прилагането на разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).

5-20-02-5/24.03.2014 г.
Чл.18 от ЗДДФЛ
В дирекция ,,Обжалванеи данъчно-осигурителна практика”…. е постъпило Ваше писмено запитване прието с вх. № …… относноприлагането на разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).
Фактическата обстановка изложена в запитването е следната:
Самоосигуряващо се лице – адвокат, внася само здравни осигуровки. С експертно решение на Трудово експертна лекарска комисия (ТЕЛК) на физическото лице, е определена трайно намалена работоспособност.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
Следва ли физическото лице да прави авансови вноски за данък, предвид разпоредбата начл. 18 от ЗДДФЛ?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
Съгласно чл.18, ал.1 от ЗДДФЛ, сумата от годишните данъчни основи по чл.17 от ЗДДФЛ за лица с 50 и над 50 на сто намалена работоспособност, определена с влязло в сила решение на компетентен орган, се намалява с7 920,00 лв., включително за годината на настъпване на неработоспособността и за годината на изтичане срока на валидност на решението. На основание чл.23, т.1 от същия закон, данъчното облекчение се ползва с подаване на ГДД по чл.50 от ЗДДФЛ, към която се прилага копие на валидно решение на ТЕЛК/ДЕЛК/НЕЛК.
Лице, придобило доход от стопанска дейност по чл.29, дължи авансово данък върху разликата между облагаемия доход и вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за своя сметка за месеците на тримесечието, през което е придобит облагаемият доход, а ако лицето не е самоосигуряващо се – между облагаемия доход и удържаните задължителни осигурителни вноски (чл.43, ал.1 от ЗДДФЛ).
Съгласно ал. 2 на чл.43 от ЗДДФЛ, лице с намалена работоспособност дължи авансово данък за доходи от стопанска дейност по чл.29, след като облагаемият доход на лицето от всички източници на доход, придобит от началото на данъчната година и подлежащ на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа, намален с удържаните или внесените за сметка на лицето задължителни осигурителни вноски, превиши 7 920,00 лв.
В случая, лицето следва да внася авансови вноски след като доходите му надхвърлят сумата от 7 920,00 лв., считано от началото на съответната календарна година.
Следва да имате предвид, че за доходи придобити през четвъртото тримесечие на данъчната година не се внася авансов данък по чл.43, ал. 6 от ЗДДФЛ (чл.67, ал. 2 от ЗДДФЛ).
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не можете да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал. 3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар