прилагане разпоредбите на Закона за здравното осигуряване (ЗЗО)

3_210/23.01.2014 г.
ЗЗО – чл. 40, ал. 5, т. 1 и т. 2
ДОПК – чл. 187а, ал. 1
Наредба № Н-8 – чл. 3, ал. 4
Относно: прилагане разпоредбите на Закона за здравното осигуряване (ЗЗО)
Съгласно изложената фактическа обстановка задълженото лице желае да погаси задълженията си за здравноосигурителни вноски и във връзка с това поставя следните въпроси:
1. Какви са сумите по години, които следва да внесе?
2. С оглед на това, че е пенсионер, може ли разсрочено да ги изплаща и по колко, за да си възстановите здравните права?
3. Какво се приспада от внесеното до сега?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на ЗЗО (обн. ДВ бр. 70/1998 г., посл. изм. ДВ бр. 1/2014 г.), Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК, обн. ДВ бр. 105/2005 г., посл. изм. ДВ бр. 1/2014 г.) и Закона за Националната агенция за приходите (ЗНАП, обн. ДВ бр. 112/2002 г., посл. изм. ДВ бр. 109/2013 г.) изразяваме следното становище:
Следва да се отбележи, че предвид липсата на посочена от лицето фактическа обстановка се извърши справка в информационната система на Националната агенция за приходите (НАП), при която се установи липса на декларирани от същото данни за социално и здравно осигуряване, считано от 1997 г. За дейността си като ЕТ „……….” с БУЛСТАТ ………, заличен от 01.01.2012 г., е подало нулеви годишни данъчни декларации по чл. 41 от ЗОДФЛ (отм.) само за периода от 1999 г. до 2004 г. включително. От м. юли 2013 г. получава пенсия, върху чийто размер се внасят здравноосигурителни вноски от републиканския бюджет. Също така на 20.12.2013 г. е подало декларация образец № 7 с декларирана начална дата от периода, за който за него е възникнало задължението за внасяне на вноски на основание чл. 40, ал. 5 от ЗЗО – 01.01.2011 г., която дата обаче не отговаря на действителната фактическа обстановка. В случая е следвало да спази изискването на разпоредбата на § 69 от ПЗР на ЗИД на ЗЗО, съгласно която лицата, чието задължение за осигуряване по реда на чл. 40, ал. 5 е възникнало преди 01.01.2010 г., за този период също подават декларация № 7, чийто срок за подаване е бил до 30 юни 2010 г.
Във връзка с така установената фактическа обстановка следва да се има предвид, че на основание чл. 40, ал. 5, т. 1 от ЗЗО лицата, които не подлежат на осигуряване по реда на ал. 1, 2 и 3 на чл. 40 от ЗЗО са длъжни да внасят месечно осигурителни вноски върху осигурителен доход не по-малък от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ЗБДОО). Тези лица извършват годишно изравняване на осигурителния доход съгласно данните от данъчната декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, като окончателните осигурителни вноски, изчислени в Таблица 2 на справката за окончателния размер на осигурителния доход към годишната данъчна декларация, се внасят в срока за нейното подаване.
Считано от 01.01.2010 г. за тези лица се създаде задължение да подават декларация в компетентната териториална дирекция (ТД) на НАП (по постоянния адрес на физическото лице) по ред, определен с Наредба № Н-8/29.12.2005г. на Министерството на финансите за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица, в която посочват, че ще се осигуряват по реда на т. 1.
На основание чл. 2, ал. 6 от посочената наредба тези лица подават в компетентната териториална дирекция на НАП декларация образец № 7 съгласно приложение № 7 за възникване на задължението за внасяне на вноски на това основание, в която вписват:
1. имената по документ за самоличност, единния граждански номер/личен номер на чужденец (служебен номер);
2. началната дата от периода, за който възниква задължението за внасяне на вноски и избрания осигурителен доход на основание чл. 40, ал. 5, т. 1 от ЗЗО.
Декларацията се подава на хартиен носител (чл. 6, ал. 1, т. 5 от упоменатата наредба) лично или от упълномощено лице (без да е необходимо нотариално заверено пълномощно). Декларацията може да се подава и чрез лицензиран пощенски оператор.
Освен това е важно да се отбележи, че относно здравноосигурителните права на лицата следва да се има предвид разпоредбата на чл. 109 от ЗЗО (изм. – ДВ, бр. 101 от
2009 г., в сила от 01.02.2010 г.). Съгласно тази разпоредба здравноосигурителните права на лицата, които са длъжни да внасят осигурителни вноски за своя сметка, се прекъсват в случай, че лицата не са внесли повече от три дължими месечни осигурителни вноски за период от 36 месеца до началото на месеца, предхождащ месеца на оказаната медицинска помощ. Лицата с прекъснати здравноосигурителни права заплащат оказаната им медицинска помощ. Здравноосигурителните права на лицата се възстановяват, при условие, че лицето е заплатило всички дължими здравноосигурителни вноски през последните 36 месеца като сумите, платени за оказаната медицинска помощ, не се възстановяват.
Съгласно направената справка от информационния масив на НАП на 20.12.2013 г. лицето е внесло дължимите здравноосигурителни вноски за периода от 01.01.2011 г. до 30.06.2013 г. в размер на 588,72 лв., поради което към настоящия момент е с непрекъснати здравноосигурителни права. Съгласно справката за здравния му статус дължи здравноосигурителни вноски само за 2009 г. и 2010 г., тъй като правомощията на органите по приходите по установяване на такива преди 2009 г. по реда на чл. 109, ал. 1 от ДОПК са преклудирани. Тези задължения обаче не е декларирало с декларация образец № 7. Независимо от това следва да се има предвид, че когато не е подадена декларация или вноските не са внесени в срок, задълженията за осигурителни вноски могат да бъдат установени и с акт за установяване на задължението от органите по приходите без извършване на ревизия, който може да се обжалва по реда на чл. 107, ал. 4 от ДОПК още повече, че погасителната давност по чл.171 от ДОПК на тези задължения не е изтекла.
Следва да се отбележи, че НАП установява публичните вземания за данъци и задължителни осигурителни вноски (чл. 3, ал. 1, т. 2 от ЗНАП). Публични държавни вземания са и вноските за здравно осигуряване, които се дължат по силата на ЗЗО (чл. 162, ал. 2 от ДОПК). Публичните задължения за здравноосигурителни вноски, възникнали по силата на ЗЗО, които са установени по основание и по размер и не са изпълнени доброволно от задължените лица, подлежат на принудително събиране.
След като лицето подаде нова декларация № 7 с попълнена реалната начална дата или след издаване на акт за установяване на задължението от органите по приходите, от която дата за 2009 г. и 2010 г. има статут на безработно лице и не може да плати дължимите вноски за здравно осигуряване наведнъж за целия период, то би могло да се възползва от регламентираната в ДОПК възможност за разсрочване на дължимите публични задължения съгласно одобрен от компетентните органи погасителен план. Разсрочването на задълженията по ЗЗО се извършва чрез подаване на искане по чл.187а, ал. 1 от ДОПК и издаване на разрешение за разсрочване от компетентния орган. Следва да се отбележи, че за да бъде разсрочено задължението, е необходимо обезпечение от страна на лицето, което да покрива размера на главницата и лихвите на задължението.

Scroll to Top