прилагането на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).

Изх. № 07-00-1/08.04.2014 г
ДДС, чл. 163а, ал. 2
ДДС, чл. 163 в, ал.1
В дирекция ,,Обжалване и данъчно-осигурителна практика” е постъпило писмено запитване относноприлагането на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
Фактическата обстановка изложена в запитването е следната:
О. е сключила нов договор в сила от 01.2014 г. за сметосъбиране и сметоизвозване, както и за дейности по зимно почистване.
За дейностите по сметосъбиране и сметоизвозване доставчикът издава на общината фактура с начислен ДДС.
В договора дейностите по сметосъбиране и сметоизвозване не са разделени като отделни доставки.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
В посоченияслучай от кого е изискуем данък добавена стойност?
Предвид, изложената фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
Данъкът за доставките по глава деветнадесета „а” от ЗДДС на основание чл.163а, ал. 2 от ЗДДС е изискуем от получателя – регистрирано по този закон лице, независимо дали доставчикът е данъчно задължено или данъчно незадължено лице. Начисляването на данъка, съгласно чл.163б, ал.1 от ЗДДС се извършва от получателя с издаване на:
1. протокол по чл. 117, ал. 2 в срока по чл. 117, ал. 3 – когато доставчикът е данъчно задължено лице.
2. общ протокол за всички доставки, за които данъкът е станал изискуем през съответния данъчен период – когато доставчици са физически лица, които не са данъчно задължени; протоколът се издава на последния ден на съответния данъчен период.
Протоколът по ал. 1, т. 2на посочената разпоредба задължително съдържа:
1. номер и дата;
2. наименование и идентификационен номер по чл. 94, ал. 2 на лицето, което го издава;
3. данъчен период;
4. описание на стоките и услугите;
5. обща сума на покупните цени на стоките и услугите по т. 4 за данъчния период;
6. начислен данък за периода;
7. наименование и идентификационен номер по чл. 84 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс на доставчика на стоки по приложение № 2, част втора.
По силата на чл.163 в, ал.1 от ЗДДС, когато доставчикът е данъчно задължено лице, по силата на чл.163в, ал.1 от ЗДДС доставките на стоки и услуги, посочени в приложение № 2, се документират с издаване на фактура, в която като основание за неначисляване на данък се посочва “чл. 163а, ал. 2“.
В посочения в запитването случай следва да се има предвид становището, изразено в писмо № 93-04-45/08.03.2007 г. надирекция„Данъчна политика”при , относно практическото приложение на глава деветнадесета „а” от ЗДДС.
Съгласно посоченото писмо за дейности по сметосъбиране и сметоизвозване на твърди битови отпадъци (ТБО, трябва да се има предвид следното:
Дейностите по сметосъбиране попадат в обхвата на услуги, за които е приложима системата на т.нар. “обратно начисляване“ на ДДС. Доколкото дейността по сметоизвозване на отпадъците е свързана с дейността по сметосъбирането им и при условие, че цената за двата вида услуги е определена общо, тозадейносттапосметоизвозванееприложимаразпоредбата на чл. 128 от ЗДДС. В този случай дейността по сметоизвозване се счита за съпътстваща доставка към основната доставка по сметосъбиране, т, е. за общо договорената услуга по сметосъбиране и сметоизвозване е приложима системата на “обратно начисляване“. Когато за сметоизвозването на ТБО е определено индивидуално заплащане, то за дейността по сметоизвозване системата на т.нар. “обратно начисляване“ не е приложима, тъй като транспортните услуги на отпадъци не попадат в кръга от услуги, изброени в § 1, т. 46, 47 и 48 от ДР на ЗДДС.
От горепосоченото е видно, че ако за услугата по сметоизвозването е уговорено индивидуално заплащане, за доставката няма да е приложима разпоредбата на чл.163а, ал.2 от ЗДДС, съгласно която данък е изискум от получателя по доставката. В този случай данъкът е дължим от доставчика.

Вх.№ 07001 от 08.04.2014 Отг. ОУИ София  |  07-00-1_ 14_ OZ_ 5_ 03

Оценете статията

Вашият коментар