Прилагането на Раздел II от глава деветнадесета на Закона закорпоративното подоходно облагане (ЗКПО) във връзка с преобразуванеот типа замяна на акции или дялове

Изх. № 26-Е-59
Дата: 10.07.2008 год.
ЗКПО, чл. 147
Относно:Прилагането на Раздел II от глава деветнадесета на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) във връзка с преобразуване от типа „замяна на акции или дялове“
Във връзкас въпросите, поставени във Вашето запитване, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № 26-Е-59/27.06.2008г., изразявам следното становище:
От представената в запитването фактическа обстановка е видно, че към настоящия момент „………………” АД (за краткост „……….“ или „………………“) е собственик на 100% от акциите от капитала на „………………….” АД („….“) -дружество, създадено съгласно действащото българско законодателство с цел да консолидира в себе си притежанието на акциите от капитала на застрахователни дружества (в България и чужбина) от Групата …………… .
Към настоящия момент, регистрираният капитал на ……. е претърпял няколко увеличения, като записаните от ……….. акции от капитала на …… са изплащани посредством парични вноски и чрез непарични вноски, представляващи акции от капитала на застрахователни дружества в България и чужбина.
При записването на новопридобитите акции от капитала на ………. в резултат на извършените непарични вноски за …………. е възникнала положителна разлика между стойността на акциите от капитала на застрахователните дружества, определена от назначените в съответствие с изискванията на Търговския закон вещи лица и стойността, по която притежаваните акции от капитала на застрахователните дружества са били отчитани в баланса на …………… към датата на извършване на съответната непарична вноска.
По отношение на така възникналата положителна разлика Дружеството е приложило разпоредбите на Раздел II — „Специфичен режим на облагане при преобразуване“ от
глава XIX от ЗКПО и по-конкретно – чл. 149, ал.1 и 3.. Съгласно тези разпоредби, описаната no-горе положителна разлика има характер на данъчна временна разлика от последваща оценка, която ще намери (обратно) проявление, т. е. ще следва да бъде включена в данъчния облагаем резултат на …………… в годината, в която последното се разпореди (изцяло или отчасти) с новопридобитите акции от капитала на ……. .
За всеки отделен пакет от акции, придобит в резултат на поетапното увеличение на капитала на ……… Дружеството поддържа аналитична информация за:
•размера на извършеното увеличение;
•броя на новоиздадените акции и тяхната цена на придобиване
•вид на вноската в капитала на…………. – парична или непарична;
•данъчната временна разлика (описана пo-горе), свързана с всяка емисия акции от
капитала на …. , които са записани срещу извършена непарична вноска от
страна на ……………. .
Понастоящем, потенциален партньор на ……………. има желание да придобие акционерно участие в капитала на …. . Потенциалният партньор на ……….. е чуждестранно юридическо лице, което не се счита свързано лице на ………… по смисъла на българското данъчно законодателство.
Предвид факта, че получаването на средствата, предоставени от страна на потенциалния партньор, е необходимо за финансирането и развитието на проекти на …., като първа стъпка, намерението на …. е да получи средствата от потенциалния партньор като заем. Така полученият заем, ………… ще инвестира в …. чрез парично увеличение на капитала на …… и издаване на нови акции.
След успешно завършване на регулаторната процедура и получаване на необходимите разрешения от страна на потенциалния партньор, ………… възнамерява да прехвърли собствеността върху новопридобитите акции от капитала на …. (акциите, издадени в резултат на последното увеличение на капитала със средствата от предоставения заем) посредством покупко-продажба. В резултат на това, вземането за цената на прехвърлените акции, което ……… ще има в резултат на продажбата ще бъде прихванато със задължението по получения преди това заем.
Условията, при които заемът ще бъде отпуснат от потенциалния партньор на ……. , няма да се отличават от пазарните и ……….. ще дължи лихви по него за периода до погасяването му.
Предвид изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси, касаещи прилагането на разпоредбите на Раздел II, глава XIX от ЗКПО и по-конкретно:
•Правилно ли е разбирането, че съгласно чл. 149 от ЗКПО данъчната временна
разлика от последваща оценка, възникнала в резултат на прилагането на чл. 131
от ЗКПО е свързана и конкретно относима само към акциите, придобити в
резултат на преобразуване от типа „замяна на акции или дялове“?В този
смисъл, описанатаданъчнавременнаразликаследваданамери обратно
проявление само в случаите на разпореждане (изцяло или отчасти) с
конкретните акции, придобити в резултат на преобразуването.
•Предвид горното и доколкото във връзка с изпълнение на инвестиционното
намерение на потенциалния партньор, Дружеството ще се разпореди с
конкретните акции от капитала на….. , записани срещу извършена парична
вноска (със средства по заема от потенциалния партньор), правилно ли е
разбирането, че данъчната временна разлика, свързана с акциите от капитала на ..… , придобити в резултат на извършено преди това преобразуване от типа
„замяна на акции или дялове“ не следва да намери обратно проявление (изцяло или отчасти) към момента на конкретното разпореждане?
На основание чл.149, ал.1 от ЗКПО възникналата счетоводна печалба/загуба при „………………. “ АД в резултат на признаването на новопридобитите акции в ….. на стойност, различна от балансовата стойност на отписаните акции на българското и румънското застрахователно дружество, не се признава за данъчни цели в годината на счетоводно отчитане и формира данъчна временна разлика от последваща оценка. Съгласно чл.149, ал.З от ЗКПО тази данъчна временна разлика се смята за възникнала по отношение на новопридобитите акции в ….. и се разпределя пропорционално на общия брой новопридобити акции. Пълното или частично обратно проявление на въпросната данъчна временна разлика ще се реализира, когато „………………“ АД се разпореди с всички, съответно с част от новопридобитите акции в …… .
От цитираните разпоредби е видно, че данъчната временна разлика от последваща оценка, възникнала в резултат на прилагането на чл. 131 от ЗКПО е свързана и конкретно относима само към акциите, придобити в резултат на преобразуване от типа „замяна на акции или дялове“. В този смисъл, описаната данъчна временна разлика следва да намери обратно проявление само в случаите на разпореждане (изцяло или отчасти) с конкретните акции, придобити в резултат на преобразуването. Респективно тази данъчна временна разлика не следва да намери обратно проявление (изцяло или отчасти) към момента на разпореждане с конкретните акции от капитала на …. , записани срещу извършена парична вноска със средства по заема от потенциалния партньор.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
//’

Оценете статията

Вашият коментар