прилагането на разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).

5_23-22-706/26.04.2016 г.
ЧЛ. 12, АЛ. 1 ОТ ЗДДФЛ
ЧЛ. 29, АЛ. 1, Т. 1ОТ ЗДДФЛ
ЧЛ. 29, АЛ. 1, Т. 2, Б. ,,А” НА ЗДДФЛ
В дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” ….. е постъпило писмено запитване, прието с вх. №…../06.04.2016 г. относно прилагането на разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).
В запитването не е изложена конкретна фактическа обстановка.
Поставен е следният въпрос:
Какво е данъчното третиране на получената от физически лица безвъзмездна финансова помощ от европейски фондове чрез ДФ ,,Земеделие”?
Предвид изложената в запитването фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
ЗДДФЛ не регламентира получените субсидии като отделен източник на доход на физическите лица, респективно за тях не се прилага специално данъчно третиране, поради което същите следва да се разглеждат в контекста на общите правила за облагане и деклариране на доходите.
По смисъла на чл. 2 от ЗДДФЛ обект на облагане с данък са доходите на местните и чуждестранните физически лица. На основание чл. 12, ал. 1 от ЗДДФЛ облагаеми по този закон са доходите от всички източници, придобити от данъчнозадълженото лице през течение на годината, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон.
След отпадане на данъчното облекчение по чл. 13, ал. 3 от ЗДДФЛ (отм. –ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01. 01. 2010 г.) не съществува възможност за освобождаване на получената субсидия за облагане.
В ЗДДФЛ не е дадена легална дефиниция на понятието ,,доход”, а в чл. 10 от закона субсидиите на са посочени изрично като вид доход. Това дава основание доходът от субсидии да се третира различно в зависимост от тяхното предназначение.
До съществени разлики в данъчното третиране на получените субсидии от земеделски стопани – физически лица, може да доведе и разликата в статута на конкретното лице по смисъла на чл. 29 и чл. 29а от ЗДДФЛ, т. е. в зависимост от това дали лицето е регистрирано като земеделски стопанин или не, както и дали не е регистрирано по Закона за данъка върху добавената стойност (ЗДДС).
В запитването не се дава информация по тези въпроси, поради което в отговора си приемаме, че физическото лице – получател на субсидията, не е едноличен търговец (ЕТ) и не е регистрирано за целите на облагането с данък върху добавената стойност .
В такъв случайв зависимост от това дали физическото лице е регистрирано като земеделски стопанин и с какъв вид дейност се занимава, за което са получени средствата от субсидията, доходът му се облага:
-по реда на чл. 29, ал. 1, т. 1от ЗДДФЛ, когато субсидията е получена от лице, регистрирано като земеделски стопанин с дейност по производство на непреработени продукти от селско стопанство (без производство на декоративна растителност). По смисъла на ЗДДФЛ, понятието ,,непреработен продукт от селско стопанство” е дефинирано в разпоредбата на §1, т. 21 от ДР на закона. Съгласно тази дефиниция, това е всеки първичен продукт, получен от растенията и животните, който се използва в естествен вид, без да е подлаган на технологична обработка или преработка, в резултат на която да са настъпили физико-химични изменения в състава.
В този случай, облагаемият доход на физическите лица регистрирани като земеделски стопани се определя, като от получения от него доход (включително средствата от субсидията) се приспаднат 60 на сто разходи за дейността.
-по реда на чл. 29, ал. 1, т. 2, б. ,,а” на ЗДДФЛ, ако лицетоне е регистрирано като земеделски стопанин, но субсидията е получена за дейност свързана с производство на преработени и непреработени продукти от селско стопанство. В този случай облагаемият доход се определя, като придобитият доход се намалява с 40 на сто разходи за дейността.
Съгласно чл. 11, ал. 1 от ЗДДФЛ, доходът – в случая субсидията, се смята за придобит на датата на:
1.плащането – при плащане в брой;
2.заверяваненасметкатанаполучателяна дохода или получаване на чека–
при безналично плащане.
Следва да се има предвид и разпоредбата на ал. 3 от същия член 11 на ЗДДФЛ, според която, доходът се смята за придобит от физическото лице и когато по негово нареждане или по споразумение между него и платеца плащането или престацията са получени от трето лице.

Оценете статията

Вашият коментар