прилагане разпоредбите на Наредба № Н-18 от 13.12.2006 г. на МФ

3_ 866/17.03.2010 г.
ЗДДС, чл. 118, ал. 1, ал. 3 и ал. 4;
Наредба Н – 18/2006г. на МФ, чл. 3, ал. 1;
Наредба Н – 18/2006г. на МФ, чл. 26, ал. 1;
Относно: прилагане разпоредбите на Наредба № Н-18от 13.12.2006 г. на МФ
Според изложеното в запитването „Х” АД е с предмет на дейност хотилиерство и ресторантьорство и е регистрирано по ЗДДС. На дружеството е извършена проверка от ВВК на холдинговата структура като „тайни клиенти”. На проверяващите, при приключване на сметката за консумация в ресторанта, е издаден фискален касов бон. Но в техен констативен протокол е отразено, че на нито една от масите е нямало издаден междинен бон. Считате, че може би са имали предвид служебен бон.
Във връзка с това поставяте въпроса освен крайния фискален бон, който издавате на клиентите, изисква ли се издаването и на служебен бон?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Наредба № Н-18 от 13 декември 2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства на МФ /обн. ДВ бр.106 от 27 Декември 2006г., посл. изм. ДВ бр.77 от 29 септември 2009г. / и Закон за данък върху добавената стойност /ЗДДС, обн. ДВ бр.63 от 4 август 2006г., посл. изм. ДВ. бр.95 от 1 Декември 2009г./, изразяваме следното становище:
На основание чл.118, ал.1 от ЗДДС всяко регистрирано и нерегистрирано по този закон лице е длъжно да регистрира и отчита извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (ФУ), независимо дали е поискан друг данъчен документ. Съгласно ал. 3 на същия член фискалната касова бележка (фискалният бон) е хартиен документ, регистриращ продажба/доставка на стока или услуга в търговски обект, по която се плаща в брой, с чек, с ваучер, с банкова кредитна или дебитна карта или с други заместващи парите платежни средства, издаден от въведено в експлоатация фискално устройство от одобрен тип, за което е заверено свидетелство за регистрация в ТД на НАП.
В чл.118, ал.4 от ЗДДС е указано, че прилагането на този член, както и условията, редът и начинът за одобряване на типа, за отмяна на типа, за въвеждане/извеждане във/от експлоатация, регистрация, отчитане и сервизно обслужване, експертизите и контролът на фискалните устройства (електронни касови апарати с фискална памет, фискални принтери и електронни системи с фискална памет за продажба на течни горива), техническите и функционалните изисквания към тях, редът и начинът за установяване на дистанционна връзка с Националната агенция за приходите и за издаване на фискални касови бележки, както и минималните реквизити на фискалните касови бележки се определят с наредба на министъра на финансите. Тази наредба е Наредба № Н-18/2006 г. за реда за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства, в сила от
01.01.2007 г., издадена от Министерството на финансите.
Съгласно чл. 3, ал.1 от същата всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (ФУ), освен когато плащането се извършва по банков път.
Реквизитите на фискалната касова бележка се съдържат в чл. 26, ал. 1 от Наредба Н- 18/2006 г. на МФ. Тази правна норма регламентира, че фискалната касова бележка трябва да бъде четима и да съответства на образеца съгласно приложение № 1 към чл. 8, ал. 1, т. 1, чл. 26, ал. 1 от Заключителни разпоредби на наредбата. В раздел ІІІ „Изисквания за изобразяване и отпечатване на информацията при работа с фискално устройство”, т. 3,
б. „б” на приложение № 1 от наредбата е указано, че след въвеждане в експлоатация на фискалното устройство върху клиентските касови бележки, отчетите на ФП и дневния финансов отчет с нулиране и запис във ФП следва да се отпечатва съобщение “ФИСКАЛЕН БОН“, а на останалите документи да се отпечатва съобщение “СЛУЖЕБЕН БОН“. В раздел V „Задължителна форма и клавишна последователност” от същото приложение са дадени образци за задължителна форма, клавишна последователност и минимална информация, съдържаща се във фискалните бонове. Там е представен образец на бонове за отделните поръчки и стандартна клиентска фискална касова бележка, издавани от фискално устройство, предназначено за използване в ресторанти. Съгласно образеца, поръчаните от клиента в различни периоди на престоя му в заведението асортименти и тяхната цена се отразяват в служебни бонове с натрупване без сметката да се закрива. Сметката се закрива с издаването на фискален бон, в който са отразени всички поръчки с натрупване.
ЗДДС и Наредба Н – 18/2006 г. на МФ вменяват задължение на лицата да регистрират и отчитат извършваните от тях продажби чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство, но в тези нормативни актове не е регламентирано задължение за издаване на касов бон (служебен бон), който не е фискален. При издаването на такива касови бонове продажбите са “записани“ в оперативната памет на ФУ, но не и във фискалната памет на ФУ. В тази връзка нарушение би представлявало издаването на касови бонове при заплащане от страна на клиент с изписан текст на фискалния бон “междинна сума“, “неприключена сметка“ или “служебен бон“ без да е издаден фискален бон (на който да е изписан текста “ФИСКАЛЕН БОН“). Издаването на фискални касови бележки за всяка отделна поръчка на едни и същи клиенти или отразяването на отделните поръчки в служебни бонове и впоследствие закриването на сметката, чрез издаване фискален бон е въпрос на избор на лицата, осъществяващи продажбите в ресторанти. Предвидената в наредбата възможност за издаване на служебни бележки, които отразяват междинното състояние на сметката е съобразено с характера на извършваната дейност и е направена с цел улесняване на лицата, работещи в сферата на общественото хранене.

Оценете статията

Вашият коментар