прилагането на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).

Изх. № 94-00-162
20-00-271 / 23.10.2012 г.
ЗДДС, чл.96, ал.1 и ал.8
чл.176а, ал.1, т.1
чл.178
§ 52 от ДР
В дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” .. са постъпили Ваши писмени запитвания, приети с вх. № 94-00-162/17.07.2012 г. и вх.№ 20-00-271/30.07.2012 г. относно прилагането на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
На основание чл.176а, ал.1, т.1 от ЗДДС, на физическо лице е отказана регистрация за реализиран облагаем оборот по реда на чл.96, ал.1 от ЗДДС. Това обстоятелство е обективирано в издаден отказ за регистрация по ДДС
№/…02.2012 г.
Причината за издадения отказ е обстоятелството, че лицето е упражнявало дейност като член на съвета на директорите на … АД. Дружеството има установени задължения с ревизионен акт в размер над 5000 лв. За установените задължения дружеството не е предоставило обезпечение. Ревизионният акт е в производство по обжалване и не е влязъл в сила.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
1. Следва ли да се подават последващи заявления за регистрация без да са отпаднали основанията, въз основа на които е отказана регистрация по чл.96, ал.1 от ЗДДС?
2. Какви ще са последиците от неподаването на последващо заявление за регистрация по ЗДДС?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
Съгласно разпоредбата на чл.176а, ал.1, т.1 и 2 от ЗДДС, компетентният орган по приходите може да откаже регистрация на лице, което не е предоставило в указания срок обезпечение в пари, в държавни ценни книжа или в безусловна и неотменяема банкова гаранция за срок една година и за което са налице данни, че един или няколко от собствениците, управителите, прокуристите, мажоритарните съдружници или акционерите му са или са били към момента на възникване на задълженията собственици, прокуристи, мажоритарни съдружници или акционери, членове на органи за управление или контрол на лица с неуредени задължения за данък върху добавената стойност над 5000 лв., или имат неуредени задължения за данък върху добавената стойност в размер над 5000 лв. в качеството си на физически лица.
За да бъде отказана регистрация по ЗДДС на основание чл.176а, ал.1, т.1 от закона, фактическия състав на тази норма изисква да са налице кумулативно следните предпоставки:
1. за лицето, което е подало заявление за регистрация по ЗДДС да са налице данни, че към момента на възникване на задълженията е бил прокурист, собственик, мажоритарен съдружник или акционер, член на органи за управление или контрол на лице с неуредени задължения за данък върху добавената стойност над 5000 лв.
2. лицето да не е предоставило в указания срок обезпечение в пари, в държавни ценни книжа или в безусловна и неотменяема банкова гаранция за срок една година.
По смисъла на § 52 от ДР на ЗДДС, „Неуредени задължения” са установените изискуеми задължения на лицето, с изключение на обезпечените в пълен размер, разсрочените и отсрочените задължения.
Съгласно чл.96, ал.1 от ЗДДС, всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50 000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец е длъжно в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по този закон.
По смисъла на ал.8 на чл.96 от ЗДДС, независимо от ал.1 органът по приходите може да откаже да регистрира лице, на което приходната администрация е прекратила или отказала регистрация на основание чл.176 от закона, до отпадане на основанието за отказ за регистрация, съответно основанието за дерегистрация или до изтичане на 24 месеца, считано от началото на месеца, следващ месеца на дерегистрацията или отказа за регистрация.
Разпоредбата на чл. 176а от ЗДДС не е с императивен характер. Компетентният орган разполага с оперативна самостоятелност, при наличие на основанията на чл. 176а от закона, същият може както да откаже регистрацията, така и да регистрира по ЗДДС задълженото лице.
Предвид гореизложеното, физическо лице, за което са налице основанията за задължителна регистрация, следва да подаде заявление за регистрация в срока по реда на чл.96, ал.1 от ЗДДС, независимо, че има постановен отказ за регистрация на основание чл.176а, ал.1 от ЗДДС.
Ако за даден период не по-дълъг от 12 последователни месеца е налице облагаем оборот 50 000, 00 лв. или повече и лицето не подаде заявление за регистрация, органите по приходите могат да пристъпят към служебна регистрация по реда на чл.102 от ЗДДС. В този случай, съгласно ал.3 на същата разпоредба, за определяне на данъчните задължения на лицето в случаите, когато е било длъжно, но не е подало заявление за регистрация в срок, се приема, че лицето дължи данък за извършените от него облагаеми доставки и облагаеми вътреобщностни придобивания и за получените облагаеми доставки на услуги, за които данъкът е изискуем от получателя за периода от изтичането на срока за подаване на заявление за регистрация до датата, на която е регистрирано от органа по приходите и за периода от изтичането на срока за подаване на заявление за регистрация до датата, на която са отпаднали основанията за регистрация.
Административно-наказателната разпоредба за неспазване на срока за подаване на заявление за регистрация по чл.96 от ЗДДС е уредена в чл.178 от закона. Съгласно тази разпоредба, ако данъчно задължено по този закон лице, което е длъжно, но не подаде заявление за регистрация или заявление за прекратяване на регистрация в установените по този закон срокове, се наказва с глоба – за физическите лица, които не са търговци, или с имуществена санкция – за юридическите лица и едноличните търговци, в размер от 500 до 5000 лв.
Задължение за подаване на заявление за регистрация не би било налице в случай, че за даден период не по-дълъг от 12 последователни месеца, облагаемият оборот е под 50 000, 00 лв. Така например, ако за периода 01.09.2001 г. – 31.08.2012 г. облагаемият оборот е под 50 000, 00 лв. лицето няма задължение да подава заявление за регистрация до 14.09.2012 г. Но в случай, че за периода 01.10.2011 г. – 30.09.2012 г. е реализиран облагаем оборот 50 000, 00 лв. или повече, лицето е задължено да подаде заявление за регистрация в срока по чл.96, ал.1 от ЗДДС.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал.3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар