прилагането на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).

Изх. № 53-02-522/29.09.2012 г.
ЗДДС, чл.21, ал.2
чл.39, т.1
чл.70, ал.4
чл.82, ал.2, т.3
чл.97а, ал.1, ал.4 и ал.5
чл.117, ал.2, т.7
В дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” ….. е постъпило Ваше писмено запитване с вх. № 53-02-522/31.08.2012 г. относно прилагането на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
Изложена е следната фактическа обстановка:
… ЕООД е лечебно заведение, регистрирано по реда на Закона за лечебните заведения (ЗЛЗ) с предмет на дейност – „медикодиагностични изследвания, рентгенова образна диагностика и рентгенова ехографска диагностика”. Лечебното заведение не е регистрирано по ЗДДС.
Вследствие на непредвидени обстоятелства (земните трусове през месец май.2012 г.) се е наложило за отстраняване на повреди по технологичен апарат да бъдат използвани услугите на юридическо лице, извършващо сервизна дейност, което установено и регистрирано по ДДС в Германия.
След извършването на поправката немското юридическо лице е представило на … ЕООД фактура без включен ДДС на стойност 35 495, 72 евро. По тази фактура е осъществено плащането.
След двумесечен период доставчикът – немското юридическо лице е изпратил отново фактура за същата доставка до … ЕООД, но с включен ДДС.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
Налице ли са предпоставки за … ЕООД да се регистрира по реда на чл.97 а от ЗДДС?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
В чл.39 от ЗДДС са изброени освободените от облагане с данък върху добавената стойност доставки, свързани със здравеопазване. В т.1 е посочено, че освободена доставка е извършването на здравни (медицински) услуги и пряко свързаните с тях услуги, оказвани от здравни заведения и детски ясли по Закона за здравето и от лечебни заведения по Закона за лечебните заведения.
Във връзка с горецитираната разпоредба, за да се третира дадена доставка като освободена е необходимо да са изпълнени едновременно следните условия:
– лицата, които осъществяват доставките да са здравни заведения по смисъла на Закона за здравето (ЗЗ) или лечебни заведения по смисъла на Закона за лечебните заведения (ЗЛЗ) и
– доставяните услуги да са здравни (медицински), както и пряко свързаните с тях други услуги.
Видно от чл.8, ал.1, т.3 от ЗЛЗ, медико-диагностичните лаборатории са дефинирани като лечебни заведения за извънболнична помощ. В тази връзка, извършваните от „… ЕООД дейности по „медикодиагностични изследвания, рентгенова образна диагностика и рентгенова ехографска диагностика” следва да бъдат третирани като освободени доставки и на основание чл.96, ал.2 от ЗДДС те не се включват в облагаемия оборот за регистрация по ЗДДС.
Относно регистрацията по ЗДДС по реда на чл.97 а от закона, следва да имате предвид следното:
Съгласно разпоредбата на чл.21, ал.2 от ЗДДС, мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.
Видно от разпоредбата на чл.82, ал.2, т.3 от ЗДДС, когато доставчикът е данъчно задължено лице, което не е установено на територията на страната и доставката е с място на изпълнение на територията на страната и е облагаема, данъкът е изискуем от получателя по доставката при доставка на услуги – когато получателят е данъчно задължено лице по чл.3, ал.1, 5 и 6 от закона.
По смисъла на чл.97а, ал.1 от ЗДДС, на регистрация по този закон подлежи всяко данъчно задължено лице по чл.3, ал.1, 5 и 6 от ЗДДС, което получава услуги с място на изпълнение на територията на страната, които са облагаеми и за които данъкът е изискуем от получателя по чл.82, ал.2. В тази връзка за дружеството, в качеството му на получател на услугата, възниква задължение за регистрация по реда на чл.97а, ал.1 от ЗДДС, без оглед на стойността на данъчните основи на извършените от дружеството доставки.
Съгласно чл.97а, ал.4 на от закона, за лицата по ал.1 и 2 от същата разпоредба възниква задължение за подаване на заявление за регистрация по този закон не по-късно от 7 дни преди датата, на която данъкът за доставката става изискуем (авансово плащане или данъчно събитие), като данъчната основа на получената услуга подлежи на облагане с данък.
Следва да се има предвид, че в тези случаи става въпрос за данъчно задължени лица, които нямат регистрация по ЗДДС на друго основание. Когато за лица, регистрирани на основание чл.97а от закона, възникнат основания за задължителна регистрация по чл.96 и чл.99 или за регистрация по избор по чл.100, ал.1 и 3, те трябва да се регистрират по реда и сроковете за задължителна регистрация или регистрация по избор (чл.97а, ал.5 от ЗДДС).
Също така тези лица нямат право на данъчен кредит за данъка, който са си самоначислили. Това правило е във връзка с чл.70, ал.4 от закона, където е регламентирано, че няма право на данъчен кредит лице, регистрирано на основание чл.97а, чл.99 и чл.100, ал. 2.
В конкретния случай,… ЕООД се явява получател на услуга, която е с място на изпълнение на територията на страната от юридическо лице, което е установено на територията на Германия. В този случай … ЕООД следва да си самоначисли ДДС с протокол по чл.117 от ЗДДС.
Съгласно чл.117, ал.1, т.1 от ЗДДС, протокол се издава задължително в случаите по чл. 82, ал.2, 3, 4 и 5 и чл.84 от регистрираното лице – получател по доставката.
В тази връзка, като задължителен реквизит протоколът по ал.1, съгласно чл.117, ал.2, т.7 от закона, трябва задължително да съдържа основанието за начисляване или неначисляване на данъка от лицето по ал.1.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка и представени документи. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал.3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар