прилагане разпоредбите на Наредба № Н-18 от 13.12.2006 г. на МФ за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства при повреда на фискалното устройство/ФУ/ по техни

29/05.03.2009 г.
Наредба № Н-18/2006 г.- чл.25; чл.26, ал.1, т.9; чл.36, ал.2; чл.41, ал.1;
чл.50,ал.6; Приложения № 1 и 2
ЗДДС- чл.118
Относно: прилагане разпоредбите наНаредба № Н-18от 13.12.2006 г. на МФ за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства при повреда на фискалното устройство/ФУ/ по технически причини.
По повод Ваше писмено запитване с вх.№ ……2009 г., Дирекция „ОУИ” гр…. Ви уведомява за следното:
Според фактите в запитването, през м. февруари 2009 г. поради технически причини, таймерът на ЕКАФП се е повредил, нулирал се е и е регистрирал всички последващи продажби вместо към м.февруари в м.януари 2009 г. Повредата е открита при опит за разпечатване на месечния отчет за м.февруари. Сервизната фирма извършваща техническото обслужване на ФУ е предложила да сторниране нанеправилно въведените операции и завеждането им през м.март, поради това че след отстраняване на повредата датата ще стане текуща. Въпросите Ви са следните:
1. Как да постъпим законосъобразно, след като сме издали фактури за извършените от нас доставки в м. февруари и те са платени в брой в същия месец? Как да документираме получените плащания през м.февруари 2009 г., след като според техническите лица това е невъзможно чрез касовия апарат?
2. Какъв документ трябва да ни издаде фирмата, която подържа ЕКАФП, от който да стане видно, че оборотът за м.януари е увеличен с плащанията от м.февруари, поради настъпилата повреда?
Прилагането на чл.118 от ЗДДС, както и условията, редът и начинът на одобряване на типа, за отмяна на типа, за въвеждане/извеждане във/от експлоатация, регистрация, отчитане и сервизно обслужване, експертизите и контролът на фискалните устройства, техническите и функционални изисквания към тях, редът и начинът на издаване на фискални касови бележки, както и минималните реквизити на фискалните касови бележки се определят с Наредба № Н-18 на министъра на финансите от 13 декември 2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства.
Независимо от документирането с първичен счетоводен документ, лицата задължени да използват фискално устройства издават фискална касова бележка за всяка продажба с изключение на случаите, когато плащането е по банков път. Фискалната касова бележка се издава при извършване на плащането, като задължително се предоставя на клиента едновременно с получаване на плащането – аргумент, чл.25 от Наредба № Н-18/2006 г. Един от задължителните реквизити, който трябва да съдържа фискалната касова бележка е посочен в т.9 на ал.1 от чл.26 на Наредба № Н-18 – дата и час на издаване.
В чл.36, ал.2 от Наредба № Н-18 изрично е посочено, че при повреда на ФУ, включително нулиране на оперативната памет /”НУЛИРАН RAM”/ или препълване на фискалната памет, лицето по чл.3 е длъжно незабавно да повика сервизната фирма, с която има сключен договор за сервизно обслужване. Съответно, продажбите на стокиили услуги се документират с касова бележка от кочан само в случаите регламентирани от Наредбата и съгласно чл.36 и чл.37 това са:
– при спиране на захранващото напрежение;
– при извършване на експертиза на ФУ от БИМ;
– по време на ремонт на ФУ за вписаното в паспорта време;
– при регистрирана от съответните органи кражба на ФУ за срок не по-дълъг от 7 дни.
Трябва да имате предвид, че прилагането на посочените по горе разпоредби е възможно само, ако Вие своевременно бяхте открили техническата повреда на ФУ, още с издаването на първата ФКБ през м.февруари 2009 г., на която задължително трябва да е посочен реквизита – дата.
В Приложение №1 към чл.8, ал.1, т.1, чл.26, ал.1 „Функционални изисквания” към Наредба № Н-18, изрично е регламентирано, че не се разрешава извършването на „Сторно” операция след приключване сметката на клиента. Само в случаите накорекция при връщане, рекламация на стока или при грешно натрупване след приключена сметка на клиента /сторно опреция/, същите се документират чрез издаване на касова бележка от кочан, съдържаща надпис „СТОРНО”, но при използване на изправно ФУ.
От посоченото в запитването става ясно, че се касае за технически проблем свързан с часовника – календар за реално време, който съгласно Приложение №2, раздел І, т.3 от Наредба № Н-18 е задължителна съставна част на ФУ. Часовникът-календар формира датата и часа, които се отпечатват в края на всеки бон издаден от ФУ. Тази дата се записва във фискалната памет/ФП/ при извършване на дневен финансов отчет с нулиране. С оглед гарантиране на хронологията на записите във ФП в Приложение №1, раздел І, т.10 от Наредба № Н-18, е въведено изискване при корекция на текущата дата нововъведената дата да не е по-ранна от датата на записа на последния блок във ФП. Освен това, при спазен срок от разпоредбата на чл.41, ал.1 от Наредба № Н-18, която гласи „В 7-дневен срок след изтичане на всеки месец и година лицето по чл.3 отпечатва съкратен отчет на фискалната памет на всяко устройство в обекта за съответния период”, Вие трябва да разполагате с месечен отчет за периода 01.01.-31.01.2009 г., в който са посочени действителните оборотите от продажби през м.януари 2009 г.
Действията които трябва да извърши сервизната фирма във връзка със сервизното обслужване на ФУ, в т.ч. и при ремонт са регламентирани в Глава седма, от чл.44 до чл.52 на Наредба № Н-18. Съгласно чл.50, ал.6 от Наредба № Н-18 сервизната фирма съставя протокол в два екземпляра при приемане на ФУ за ремонт. В съставения протокол от сервизният техник се посочва датата, часа и причината за приемане на ФУ. Този протокол, заедно с паспорта на ФУ може да послужат като доказателство за това, че издадените фискални бележки през м.февруари 2009 г., са отпечатани и натрупани във ФП с дати през м.януари 2009 г.
Завереното копие „вярно с оригинала” на протокола по чл.50, ал.6 от Наредба № Н-18 е документа, който Вие може да предоставите на клиентите си за доказване истинската дата на издаването на фискалния бон. Съответно, копие от този протокол, заедно със съкратените отчети на ФП , съхранени по реда на чл.41 от Наредба № Н-18 в книгата за дневните финансови отчети, ще са основание за отразяване в счетоводството Ви плащанията в брой към издадените фактури през м.февруари 2009 г.
Видно, на основание горе изложеното, фискалните бонове издадени на клиентите Ви през м.февруари 2009 г. не могат да бъдат коригирани. Задължение на лицето собственик на ФУ е да контролира коректността на датата и при наличие на неточност да сигнализира своевременно сервизната организация, с която има сключен договор за поддръжка.

Оценете статията

Вашият коментар