прилагането на разпоредбите на Наредба № Н-8/29.12.2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, как

5_ 20-00-213/10.07.2012
чл. 18 от Закона за местното самоуправление и местната администрация
чл. 34, ал. 1 от ЗМСМА
чл. 36, ал. 1 точки 1 и 2 от ЗМСМА
чл. 2, ал. 1 от Наредба № Н-8/2005 г.
в чл. 4, ал. 1, т. 8 от КСО
чл. 3, ал. 5 от Наредба № Н-8/2005 г.
В дирекция „Обжалване и управление на изпълнението”е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. ……….. г. относно прилагането на разпоредбите на Наредба № Н-8/29.12.2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица (Наредба № Н-8/2005 г.).
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Възнагражденията на общинските съветници на община ….. са начислявани и изплащани само за дните, в които лицата са участвали в заседания и комисии. С решение №……..2012 г. общинският съвет на община …. задължава общинската администрация да начислява и изплаща възнагражденията на общинските съветнициза всички законоустановени работни дни в месеците, през които са упражнявали трудова дейност, като елементи на възнаграждението са: месечно възнаграждение и възнаграждения за участие в заседанияикомисии към общинския съвет.
Въз основа на същото решение общинската администрация е задължена да направи корекция на данните, подавани с декларация образец № 1 „Данни за осигуреното лице” (приложение № 1 към чл. 2, ал.1 от Наредба № Н-8/29.12.2005 г.) за минали периоди от време след предписания от компетентните органи.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
Какъв е редът за коригиране на данните, подавани с декларация образец № 1 за минали периоди?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
Съгласно чл. 18 от Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА), правоотношенията на общинските съветници възникват в резултат на избор.
Съгласно разпоредбата на чл. 34, ал. 1 от ЗМСМА, за изпълнение на задълженията си общинският съветник получава възнаграждение, чийто размер се определя с решение на общинския съвет.
Общинските съветници се осигуряват по реда на чл. 4, ал. 1, т. 8 от КСО, определен за лицата, упражняващи трудова дейност и получаващи доходи на изборни длъжности, както и за служителите с духовно звание на Българската православна църква и други регистрирани вероизповедания по Закона за вероизповеданията.
Осигурителните вноски за лицата по чл. 4, ал.1, т. 8 от КСО се дължат върху получените, включително начислените и неизплатени или неначислените и други доходи от трудова дейност, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход по основни икономически дейности и квалификационни групи професии съгласно Приложение № 1 към ЗБДОО за съответната година и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход(чл. 6, ал. 3 от КСО).
Поради регламентираното в чл. 4, ал. 1, т. 8 от КСО обвързване на трудовата дейност с получаване на възнаграждение, осигуряването на посочените в тази точка лица (вкл. общинските съветници) възниква,когато са налице и двете условия – упражняване на трудова дейност на изборна длъжност и получаване на доходи от нея.
Времетраенето на задължителното осигуряване се определя по реда на чл.10 от КСО -от деня, на започване на трудовата дейност до деня напрекратяването й. Съгласно чл. 30, ал. 1 от ЗМСМА – пълномощията на общинския съветник възникват от деня на полагането на клетвата по чл. 32, ал.1 от същия закон.
С чл. 36, ал. 1 точки 1 и 2 от ЗМСМА конкретно се регламентират задълженията на общинския съветник:
1.да присъства на заседанията на общинския съвет и на комисиите, в които е избран, и да участва в решаването на разглежданите въпроси;
2.да поддържа връзки с избирателите и да ги информира за дейността и решенията на общинския съвет.
Упражняването на трудова дейност от общинските съветници за периода от полагането на клетвата до конституирането на новоизбрания общински съвет не се свежда само до присъствието им на заседанията на общинския съвет и на комисиите.
Следователно осигуряването на общинските съветници е обвързано с възнаграждение, което се отнася за месеца или с минималния месечен размер на осигурителния доход по основни икономически дейности и квалификационни групи професии. Данните в декларация образец № 1 за тези лица се подават за целия период, през който е получавано месечно възнаграждение, а не само за дните, в които лицата са участвали в заседания и комисии.
Съгласно чл. 2, ал. 1 от Наредба № Н-8/2005 г. работодателите, осигурителите и техни клонове и поделения, осигурителните каси, самоосигуряващите се лица или упълномощени от тях лица подават в компетентната териториална дирекция на НАП декларации по образец 1, 3 и 5 съгласно приложения № 1, 2 и 3.
На основание чл. 3, ал. 5 от Наредба № Н-8/2005 г. декларации образец
№ 1, 3 и 5 не се подават за коригиране и заличаване на данни след 30 април на годината, следваща годината, за която се отнасят. След този срок декларации се подават само на електронен или хартиен носител след разрешение на Националната агенция за приходите или Националния осигурителен институт във връзка с възложените им дейности.
Във връзка с изложеното, за периоди преди 01.01.2012 г. декларации образец № 1 за коригиране на данни могат да бъдат подадени след извършване на проверкаот компетентните органи наНационалната агенция за приходите или Националния осигурителен институт.
Искането за коригиране на подадените декларации се разглежда от органите по приходите на НАП по реда на чл. 103 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК).

Оценете статията

Вашият коментар