прилагане разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).

Изх.№ 53-00-617
08.10.2018 г.
чл. 2, т. 1 от ЗДДС чл. 26, ал.2 от ЗДДС
чл. 12, ал. 1 от ЗДДС чл. 26, ал. 3, т. 2 от ЗДДС
§ 1, т. 15 от Допълнителните разпоредби на ЗДДС
чл. 118, ал. 1 от ЗДДС
В дирекция ,,Обжалване и управление на изпълнението” ..е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. № 53-00-617/10.07.2012 г. относно прилагане разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Дружеството притежава петзвезден хотелски комплекс X. На 01.01.2010 г. дружеството е сключило договор за управление на хотела със A С.А. – компания, регистрирана в Кралство Испания. На 01.01.2011 г. A С.А. по силата на тристранно споразумение между страните B ЕООД, A С.А. и C ЕООД, прехвърля всички свои права и задължения по договора за управление на C ЕООД – дружество, регистрирано в България и 100% собственост на A С.А.
На 17.11.2010 г. A С.А. е подписала споразумение за сътрудничество с Уницеф Испания, във връзка с което A С.А. се задължава да предостави на Уницеф Испания минимална сума от 100 000.00 евро (сто хиляди евро) през първата година и още 500 000.00 евро (петстотин хиляди евро) през 2012 г. и 2013 г. Средствата за предоставяне ще произхождат от различни дейности за набиране на средства, специфицирани в Анекс І към Рамковото споразумение и по-конкретно в предоставяне на възможност на гостите на хотела за извършване на дарения чрез закръгляване на сметката и/или в момента на уреждане на сметката (в размер на левовата равностойност на 1 евро). Действието на Рамковото споразумение обхваща страните, в които A С.А. има представителства (представителството за България е C ЕООД) и управлява хотели. В Анекс ІІ към Рамковото споразумение е конкретизиран броят на хотелите, управлявани от A С.А. по държави като за България са упоменати 5 хотела, управлявани от C ЕООД по силата на подписани договори за управление. Съгласно Рамковото споразумение, набраните по този начин средства, произхождащи от развиващите се страни (в която категория попада и България според доклада на МВФ от април 2012 г.), в които Уницеф има представителства (представителство за България е Уницеф България), ще се внасят по предоставените от тези представителства сметки с цел оползотворяването им в съответните държави.
Във връзка с изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1.Подлежи ли на облагане с ДДС дарената от госта сума от 1 евро?
2.Задължено ли е дружеството да издава фискална бележка за тази сума?
3.Третират ли се като приходи в България по ЗКПО набраните суми и попада ли случаят в данъчно регулиране?
Предвид изложената в запитването фактическа обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
По първи въпрос
Обект на облагане с ДДС, съгласно разпоредбата на чл. 2, т. 1 от ЗДДС е всяка възмездна облагаема доставка на стока или услуга. Облагаема доставка, по смисъла на чл. 12, ал. 1 от ЗДДС е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и 9 от ЗДДС, когато е извършена от данъчно задължено лице по същия закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които законът предвижда друго.
В чл. 26, ал.2 от ЗДДС е посочено, че данъчната основа се определя на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, определено в левове и стотинки, без данъка по този закон. Не се смятат за възнаграждение по доставка всякакви плащания на лихви и неустойки, които имат обезщетителен характер.
Предвид разпоредбата на чл. 26, ал. 3, т. 2 от ЗДДС данъчната основа по
ал. 2 се увеличава с всички субсидии и финансирания, пряко свързани с доставката.
В § 1, т. 15 от Допълнителните разпоредби на ЗДДС е дадена дефиниция на понятието “Субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка“ и това са субсидиите и финансиранията, чието отпускане е пряко обвързано с цената на предоставяни стоки или услуги. Не са субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка, субсидиите и финансиранията, предназначени единствено за:
а) покриване на загуби;
б) финансиране на разходи, включително за придобиване или ликвидация на активи.
От изложеното по-горе и предвид посоченото в запитването, че даренията от 1 евро не са пряко свързани с доставка следва, че те са извън обхвата на облагане с ДДС по ЗДДС.
По втори въпрос
Съгласно чл. 118, ал. 1 от ЗДДСвсяко регистрирано и нерегистрирано по закона лице е длъжно да регистрира и отчита извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (ФУ), независимо дали е поискан друг данъчен документ, а получателят е длъжен да получи фискалната касова бележка и да я съхранява до напускане на обекта.
Съгласно чл. 3 от Наредба № Н-18 за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства (Наредба № Н-18) всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (ФУ), освен когато плащането се извършва чрез кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи (ЗПУПС), или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги (ЗПУ).
Касовата бележка е хартиен документ, регистриращ платената от клиента сума за доставка на стока и/или услуга в търговски обект, по която се заплаща в брой, с чек, с ваучер, с банкова кредитна или дебитна карта или с други заместващи парите платежни средства, съгласно чл.118, ал.3 от ЗДДС.
Цитираните разпоредби са неприложими за събираните от дарение суми в хотелските комплекси на дружеството.
Дружеството трябва да организира и въведе в обектите ред за отчитане на паричния поток от събираните дарения с цел доказване, че сумата не е оборот от продажба на стока или извършване на услуга по смисъла на ЗДДС.
Предвид изложеното дружеството няма задължение да издава фискална касова бележка за получените суми.
По трети въпрос
Видно от изложените факти в запитването налице са характеристиките на посредническа услуга, предоставяна от чуждо име и за чужда сметка, от AС.А., чието представителство за България е C ЕАД. По силата на сключения договор за управление с B ЕООД в задълженията на изпълнителя е включено и предоставянето на възможност на гостите на хотела за извършване на дарения чрез закръгляване на сметката и/или в момента на уреждане на сметката в размер на левовата равностойност на 1 евро. Набраните по този начин средства ще се внасят по сметка на Уницеф България.
Доколкото ангажиментите на B ЕООД в тази схема се свеждат до събиране на паричните средства, предназначени за дарителската цел, дружеството ще отчете само паричния поток, който не следва да влияе на счетоводния му финансов резултат. Следователно, когато липсва основание за отчитане на счетоводен приход, то и за данъчни цели няма да се прилага данъчна регулация.’

Оценете статията

Вашият коментар