (ЗУО), това са “отпадъци от домакинствата“ и “подобни на отпадъците от домакинствата“.
2. Производствени отпадъци. Съгласно § 1, т. 32 от ДР на ЗУО това са отпадъците, образувани в резултат на производствената дейност на физическите и юридическите лица.
3. Строителни отпадъци. Съгласно § 1, т. 39 от ДР на ЗУО това са отпадъците от строителство и разрушаване, съответстващи на кодовете отпадъци, посочени в глава 17 от Индекс към Решение 2000/532/EО на Комисията от 3 май 2000 г. за замяна на Решение 94/3/ЕО за установяване на списък на отпадъците в съответствие с член 1, буква “а)“ от Директива 75/442/ЕИО на Съвета относно отпадъците и Решение 94/904/ЕО на Съвета за установяване на списък на опасните отпадъци в съответствие с член 1, параграф 4 от Директива 91/689/ЕИО на Съвета относно опасните отпадъци и следващите му изменения.
4. Опасни отпадъци. Съгласно § 1, т. 12 от ДР на ЗУО това са отпадъците, които притежават едно или повече опасни свойства, посочени в приложение № 3.
5. Отпадъци от черни и цветни метали. Съгласно § 1, т. 19 от ДР на ЗУО това са технологичните отпадъци, получени от добива, преработката или механичната обработка на цветни и черни метали и сплавите им, бракуваните машини, съоръжения, детайли и конструкции от производствен, строителен или битов характер с изключение на опасните отпадъци.
6. Отпадъци от черни и цветни метали с битов характер. Съгласно § 1, т. 20 от ДР на ЗУО това са отпадъци от черни и цветни метали (ОЧЦМ), получени в резултат на жизнената дейност на хората по домовете, в административни, социални и обществени сгради. Към тях се приравняват и отпадъците от черни и цветни метали, получени от търговски обекти, занаятчийски дейности, обекти за отдих и забавления.
7. Услуги по добив, обработка или преработка на отпадъци по т. 1 – 6. Определение на понятията добив, обработка и преработка на отпадъците се съдържат в § 1, т. 46 – 48 от ДР на ЗДДС.
Съгласно § 1, т. 46 от ДР на ЗДДС, добив на отпадъци е всяка дейност, в резултат от която се образуват отпадъци.
Следва да се обърне внимание, че добив на отпадъци ще е налице единствено в случаите, когато в следствие на извършване на независима икономическа дейност се образуват отпадъци и същите са предмет на облагаема доставка, например едно лице ги предоставя на друго лице.
Обработка на отпадъци, съгласно § 1, т. 47 от ДР на ЗДДС, е всяка дейност по събиране, съхранение, сортиране и механична обработка на отпадъци без изменение на химическия им състав.
Преработка на отпадъци, съгласно § 1, т. 48 от ДР на ЗДДС е всяка дейност, която променя свойствата или състава на отпадъците, като ги превръща в суровини за производство на крайни продукти или в крайни продукти.
Схемата на т.нар. “обратно начисляване“ на ДДС при доставка на горецитираните отпадъци и услуги изисква данъкът да се дължи от получателя по доставката, когато той е регистрирано по закона лице и то независимо дали доставчикът е данъчно задължено или данъчно незадължено по закона лице (чл. 82, ал. 5 от ЗДДС).
Предвид цитираната разпоредба, когато получател по доставката е община, регистрирано по ЗДДС лице, то данъкът за доставката ще с изискуем именно от общината. Следва да се има предвид, че за начисления от Вас данък не възниква право на приспадане на данъчен кредит. Това е така, тъй като закупените стоки (отпадъци) или услуги по приложение № 2 от ЗДДС не се използват за извършване на облагаеми доставки от общината. Общината осъществява дейности по сметосъбиране и сметоизвозване, за които лицата – собственици на имотите, а при учредено вещно право на ползване от ползвателите, заплащат такса битови отпадъци. За тези си дейности общината не е данъчно задължено лице и действа в качеството си на орган на местна власт съгласно разпоредбата на чл. 3, ал. 5 от ЗДДС. В тази връзка, стоките и услугите по Приложение № 2, които общината закупува, се използват за дейности извън рамките на икономическата дейност на съответната община, във връзка с което на основание чл. 70. ал. 1, т. 2 от ЗДДС за данъка, който общината сама си начислява по реда на специалната схема, не възниква право па приспадане на данъчен кредит.
Когато доставчикът е данъчно задължено лице (какъвто е конкретния случай), данъкът се начислява с протокол по чл. 117, ал. 2 от ЗДДС за всяка доставка поотделно.
Протоколът се издава в 15 – дневен срок от датата, на която данъкът за доставката е станал изискуем. Това означава, че протоколът по чл. 117, ал. 2 от ЗДДС трябва да се издаде в 15 – дневен срок от датата на възникване на данъчното събитие за доставката. Издаденият протокол, с който получателят (община) сам е начислил данъка, се отразява в дневника за продажбите за данъчния период, през който е издаден.
Предвид гореизложеното, за Община К възниква задължение за начисляване на ДДС със ставка на данъка 20 на сто – в размер на 2069,92 лв.
Трети въпрос: На основание чл. 97а, ал. 1, б.“а“ от ППЗДДС, доставките на стоки и/или по част І на приложение № 2 от закона, описани в приложение № 2 от закона, се посочват в колона 8а “Доставка по чл. 163а от ЗДДС“ на отчетните регистри по чл. 124 от закона с код “01“.
Съгласно чл. 97а, ал. 4 на ППЗДДС, регистрираното лице, което е получател по доставките, отразява издадените протоколи по чл. 117 или чл. 163б, ал. 1, т. 2 от закона, като задължително посочва:
а) данъчната основа в колони 9 и 14, съответно данъка в колони 10 и 15 на дневник за продажбите;
б) данъчната основа в колона 9, 10 или 12 и начисления данък в колони 11 или 13 на дневника за покупките.
Тъй като за Вас не възниква право на приспадане на данъчен кредит, протоколът по чл. 117 от ЗДДС следва да намери отражение в кол. 9 на дневника на покупки.
Получената фактура следва да се отрази в дневника за покупките, като се попълват само данните в колони от 1 до 8а, предвид ал. 5 на чл. 97а от ППЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар