прилагането на разпоредбите на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО).

Изх. № 23-22-575/28.04.2015 г.
ЗКПО – чл. 78
В дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. № 23-22-575/…2015 г. относно прилагането на разпоредбите на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО).
Фактическата обстановка, изложена в запитването е следната:
„ПБГ“ ЕООД извършва селскостопанска дейност – производство и продажба на зеленчуци. Във връзка с тази дейност, дружеството получава субсидии за единица площ и субсидии за производството на качествена продукция от Държавен фонд Земеделие.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен въпросът:
Подлежат ли на облагане по реда на ЗКПО получените субсидии?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
В ЗКПО не е регламентирано специално данъчно третиране на приходи от субсидии, поради което се прилагат нормите на Закона за счетоводството (ЗСч) по отношение на водената счетоводна отчетност, а за целите на определяне на данъчния финансов резултат се прилагат разпоредбите на част втора „Корпоративен данък“ от ЗКПО.
От своя страна ЗСч препраща към приложимите счетоводни стандарти по отношение на оценяване и записване на придобитите или възникнали активи, пасиви, приходи и разходи. Тъй като запитването не съдържа данни за избрана счетоводна база, приемаме допускането, че се прилагат Националните стандарти за финансови отчети на малки и средни предприятия.
Счетоводното отчитане на получените от предприятията субсидии се осъществява по реда на счетоводен стандарт 20 (СС 20) „Отчитане на правителствени дарения и оповестяване на правителствена помощ” в зависимост от съответната схема за подпомагане. Съгласно т. 3.2. буква „а” от стандарта правителствените дарения се отчитат като финансиране, освен ако в закон е определен друг ред на отчитане, което финансиране се признава като приход в текущия период, а за даренията, свързани с амортизируеми активи – пропорционално на начислените за съответния период амортизации на активи, придобити в резултат на дарението.
Предвид гореизложеното, приходите от субсидии се признават за данъчни цели в годината на тяхното счетоводно отчитане и участват при формиране на данъчния финансов резултат за същата година. Това означава, че за тези приходи дружеството подлежи на облагане по реда на ЗКПО.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар