прилагане разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).

Изх.№ 53-02-132
23.05.2012 г.
чл. 163а от ЗДДС
§1, т.47 и т.48 от ДР на ЗДДС
В дирекция ,,Обжалване и управление на изпълнението” .. е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. № 53-00-132/02.03.2012 г., относно прилагане разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
X АД разполага с инсталация, която раздробява горими битови отпадъци и получения продукт се използва като гориво при производството на клинкер (основен продукт за производство на цимент). Горимите отпадъци се доставят от друго дружество, което извършва услуги по сметосъбиране на дадена община. Между двете дружества има сключен договор, по силата на който X АД извършва на услуга с предмет -термично оползотворяване на горими отпадъци чрез изгаряне с оползотворяване на енергията в собствената си инсталация. Във връзка с извършването на тази услуга X АД е издало фактура на дружеството, в която е посочено основание за неначисляване на данъка – чл. 163а от ЗДДС. Дружеството – получател на услугата оспорва основанието за неначисляване на ДДС като счита, че X АД следва да начисли данъка в издаваната от него фактура.
Във връзка с изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1.Извършването на посочена услуга отX АД попада ли в обхвата на услугите по §1, т. 47 и т. 48 от ДР на ЗДДС и правилно ли е издадена фактурата?
2.При положение, че отпадъка се изгаря директно в производствения процес, приложима ли е хипотезата на чл. 163а, ал. 2 от ЗДДС?
3.При унищожаване на конфискувани стоки, подлежащи на унищожаване (отново чрез раздробяване и използването им като гориво в производствения процес), следва ли тези стоки да се разглеждат като отпадък и при преработката им да се прилага разпоредбата на чл. 163а, ал. 2 от ЗДДС или за извършването на услугата по унищожаване следва да се начислява ДДС в издаваната от X АД фактура?
Предвид изложената в запитването фактическа обстановка и относимата към нея нормативна уредба, изразявам следното становище:
По първи въпрос
В глава Деветнадесета “a” от ЗДДС е въведена схемата на т.нар. “обратно начисляване“ на ДДС при доставка на битови, производствени, опасни и строителни отпадъци по смисъла на Закона за управление на отпадъците (ЗУО), посочени в Приложение № 2 към същия закон, както и при доставка на услуги по техния добив, обработка и преработка. Съгласно чл. 163а от ЗДДС данъкът за доставките на услуги посочени в т. 5 на Приложение 2 на закона е изискуем от получателя – регистрирано по ЗДДС лице, независимо дали доставчикът е данъчно задължено или данъчно незадължено лице. Услугите по т. 5 на Приложение № 2 към глава деветнадесета “а“ от ЗДДС са: услуги по добив, обработка или преработка на отпадъци (битови, производствени, строителни и опасни по смисъла на ЗУО).
Понятие за „битов отпадък” е дадено в§1, т.2 от ДР на Закона за управление на отпадъците, съгласно което “Битови отпадъци“ са отпадъците, които се получават в резултат на жизнената дейност на хората по домовете, в административни, социални и обществени сгради. Към тях се приравняват и отпадъци от търговски обекти и съпътстващи производството занаятчийски дейности, обекти за отдих и забавления, когато нямат характер на опасни отпадъци и в същото време тяхното количество или състав няма да попречи на третирането им съвместно с битовите. Определения за дейностите – „обработка” и „преработка” на отпадъци се съдържа съответно в §1, т.47 и т.48 от ДР на ЗДДС. Съгласно §1, т.47 от ДР на ЗДДС “Обработка на отпадъци“ е всяка дейност по събиране, съхранение, сортиране и механична обработка на отпадъци без изменение на химическия им състав. „Преработка на отпадъци”, съгласно § 1, т. 48 от Допълнителната разпоредба на ЗДДС е всяка дейност, която променя свойствата или състава на отпадъците, като ги превръща в суровини за производство на крайни продукти или в крайни продукти.
Съгласно §1, т.17, б.”а” от Допълнителните разпоредби на ЗУО операцията по използването на отпадъците като гориво или по друг начин за получаване на енергия – код R1 е в обхвата на дейността “Оползотворяване на отпадъците“.
В запитването е посочено, че раздробените горими битови отпадъци от дружеството се използват за гориво при производството на клинкер (основен продукт за производство на цимент), т. е. в резултат на операцията по оползотворяването им се получава суровина за краен продукт – гориво за производство на клинкер, което я определя катодейност по преработка на отпадъци, съгласно § 1, т. 48 от Допълнителната разпоредба на ЗДДС и услугата по тази преработка попада сред изброените в Приложение № 2 към ЗДДС доставки на услуги, за които е приложим механизмът на “обратно начисляване“, регламентиран с глава деветнадесета “а“ от закона.
Предвид изложеното до тук, услугата по термично оползотворяване на горимите отпадъци чрез изгаряне с оползотворяване на енергията в собствената си инсталация попада в обхвата на услугите, посочени в § 1, т. 48 от Допълнителната разпоредба на ЗДДС. Т.е. правилно в издадените фактури е направено позоваване начл. 163а от ЗДДС.
По втори въпрос
Както беше посочено по-горе, „Преработка на отпадъци”, съгласно § 1, т. 48 от Допълнителната разпоредба на ЗДДС е всяка дейност, която променя свойствата или състава на отпадъците, като ги превръща в суровини за производство на крайни продукти или в крайни продукти. От правилото на разпоредбата е видно, че превръщането на отпадъка в краен продукт представлява също преработка на отпадък, съгласно § 1, т. 48 от Допълнителната разпоредба на ЗДДС, което прави приложима разпоредбата на чл. 163а, ал. 2 от ЗДДС.
По трети въпрос
Правилото на чл. 163а, ал. 2 от ЗДДС се прилага за доставки на стоки и услуги, посочени в приложение № 2 към ЗДДС. Това означава, че ако посочените конфискувани стоки не се квалифицират като “отпадък”, по смисъла на §1, т.1 и от ДР на ЗУО, разпоредбата на 163а, ал. 2 от ЗДДС е неприложима.’

Оценете статията

Вашият коментар