Прилагане разпоредбата на чл.70, ал.1, т.5 от ЗДДС и § 51, ал.3 от ПЗР на ЗИДЗДДС /обн.ДВ бр.95 от 01.12.2009 год./.

54/09.02.2010
Чл.70, ал.1, т.5 ЗДДС
§ 51, ал.3 ПЗР ЗИДЗДДС
Относно: Прилагане разпоредбата на чл.70, ал.1, т.5 от ЗДДС и § 51, ал.3 от ПЗР на ЗИДЗДДС /обн.ДВ бр.95 от 01.12.2009 год./.
Във връзка с Ваше писмено запитване, заведено в деловодството на Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” гр. с вх. № год., изразявам принципно становище, съобразено с действащите от 01.01.2010 год. разпоредби на Закона за данъка върху добавената стойност /ЗДДС/.
В писмото сочите, че дружеството Ви е регистрирано по ЗДДС лице, което в края на 2008 год. е придобило лек автомобил „Мерцедес”, по договор за финансов лизинг със срок за погасяване месец декември 2012 год.. Описвате също, че броят на местата за сядане в автомобила е 6+1, като не всички седалки са монтирани от производителя. Към момента на сключване на договора за лизинг броят места за сядане превишава критерият на § 1, т.18 от ДР на ЗДДС и за целите на закона автомобилът не се третира като „лек автомобил”, с оглед на което ползвате данъчен кредит по издадената от лизингодателя фактура в началото на действие на договора. Автомобилът използвате за управленската дейност на дружеството и до 31.12.2009 год. сте упражнявали право на приспадане на данъчен кредит и за стоките и услугите, свързани с поддръжката и експлоатацията на транспортното средство.
С оглед изложената фактическа обстановка и предвид разпоредбите на § 48, т.2, буква „б” и § 51 от Закона за изменение и допълнение на ЗДДС, обнародван в ДВ бр.95 от 01.12.2009 год., поставяте въпрос относно възникване на право на данъчен кредит за стоките и услугите, свързани с поддръжката, ремонта, подобрението и експлоатацията на описания в запитването автомобил „Мерцедес”.
Освен това, в запитването сте описали, че дружеството притежава и лек автомобил „Рено Експрес”, тип фургон, с брой места за сядане 1+1, който използвате за превоз на продукти и готова продукция до производствените и търговски обекти на дружеството. Посочили сте, че за стоките и услугите, свързани с експлоатацията на този автомобил не сте упражнили право на приспадане на данъчен кредит.
Вторият поставен въпрос е относно възникване и упражняване на право на данъчен кредит за стоките и услугите, свързани с поддръжката и експлоатацията на лек автомобил „Рено Експрес”, използван за основната дейност на дружеството.
По въпрос първи:
Разпоредбата на чл.70, ал.1, т.4 от ЗДДС регламентира, че право на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо, че са изпълнени условията на чл.69 или чл.74 от с.з., когато е придобит, внесен или нает лек автомобил. Аналогична разпоредба съществува и по отношение на стоки и/или услуги, свързани с поддръжка, ремонт, подобрение или експлоатация на лекия автомобил /чл.70, ал.1, т.5 от ЗДДС/.
С § 48, буква „б”, т.2 на Закона за изменение и допълнение на ЗДДС /обн. ДВ бр.95 от 01.12.2009 год,/е направено изменение на дадената за целите на специалния данъчен закон легална дефиниция на понятието „лек автомобил”. В сила от 01.01.2010 год. „лек автомобил” е този, в който броят на местата за сядане без мястото на водача не превишава 5. Не е лек автомобил, който е предназначен за превоз на товари или има трайно вградено допълнително техническо оборудване за целите на извършваната дейност от регистрирано лице.При определяне броя на местата за сядане се вземат предвид само седалките, монтирани от производителя. По силата на § 51, ал.1 от Преходните и заключителни разпоредби на ЗИДЗДДС посочената разпоредба, свързана с регламентираното в чл.70, ал.1, т.4 и 5 от ЗДДС ограничение на правото на данъчен кредит не се прилага за автомобили, за които правото на данъчен кредит е възникнало и е било налице до 31 декември 2009 год..
След 1 януари 2010 год. за стоките и услугите, свързани с поддръжката, ремонта, подобрението или експлоатацията на описания в запитването лек автомобил „Мерцедес” не възниква право на приспадане на данъчен кредит на основание § 51, ал.1 от ПЗР на Закона за изменение и допълнение на ЗДДС /обн. ДВ бр.95 от 01.12.2009 год./.
По въпрос втори:
Категорията на автомобил „Рено Експрес” може да бъде установена от клетка J на Свидетелство за регистрация № …….., издадено от Пътна полиция при Министерство на вътрешните работи. Съгласно чл.149, ал.1, т.2, б.”а” от Закона за движение по пътищата пътните превозни средства категория М1 са предназначени за превоз на пътници, с оглед на което автомобил „Рено Експрес” представлява лек автомобил по смисъла на § 1, т.18 от ДР на ЗДДС, в редакция действаща както за периода до 31.12.2009 год. така и след 01.01.2010 год.. В този случай са приложими разпоредбите на чл.70, ал.1, т.5 от ЗДДСи за стоките и услугите, свързани с поддръжката, ремонта, подобрението и експлоатацията на превозното средство не възниква право на приспадане на данъчен кредит.
Визираните в чл.70, ал.1, т. 5 от ЗДДС ограничения по отношение правото на приспадане на данъчен кредит могат да не се прилагат, ако използвате лекия автомобил единствено за извършване на транспортни и охранителни услуги, на таксиметрови превози или за отдаване под наем, на куриерски услуги или за подготовка на водачи на моторни превозни средства. Основание за възникване на данъчен кредит в тези случаи е разпоредбата на чл.70, ал.2, т.1 от ЗДДС.
Въпреки, че в ЗДДС липсва легално определение на понятието „транспортна услуга”, вчл.367 от Търговския закон е регламентирано, че с договора за превоз, превозвачът се задължава срещу възнаграждение да превози до определено място лице, багаж или товар. Аналогични са и разпоредбите на чл.35 и чл.49 от Закона за автомобилните превози /ЗАП/, регламентиращи договора за превоз на пътници и договора за превоз на товари.
Съгласно ЗАП обществен превоз на пътници на територията на Република България може да се извършва оттърговци – физически или юридически лица, които притежават лицензия за извършване на обществен превоз на пътници или удостоверение за регистрация, в случаите на извършване на таксиметров превоз на пътници, както и други документи, които се изискват от този закон и Наредба № 33 от 03.11.1999 г. за обществен превоз на пътници и товари на територията на Република България, издадена от Министерството на транспорта
Дейност по превоз на товари, по смисъла на ЗАП може да извършва физическо или юридическо лице, регистрирано като търговец, което превозва стоки срещу заплащане със собствени или наети превозни средства. За удостоверяване на условията на договора за превоз на товари според чл.50 от ЗАП се съставя товарителница, съдържаща визираните в чл.53 от ЗАП данни, както и пътен лист по образец /приложение № 14 към Наредба № 33 от 03.11.1999 год./.
Предвид посочените разпоредби на ЗАП, за целите на чл.70, ал.2, т.1 от ЗДДС можем да приемем, че „транспортна услуга” е услугата по превоз на стоки или пътници по определен маршрут и срещу възнаграждение,дължимо от получателя на услугата. Единствено, когато юридическо лице извършва срещу заплащане транспортна услуга, ще възникне право на приспадане на данъчен кредит за покупката на лекияавтомобил, както и за стоките и услугите, свързани с поддръжката и експлоатацията на превозното средство.

Оценете статията

Вашият коментар