прилагането на разпоредбите на чл. 65, ал. 2, т. 2, във връзка с чл. 58, ал. 1, т. 1 от ЗДДС.

Изх.№21-00-7
Дата: 14.10.2009 год.
ЗДДС, чл. 6, ал. 2;
ЗДДС, чл. 13, ал. 1;
ЗДДС, чл. 58, ал. 1, т. 1;
ЗДДС, чл. 65, ал. 2, т. 2.
Относно: прилагането на разпоредбите на чл. 65, ал. 2, т. 2, във връзка с чл. 58, ал. 1, т. 1 от ЗДДС.
I. Във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № 21-00-7/03.08.2009 г. сте изложили следната фактическа обстановка:
С Решение № 1/01.04.2009 г. на Ректора на …… университет е открита процедура по възлагане на обществена поръчка по реда на ЗОП чрез договаряне с покана, с предмет: „Доставка на универсална изпитвателна машина за научни изследвания”. Участникът спечелил поръчката е дружество от Великобритания. В запитването лицето се позовава на дял XII, XIII, XIV от Регламент /ЕИО/ № 918/83 на Съвета относно установяване на режима на Общността за митнически освобождавания от вноски сборове, съгласно които се освобождават от вносни сборове, определени стоки, като предмети с образователен, научен и културен характер, научни инструменти и апарати, предназначени за научни изследвания при изпълнение на условията, посочени в Регламента.
ІІ. Поставените въпроси по същество са свързани със следното:
Ако получаваните от научната организация стоки попадат сред изброените в Регламента и организацията отговаря на предвидените в него условия приложима ли е разпоредбата на чл. 65, ал. 2, т.2 от ЗДДС, във връзка с чл. 58, ал. 1 от същия закон или за вътреобщностното придобиване следва да се начисли и внесе ДДС?
ІІІ. Нормативна уредба:
?Чл. 6, ал. 2 от ЗДДС
?Чл. 13, ал. 1 от ЗДДС
?Чл. 58, ал. 1, т. 1 от ЗДДС
?Чл. 65, ал. 2, т. 2 от ЗДДС
ІV. Становище на ЦУ на НАП:
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за националната агенция за приходите изразявам следното становище:
Вътреобщностно придобиване по смисъла на чл. 13, ал. 1 от ЗДДС е придобиването на право на собственост върху стока, както и фактическото получаване на стока в случаите по чл. 6, ал. 2, която се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, когато доставчикът е данъчно задължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
Съгласно чл. 65, ал. 2, т. 2 от ЗДДС освободено от облагане е вътреобщностното придобиване с място на изпълнение на територията на страната на стоки, чийто внос на територията на страната би бил освободен от данък по реда на чл. 58, ал. 1 от закона.
По силата на чл. 58, ал. 1, т. 1 от ЗДДС вносът на стоки, подлежащи на освобождаване от мита, различни от определените в Общата митническа тарифа е освободен от данък добавена стойност.
В разпоредбата на чл. 52 от Регламент /ЕИО/ № 3357/91 на Съвета от 07.11.1991 г. относно изменение на Регламент /ЕИО/ № 918/83 е посочено, че се освобождават от вносни сборове научни инструменти и апарати, които не са включени в чл. 51, когато същите се внасят изключително с нетърговски цели. Посочената норма намира приложение при наличие на следните условия:
1. Предмет на доставката са научни инструменти и апарати, които с оглед разпоредбата на чл. 54 от Регламент /ЕИО/ № 3357/91 по обективните си характеристики и възможности за получаване на резултати са предназначени главно или изключително за научни дейности;
2. Получатели на научните инструменти и апарати са юридически лица или техни структурни звена, чийто основен предмет на дейност е провеждане на обучение или научни изследвания;
3. Научните инструменти и апарати се внасят изключително за нетърговски цели – предназначени са за използване за научни изследвания или образователни цели и не са свързани с получаване на печалба.
С Регламент /ЕИО/ № 734/92 на Комисията от 25.03.1992 г. за изменение на Регламент /ЕИО/ № 2290/83 са предвидени определени задължения, които подлежат на изпълнение от страна на учреждението или организацията, където са изпратени стоките:
– стоките следва да бъдат изпратени директно на местоназначението;
– стоките следва да бъдат заведени в инвентарната книга на учреждението или организацията;
– учреждението или организацията следва да подпомага всяка проверка, която компетентните органи считат за необходима;
– стоките следва да се използват единствено за нетърговски цели.
Следва да имате предвид, че начисляването на данъка при внос се извършва от митническите органи, като размерът на данъка се взема под отчет по реда, определен за митническото задължение.
В този смисъл, при осъществяване на внос- въвеждането на необщностни стоки на територията на страната,компетентни органи са служителите от Агенция „Митници”.
Предвид гореизложеното, ако лицето отговаря на условията, посочени в чл. 52 от Регламент /ЕИО/ № 3357/91 на Съвета от 07.11.1991 относно изменение на Регламент /ЕИО/ № 918/83 и разполага със съответните доказателства, с оглед изискванията на Регламент /ЕИО/ № 2290/83 на комисията от 29.07.1983 г. относно прилагането на членове от 50 до 59 от Регламент /ЕИО/ № 918/83, и Агенция „Митници” освободи при вносазакупената универсална изпитвателна машина за научни изследвания, по реда на чл. 58, ал. 1, т. 1 от ЗДДС и по силата на чл. 65, ал. 2, т. 2 от ЗДДС вътреобщностното придобиване също ще е освободено и за получателят по доставката няма да възникне задължение за начисляване на ДДС в размер на 20 на сто.

ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар