прилагането на разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).

5_23-22-1221/30.06.2014 г.
Чл.22а от ЗДДФЛ
В дирекция ,,Обжалванеи данъчно-осигурителна практика” … е постъпило Ваше писмено запитване прието с вх. № ….2014 г. относноприлагането на разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).
Фактическата обстановка изложена в запитването е следната:
В ТД на НАП, офис ,,….” е подадена годишна данъчна декларация (ГДД) по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2013 г. с искане за ползване на данъчно облекчение за млади семейства по реда на чл.22а от ЗДДФЛ. Към ГДД е приложен нотариален акт, според който закупеният недвижим имот е ателие. На основание чл.37, ал. 5 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), органите по приходите са изпратили писмо до …… община, район ,,Н” одобрила ,,Архитектурна част” на инвестиционен проект за строеж на сградата, в която се намира ателието. Същевременно е изискано заверено копие от одобрена от СО, район ,,Н” архитектурна част на инвестиционен проект и е отправено запитване дали процесният имотпредставлява жилище съгласно условията и нормите разписани в Закона за устройство на територията (ЗУТ).
Според полученият отговор въпросният обект – ателие не отговаря на изискванията за жилище съгласно § 5, т.30 от ДР на ЗУТ.
Във връзка с изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1. Приложимо ли е данъчното облекчение по чл.22а от ЗДДФЛ при закупуване на ателие?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното принципно становище:
В ЗУТ е дадена легална дефиниция на понятието ,,жилище”. По смисъла на § 1, т.30 от ДР на ЗУТ, ,,жилище” е съвкупност от помещения, покрити и/или открити пространства, обединени функционално и пространствено в едно цяло за задоволяване на жилищни нужди. Предвид на това, като,,жилище” се дефинират недвижими имоти, чието предназначение е да задоволяват жилищни нужди (апартамент, къща, вила, ателие и др.).
Следователно, ако ателието задоволява жилищните нужди на кредитополучателя и всички други условия, регламентирани в чл.22а от ЗДДФЛ за съответната година са изпълнени, данъчното облекчение за млади семейства може да се ползва.
Указания относно прилагането на чл.22а от ЗДДФЛ са дадени в писмо Изх. № 24-30-16 от 13.05.2010 г. на ЦУ на НАП.
Съгласно чл. 22а, ал. 1 от ЗДДФЛ, местните физически лица могат да ползват данъчно облекчение за млади семейства, като приспадат от сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 направените през годината лихвени плащания по ипотечен кредит за закупуване на жилище, когато едновременно са налице следните условия:  
1.договорът за ипотечния кредит е сключен от данъчно задълженото лице и/или от съпруг/а, с който/която имат сключен граждански брак;  
2.данъчно задълженото лице и/или съпругът/ата не са навършили 35-годишна възраст към датата на сключване на договора за ипотечен кредит;  
3.ипотекираното жилище е единствено жилище за семейството през данъчната година.
Условията, въведени в разпоредбата на чл.22а от ЗДДФЛ – т. 1-3, са дадени кумулативно и липсата, на което и да е от тях не позволява ползването на данъчно облекчение.
Съгласно текста на чл. 23 от ЗДДФЛ,данъчното облекчение се ползва с подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50 от закона, към която лицата прилагат копия от следните документи:
– свидетелство за сключен граждански брак;
– справка за имотното състояние на кредитоискателите;
– договор за ипотечен кредит;
– погасителен план, заверен от банката кредитозаемател и
– документи, удостоверяващи направените вноски.
Установяването на съответните факти и обстоятелства се извършва за конкретния данъчен периодза който е подадена годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.
Конкретните факти и обстоятелства относно правото на ползване на данъчното облекчение по чл.22а от ЗДДФЛ се установяват в хода на административно производство по реда на ДОПК. Органът по приходите самостоятелно преценява събраните от него доказателства и се произнася в кръга на своята компетентност.
В заключение следва да имате предвид, че видът на закупения недвижим имот – ателие, сам по себе си не ограничава правото на лицата да ползват данъчното облекчение по чл.22а от ЗДДФЛ. Конкретните факти и обстоятелства следва да бъдат установени във всеки случай поотделно.

Оценете статията

Вашият коментар