прилагането на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).

5-20-00-505/05.11.2015 г.
ДДС, ЧЛ.79, АЛ.3 И АЛ.4
Вдирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” е постъпило писмено запитване, относно прилагането на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
„С..” АД трябва да начисли с протокол по чл.117 от ЗДДС дължим ДДС за стока, за която в предходен период е ползван данъчен кредит. Променено е предназначението на стоката и същата ще се използва за лични нужди на собственика.
Поставен е следният въпрос:
В коя клетка на дневника за продажби трябва да се посочи дължимия данък добавена стойност?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
При унищожаване, установяване на липси или при бракуване на стоките, както и при промяна на предназначението им, за което вече не е налице право на приспадане на данъчен кредит, регистрирано лице, което изцяло или частично е приспаднало данъчен кредит за произведени, закупени, придобити или внесени от него стоки начислява и дължи данък в размер на приспаднатия данъчен кредит на основание чл.79, ал. 3 от ЗДДС.
Корекцията по алинея 3 се извършва в данъчния период, през който са възникнали съответните обстоятелства, чрез съставяне на протокол за извършената корекция и отразяване на този протокол в дневника за продажбите и справка -декларацията за този данъчен период ( чл.79, ал. 4 от ЗДДС).
Корекцията на данъчния кредит по чл. 79, ал. 3 от ЗДДС се извършват по реда на чл. 66 от Правилника за прилагане на закона за данъка върху добавената стойност (ППЗДДС) чрез издаване на протокол, който трябва да съдържа реквизитите посочени в алинея 1, т.1 – т.7 от същата разпоредба.
Предвид гореизложеното, дължимия данък добавена стойност следва да се посочи в колона 16 „Начислен данък 20 %, предвиден в закона за други случаи”на дневника за продажби.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал.3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар