вида и характера на подобренията, реконструкциите и строително-монтажните работи не можем да дадем конкретно становище относно правото на данъчен кредит за направените разходи.

Изх. № 53-02-547
24.01.2012 г.
ЗДДС,
чл.9, ал.2, т.4
чл.9, ал.3
ДР, § 1, т.8
§1, т.31 и 32
чл.70, ал.1, т.2
чл.70, ал.3, т.3
Изложената в запитването фактическа обстановка е следната:
На ….05.2011 г. сте сключили договор за наем на недвижим имот, представляващ промишлено хале, а на ….09.2011 г. е сключен анекс към договора за наем, с който е продължен срока на договора до …05.2018 г.
Добавени са и нови споразумения по точки от договора –„Дължимият наем ще се изплаща на наемодателя от момента на започване на експлоатацията на наетия имот по предназначение-започване на производството” и „Всички подобрения, реконструкции и строително-ремонтни работи на наетия имот са за сметка и в полза на наемателя”.
На наетия имот се изгражда линия-инсталация за производство на еко палети от отпадъчна дървесина, като това е и основната бъдеща дейност на дружеството – дървопреработване, производство и търговия на еко палети за огрев. Във връзка с монтажа на инсталацията и дейността на дружеството са извършени разходи на територията на наетия актив, които се набират и осчетоводяват като ДНМА.
Поставените въпроси в запитването са:
– Възниква ли правото на данъчен кредит във връзка с направените разходи на територията на наетия имот, необходими за изграждане на производствения цех на дружеството?
– Налице ли е безвъзмездна доставка на услуги към дружеството по смисъла на § 1, т.8 от ДР на ЗДДС?
Предвид обстоятелството, че към запитването не е приложен съответния договор, изразяваме следното принципно становище:
Съгласно разпоредбата на чл.9, ал.2, т.4 от ЗДДС, за доставка на услуга се смята извършването на услуга от държател/ползвател за ремонт и/или подобрение на нает или предоставен за ползване актив.
Чл.9, ал.3 от ЗДДС указва, че за възмездна доставка на услуга се смята и:
1. предоставянето на услуга за личните нужди на данъчно задълженото физическо лице, на собственика, на работниците и служителите или на трети лица, при извършването на която се използва стока, при производството, вноса или придобиването на която е приспаднат изцяло или частично данъчен кредит;
2. безвъзмездното предоставяне на услуга за лични нужди на данъчно задълженото физическо лице, на собственика, на работниците и служителите или на трети лица.
Предвид разпоредбата на чл.9, ал.4, т.2 от закона, не се счита за възмездна доставка безвъзмездното извършване на услуга от държател/ползвател за ремонт на нает или предоставен за ползване актив в случаите, когато активът е бил нает или предоставен за ползване на държателя/ползвателя и фактически е ползван непрекъснато за срок не по-кратък от три години.
Легална дефиниция на понятието „ремонт” е дадено в §1, т.31 от Допълнителните разпоредби на ЗДДС. В нея е посочено, че „Ремонт” едейността по извършването на последващи разходи, свързани с отделен актив, които не водят до икономическа изгода над тази от първоначално оценената стандартна ефективност на този актив, а „подобрение” е дейността по извършването на последващи разходи, свързани с отделен актив, които водят до икономическа изгода над тази от първоначално оценената стандартна ефективност на този актив (§ 1, т.32 от ДР на ЗДДС).
Що се касае до правото на приспадане на данъчен кредит, следва да имате предвид следното:
Чл.70, ал.1, т.2 от ЗДДС указва, че правото на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо че са изпълнени условията на чл.69 или 74, когато стоките или услугите са предназначени за безвъзмездни доставки или за дейности, различни от икономическата дейност на лицето. А в чл.70, ал.3, т.3 от Закона е регламентирано, че алинея 1, т. 2 не се прилага за стоките или услугите, използвани при безвъзмездното извършване на услуга от държател/ползвател за ремонт на нает или предоставен за ползване актив, когато активът е бил нает или предоставен за ползване на държателя/ползвателя непрекъснато за срок не по-кратък от три години.
Предвид липсата на яснота относно вида и характера на подобренията, реконструкциите и строително-монтажните работи не можем да дадем конкретно становище относно правото на данъчен кредит за направените разходи.’

Оценете статията

Вашият коментар