прилагане разпоредбите на Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и. реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица

.№ 94-Л-140
Дата:25.05.2016 год.
КСО, чл. 5, ал. 4, т. 1;
КСО, чл. 6, ал. 2;
КСО, чл. 6, ал. 11;
КСО, чл. 10, ал. 1;
НООСЛБГРЧМЛ, чл. 1, ал. 1;
НООСЛБГРЧМЛ, чл. 1, ал. 2;
Наредба № Н-8820015 г., чл. 3, ал. 9;
Наредба № Н-8820015 г., чл. 3, ал. 10.
ОТНОСНО: прилагане разпоредбите на Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и. реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица.
По повод Ваше писмено запитване,постъпило в ЦУ на НАП и заведено с вх. № 94-Л-140 от 09.05.2016 г., Ви уведомявам за следното:
В писмото посочвате, че сте осигурена върху максималния размер на месечния осигурителен доход по трудово правоотношение. Същевременно, упражнявате трудова дейност като самоосигуряващо се лице – собственик на ЕООД. В дружеството има назначен управител.
Въпросите, които поставяте, са:
1.Следва ли да подадете декларация в качеството си на самоосигуряващо се лице, че сте осигурена върху максималния месечен размер на осигурителния доход на друго основание, за да не се осигурявате?
2.Длъжна ли сте да подавате данни с Декларация обрИзх. № 1 като самоосигуряващо се лице?
Трудовата дейност е основополагаща за възникване на основание за държавно обществено осигуряване (ДОО). Съгласно чл. 10, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) осигуряването възниква от деня, в който лицата започват да упражняват трудова дейност по чл. 4 или чл. 4а, ал. 1 и за който са внесени или дължими осигурителни вноски и продължава до прекратяването й.
Доходът, върху който се дължат осигурителни вноски, включва всички възнаграждения, включително начислените и неизплатени или неначислени и други доходи от трудова дейност (чл. 6, ал. 2 от КСО). В чл. 6, ал. 11 от КСО е предвиден специален ред за осигуряване налицата, които получават доходи от дейности на различни основания по чл. 4 от КСО, с оглед ограничаване на осигурителния доход до максималния месечен размер.
Следователно, месечният осигурителен доход на лице, което през календарния месец е работило по трудово правоотношение и като самоосигуряващо се лице, е сборът от осигурителните доходи, по всяко едно от основанията, но общо върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход.
Самоосигуряващите се лица се осигуряват по ред, определен с Наредбата за общественото осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица (НООСЛБГРЧМЛ). Съгласно чл. 1, ал. 1 от наредбата задължението за осигуряване на самоосигуряващите се лица възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване. При започване, прекъсване, възобновяване или прекратяване на всяка трудова дейност, за която е регистрирано самоосигуряващото се лице, се подава декларация по утвърден образец (ОКд-5) от изпълнителния директор на Националната агенция за приходите (НАП) до компетентната териториална дирекция на НАП, подписана от самоосигуряващото се лице, в 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството (чл. 1, ал. 2 от НООСЛБГРЧМЛ).
На основание чл. 5, ал. 4, т. 1 от КСО осигурителите, осигурителните каси, самоосигуряващите се лица и работодателите периодично представят в Националната агенция за приходите данни за осигурителния доход, осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване, Учителския пенсионен фонд, здравното
осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, вноските за фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите“, дните в осигуряване и облагаемия доход по Закона за данъците върху доходите на физическите лица – поотделно за всяко лице, подлежащо на осигуряване. Данните се подават с декларация образец № 1 – приложение № 1 към чл. 2, ал. 1 от Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица.
В тази връзка, не е необходимо да подавате декларация като самоосигуряващо се лице в ТД на НАП, че сте осигурена на максималния месечен осигурителен доход по трудово правоотношение, тъй като работодателят Ви има задължение да го декларира с подаването на декларация обрИзх. № 1.
В чл. 3, ал. 9 от наредбата е регламентирано, че за лицата, осигурени на повече от едно основание по чл. 4 от КСО, се подава декларация обрИзх. № 1 и в случаите, в които на едно от основанията осигурителните вноски са внесени върху максималния месечен осигурителен доход.
На основание чл. 3, ал. 10 от наредбата самоосигуряващите се лица, които упражняват трудова дейност и са избрали да се осигуряват само за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт и същевременно са осигурени на основание чл. 4, ал. 1 от КСО за пълен месец върху максималния месечен размер на осигурителния доход, не подават декларация обрИзх. № 1. Разпоредбата е в сила от 01.01.2016 г.и е във връзка с отмяната на чл. 9, ал. 8 от КСО.
Предвид гореизложеното, в случай, че сте декларирали в компетентната териториална дирекция на НАП упражняване на трудова дейност като самоосигуряващо се лице и желание за осигуряване и за общо заболяване и майчинство, следва да подавате ежемесечно декларация обрИзх. № 1.
Съгласно указанията за попълване на декларацията в полето на т. 12 „Вид осигурен“ за лицата, упражняващи трудова дейност като съдружници в търговски дружества, се посочва код 12 – за самоосигуряващи се лица. Освен полето за вид осигурен, се попълват и полетата на т. 16 „Дни в осигуряване – общо“ и т. 16.4 „Дни без осигурителни вноски, зачетени за осигурителен стаж“. Не се попълват полетата с осигурителен доход и проценти осигурителни вноски.
ЗАМ.
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/’

Оценете статията

Вашият коментар