прилагането на разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).

5-20-02-7/19.03.2014 г.
Чл.31 от ЗДДФЛ
Чл.44 от ЗДДФЛ
Чл.67, ал.2 от ЗДДФЛ
Чл.55 от ЗДДФЛ
В дирекция ,,Обжалване и данъчно-осигурителна практика” …. е постъпило Ваше писмено запитване прието с вх. №…… относноприлагането на разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).
Фактическата обстановка изложена в запитването е следната:
Физическо лице е собственик на недвижим имот-подземен гараж,който е отдаденпод наем. Лицето е трудно подвижно и в тази връзка моли да бъде освободено от плащане на данъка върху доходите от наем за 2013 г. В писмото не са зададени въпроси.
Предвид, изложената фактическа обстановка и относимата към нея нормативна уредба, изразявам следното становище:
Физическите лица определят облагаемите си доходи от наем на движимо или недвижимо имущество по правилата на чл.31 от ЗДДФЛ, а годишната данъчна основа – съобразно чл.32 на с.з.
Освен това, в чл.44 от ЗДДФЛ е регламентирано авансово облагане на доходите от наем. Авансовият данък е в размер на 10 на сто, изчислява се по реда на чл.44, ал.1 от ЗДДФЛ. и се внася в срок до края на месеца, следващ тримесечието на придобиване на дохода (чл.67, ал.1 от ЗДДФЛ).
В чл. 67, ал. 2 от закона са посочени случаите, в които не се дължи авансова вноска за доходи, придобити през четвъртото тримесечие на данъчната година, в т. ч. и за доходите от наем.
Данъкът се внася в републиканския бюджет по сметка на териториалната дирекция на Националната агенция за приходите по постоянния адрес на местното физическо лице (чл.68 от ЗДДФЛ).
На основание чл.55, ал.1 от ЗДДФЛ от 01.01.2013 г., предприятията и самоосигуряващите се лица – платци на доходи, задължени да удържат и внасят данъци по реда на този закон, подават декларация по образец за дължимите данъци (образец 4001). Данъчната декларация по чл.55, ал.1 от ЗДДФЛ, се подава в срок до края на месеца, следващ тримесечието на внасяне на данъка (чл.56, ал.1 от ЗДДФЛ).
В случай, че платецът на дохода от наем не е задължен да удържа и внася данъка (напр. ако наемателят е физическо лица), данъчната декларация по чл.55, ал. 1от ЗДДФЛ се подава от лицето придобило дохода от наем т. е от наемодателя (чл. 55, ал.2 от ЗДДФЛ).
Съгласно чл. 50, ал. 1, т. 1 от ЗДДФЛ физическите лица подават годишна данъчна декларация(ГДД) за придобитите през годината доходи. Декларацията се подава лично или от упълномощено лице, катоданните за последното се вписват на страница първа, в Част ІІ на декларацията – данни за упълномощеното лице или законния представител.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не можете да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал. 3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар