Приложение на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).

Изх. № 53-00-48/19.02.2013 г.
ЗДДС,
чл.3, ал.2
чл.96, ал.1 и ал.2
В дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” ., понастоящем дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” ….. е постъпило Ваше писмено запитване с вх. № 53-00-48/14.01.2013 г. относно приложение на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
Изложената в запитването фактическа обстановка е следната:
Фондация … е регистрирана като юридическо лице с нестопанска цел. С цел обслужване на дейностите на фондацията, през 1997 г. е закупен апартамент със спонсорство от партньорска организация, установена в Холандия. Апартаментът е изцяло собственост на фондацията.
Поради възникнали трудности във връзка с финансирането, фондацията е продала апартамента, като изповядването на сделката се е състояло на 19.12.2012 г., а плащането е извършено на 10.01.2013 г.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следния въпрос:
Подлежи ли фондация „…на регистрация по ЗДДС предвид обстоятелството, че получените приходи от продажбата надхвърлят прага за задължителна регистрация?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпроса и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
Съгласно разпоредбата на чл.3, ал.2 от ЗДДС, независима икономическа дейност е дейността на производители, търговци и лица, предоставящи услуги, включително в областта на минното дело и селското стопанство, както и упражняването на свободна професия, включително на частен съдебен изпълнител и нотариус. Независима икономическа дейност е и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него.
По смисъла на чл.96, ал.1 от ЗДДС, всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50 000, 00 лв. (петдесет хиляди лв.) или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец е длъжно в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по този закон.
В ал.2 от същата разпоредба е регламентирано, че облагаемият оборот е сумата от данъчните основи на извършените от лицето:
1. облагаеми доставки, включително облагаемите с нулева ставка;
2. доставки на финансови услуги по чл.46 от ЗДДС;
3. доставки на застрахователни услуги по чл.47 от ЗДДС.
В облагаемия оборот не се включват доставките по чл.96, ал.2, т.2 и 3 от ЗДДС, когато не са свързани с основната дейност на лицето, доставките на дълготрайни материални или нематериални активи, използвани в дейността на лицето, както и доставките за които данъкът е изискуем от получателя по чл.82, ал.2 и 3 от ЗДДС.
В конкретния случай, видно от изложената в запитването фактическа обстановка, продажбата на апартамента има инцидентен характер и същата не следва да се квалифицира като независима икономическа дейност по смисъла на чл.3, ал.2 от ЗДДС.
В тази връзка, сделката ще попадне извън обхвата на ЗДДС и същата няма да участва при формиране на облагаемия оборот за регистрация по чл.96, ал. 1 от закона.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал.3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар