ЗДДС, чл.130,ЗДДС, чл.45,ЗДДС, чл.96

5_ 20-00-230/ 19.07.2011г.
ЗДДС, чл.45
ЗДДС, чл.96
ЗДДС, чл.130
В запитването е посочено, че сте собственик на дворно място, за което ще учредите право на строеж за изграждане на жилищна сграда, срещу което ще бъдете обезщетен с апартаменти и гаражи. Към настоящия момент не сте регистрирано по ЗДДС лице, но лицето в полза на което учредяването правото на строеж е регистрирано по ЗДДС и съответно към датата на учредяване на правото на строеж ще начисли ДДС за апартаментите и гаражите, които ще получите като обезщетение. Апартаментите и гаражите, както и учреденото право на строежще бъдат на стойност над 50 000 лв.
При така изложената фактическа обстановка са зададени следните въпроси:
1.Възниква ли задължение за регистрация по ЗДДС?
2.Следва ли след регистрацията по ЗДДС да бъде издадена фактура, в която да бъде начислен ДДС за учреденото право на строеж?
Предвид изложената фактическа обстановка и относимата към зададените въпроси нормативна уредба Ви уведомявам следното:
По смисъла на чл.130 от ЗДДС, когато е налице доставка, по която възнаграждението /изцяло или частично/ е определено в стоки или услуги, приема се, че са налице две насрещни доставки, като всеки от доставчиците се смята за продавач на това, което дава, и за купувач на това, което получава. В тази връзка Вие сте доставчик по доставка имаща за предмет учредяване право на строеж и получател по доставка имаща за предмет строително монтажни работи или обекти (апартаменти и гаражи).
Данъчното третиране на доставките, свързани със земя и сгради е уредено в чл.45 от ЗДДС и чл. 44 от ППЗДДС.
Съгласно чл.45, ал.1 от ЗДДС учредяването или прехвърлянето на ограничени вещни права върху земя представлява освободена доставка по смисъла на закона. В случаите, при които се учредява или прехвърля право на строеж, доставката с този предмет се смята за освободена до момента на завършване в груб строеж на сградата, за която се учредява или прехвърля правото на строеж, като в него не се включват извършените строително-монтажни работи. (чл.45, ал.2 от ЗДДС).
На основание чл.181, ал.1 от Закона за устройство на територията правото на строеж може да бъде предмет на прехвърлителна сделка от момента на учредяването му до завършване на сградата в груб строеж, констатирано с протокол на общинската (районната) администрация. След завършване на сградата в груб строеж, предмет на прехвърлителна сделка може да бъде построенета сграда или самостоятелни части от нея. От изложеното може да бъде направен извод, че ако строежът е започнал, правото на строеж може да се учреди до момента, в който сградата достига степен на изграденост „груб строеж”. След този момент правото на строеж нито може да се учредява, нито да се прехвърля, тъй като то не може да бъде отделено от правото на собственост върху построената сграда.
Имайки предвид даденото определението в чл.96, ал.2 от ЗДДС за облагаем оборот е видно, че данъчните основи на извършените от лицето освободени доставки (с изключение на финансовите услуги по чл.46 и застрахователните услуги по чл.47 от ЗДДС, когато са свързани с основната дейност на лицето)по смисъла на ЗДДС не участват при формирането наоблагаемия оборот за целите на задължената регистрация по чл.96, ал.1 от ЗДДС.
Относно данъчното третиране на доставките, свързани със земя и сгради, Изпълнителния директор на НАП е изразил становище Изх. № 91-00-261 от 04.09.2007 год., което може да намерите на интернет страницата на НАП.

Оценете статията

Вашият коментар