прилагане разпоредбите на Кодекса за социално осигуряване (КСО), Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) и Наредбата за общественото осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските гр

Изх. № 23-22-1335
29.07.2013 г.
КСО
Чл. 4, ал. 3, т. 2
Чл. 6, ал. 7-8
Чл. 127
НООСЛБГРЧМЛ
Чл. 1, ал. 1, ал. 2, ал. 6
Чл. 2, ал. 6
ЗЗО
Чл. 40, ал.1, т. 2
Вдирекция„Обжалване и данъчно-осигурителнапрактика” …е постъпило Вашеписменозапитванеприето свх. № 23-22-1335 от 25.06.2013 г.,
относно прилаганеразпоредбитенаКодексазасоциалноосигуряване (КСО), Законазаздравнотоосигуряване(ЗЗО)иНаредбата за общественото осигуряване на самоосигуряващитесе лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица(НООСЛБГРЧМЛ).
В запитванетоисъпътстващитедокументие изложенаследнатафактическаобстановка:
ЛицетоXисъпругатамусасъдружницивновообразуванодружествосограниченаотговорност(ООД). Двамата
представляващидружествотопоотделносауправителиизатазидейностнесаназначенипотрудовдоговорилидоговорзауправлениеиконтрол.Съдружникът Xвсъщотовремеимакачествотонаедноличентърговецизатазисидейностесамоосигуряващоселице.Единиятотсъдружницитевдружествотосограниченаотговорностосвенуправленскадейност,понякогаизвършваидейностпоуправлениенамоторнопревозносредствостовароносимост/товароподемностнад12тона.
Въввръзкасвъзникналияказуссапоставениследните въпроси:
1.КакследвадасеосигурявасъдружниквООД,койтоизвършватрудовадейноствнегобезсключентрудовдоговорилидоговорзауправлениеиконтрол?
2. КакследвадасеосигурявасъдружниквООД, койтоизвършватрудовадейноствнегоиедновременностоваерегистриранкатоедноличентърговец?
Предвидизложенатафактическаобстановка,поставенитевъпросииотносиматакъмтях нормативнауредба, изразявамследнотостановище:
Попървивъпрос:
Съгласно чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО, задължителноосигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт са лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица – членове на неперсонифицирани дружества. Тези лица внасят дължимите осигурителни вноски авансово и изцяло за своя сметкакатосамоосигуряващи се лицавърху месечен осигурителен доход между минималния имаксималния месечен размер на осигурителниядоход, определен със ЗБДОО за съответната година (чл. 6, ал. 7 от КСО).Вслучаите,когатосъдружниквООДняматрудовдоговор и/ илидоговорзауправлениеиконтрол,сключенсдружеството,тойсеосигурявапореданачл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО зацялататрудовадейност,извършванавдружеството -оперативнаи/илиуправленскадейност.Упражняванатаоперативнадейностможедабъдеотразличноестество,напримеруправлениенамоторнопревозносредство.
Съдружницитевтърговскидружества,накоитоеотпуснатапенсия,вкачествотонасамоосигуряващиселицесеосигуряватзафондоветенадържавнотообщественоосигуряване(фонд„Пенсии”ифонд„Общозаболяванеимайчинство”)посвое желание (чл. 1, ал. 6отНООСЛБГРЧМЛ).
Засъдружниците,роденислед31.12.1959г.,вноскитезафонддопълнителнозадължителнопенсионноосигуряване(ДЗПО) севнасятпоаналогичен ред(чл. 127отКСО).Вноскитезаздравноосигуряванесевнасятпореданачл. 40, ал. 1, т. 2отЗЗО.
Вслучаите,когатосекасаезадейност,извършванасистемновдружеството,коятопосилатанаспециаленнормативендокументилипосилатанаКодексанатруда(КТ) имахарактерна трудовоправоотношение,следвадасесключитрудовдоговор. Съгласночл. 2, ал.1отКТотношенията при предоставянето на работнасиласе уреждат само като трудови правоотношения.Тази хипотезаеприложимаивслучаите,когатосъдружниквООДизвършвадейностпоуправление намоторнопревозносредствостовароносимост/товароподемностнад12тона.Следвада сеимапредвид,чесъгласночл. 399отКТ, цялостният контролза спазване на трудовото законодателство във всички отрасли и дейности се осъществява от Изпълнителната агенция “Главна инспекция по труда“ към министъра на труда и социалната политика.
Когато съдружникътвООДполучава доходиза положен личен труд, нонямасключентрудовдоговорилидоговорзауправлениеиконтролс дружеството,същите се включват при определяне на окончателен размер на осигурителния му доход(чл. 6, ал. 8 от КСО).Окончателният размер на месечния осигурителен доход се определя за периода, през който лицата са упражнявали трудова дейност през предходната година, възоснова на доходите, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица(ЗДДФЛ).
Повторивъпрос:
Задължението за осигуряване на самоосигуряващите се лица възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване илипрекратяване(чл.1, ал.1 от НООСЛБГРЧМЛ). При започване, прекъсване, възобновяване или прекратяване на всяка трудова дейност, за която е регистрирано самоосигуряващото се лице, се подава декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на НАП, подписана от самоосигуряващото се лице до компетентната териториална дирекция на Националнатаагенция за приходите в 7-дневенсрок от настъпване на съответното обстоятелство,съгласночл. 1, ал. 2 от НООСЛБГРЧМЛ.
Самоосигуряващитеселица,коитоизвършватдейностинаразличниоснования,внасятавансовитесивноскизаедноотоснованиятапоизборналицето (чл. 2, ал.3,изречениепърво от НООСЛБГРЧМЛ).Вслучаите,когатосъдружниквООДупражняватрудовадейност,ноняматрудовдоговор и/ илидоговорзауправлениеиконтрол,сключенсдружеството иедновременностоваупражнявадейносткатоедноличентърговец,тойсеосигуряванаедноотоснованиятапоизбор -катоедноличен търговециликатосъдружник(самоосигуряващоселице).
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате наразпоредбата на чл. 17, ал. 3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар