прилагане разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).

Изх.№ 53-02-361 от
08.10.2012 г.
чл. 72 от ЗДДС чл. 26, ал .2 от ЗДДС чл. 69, ал. 1 от ЗДДС
чл. 173, ал. 1 от ЗДДС чл. 26, ал. 3, т. 2 от ЗДДС чл. 72 от ЗДДС
В дирекция ,,Обжалване и управление на изпълнението” ..е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. № 53-02-361/19.06.2012 г. относно прилагане разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Фондация X е юридическо лице с нестопанска цел, регистрирано в обществена полза, вписано в Централния регистър на ЮЛНЦ към Министерството на правосъдието. Фондацията е регистрирана по ЗДДС и е страна по договор за субсидиране по Инструмент за предприсъединителна помощ (ИПП) № ….. Предметът на посочения договор е присъждане на субсидия на фондацията от Главна дирекция „Управление на териториалното сътрудничество” към Министерство на регионалното развитие и благоустройство за реализиране на операцията „Изграждане на трансгранична конкурентноспособност чрез партньорство и интернет общуване”. При изпълнение на проекта фондацията не реализира печалба и приходи от продажба.
Във връзка с изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1.
Посоченият договор попада ли в обхвата на чл. 173 от ЗДДС?
2.Има ли фондацията право на приспадане на данъчен кредит по сделките с доставчици, свързани с проекта, тъй като разходите за ДДС не са включени в бюджета на проекта?
3.Каква е процедурата за възстановяване на ДДС, в случай, че фондацията има право на приспадане на данъчен кредит?
Предвид изложената в запитването фактическа обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
По първи въпрос
Съгласно чл. 173, ал. 1 от ЗДДС за доставки, които са освободени от данък върху добавената стойност по силата на международни договори, спогодби, споразумения, конвенции или други подобни, по които Република България е страна, ратифицирани и обнародвани по съответния ред, се прилага нулева ставка на данъка, включително за частта от доставката, която е финансирана със средства от републиканския или общинските бюджети или със заеми, по които гарант е държавата. От разпоредбата на чл. 173, ал. 1 от ЗДДС е видно, че прилагането на нулева ставка на данъка предполага извършване на доставка по смисъла на чл. 6 от ЗДДС. От изложеното в запитването и след допълнително проведени разговори става ясно, че при изпълнение на проекта фондацията не реализира печалба и приходи от продажби, както и не извършва доставка към МРРБ и други лица, поради което може да се направи извода, че безвъзмездната помощ не е пряко свързана с последваща доставка и в такъв случай няма да е приложим и режимът на чл. 173, ал. 1от ЗДДС.
В този случай следва да се има предвид и разпоредбата на чл. 26, ал .2 от ЗДДС, според която данъчната основа за доставката се определя на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, определено в левове и стотинки, без данъка по този закон. Не се смятат за възнаграждение по доставка всякакви плащания на лихви и неустойки, които имат обезщетителен характер.
Съгласно чл. 26, ал. 3, т. 2 от ЗДДС данъчната основа поал. 2 се увеличава с всички субсидии и финансирания, пряко свързани с доставката.
В § 1, т. 15 от Допълнителните разпоредби на ЗДДС е дадена дефиниция на понятието “Субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка“ и това са субсидиите и финансиранията, чието отпускане е пряко обвързано с цената на предоставяни стоки или услуги. Не са субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка, субсидиите и финансиранията, предназначени единствено за:
а) покриване на загуби;
б) финансиране на разходи, включително за придобиване или ликвидация на активи.
Предвид гореизложеното, в случай, че фондацията не извършва доставка, която е пряко свързана с получената субсидия, тя не следва да начислява данък върху добавената стойност за получената безвъзмездна финансова помощ.
По втори въпрос
Съгласно чл. 69, ал. 1 от ЗДДС, лицето има право да приспадне данъка за стоките или услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави, когато същите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, или приравнени на такива по силата на ал.2 от същата разпоредба. В случай, че при изпълнението на проекта по посочената в запитването програма не се извършват облагаеми доставки, за фондацията няма да е налице право на приспадане на данъчен кредит.
По трети въпрос
В случай, че фондацията извършва облагаеми доставки, правото на приспадане на данъчен кредит се упражнява, съгласно общия ред, предвиден в чл. 72 от ЗДДС. Съгласно ал. 2 от същия член правото на приспадане на данъчен кредит се упражнява, като лицето:  
1. включи размера на данъчния кредит при определяне на резултата за данъчния период по ал. 1 в справка-декларацията по чл. 125 от ЗДДС за същия данъчен период;
 2. посочи документа по чл. 71 от ЗДДС в дневника за покупките по чл. 124 от закона за данъчния период по т. 1.

Оценете статията

Вашият коментар