Прилагането на чл. 11, ал. 5 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ)

.№94-Д-73
Дата:19.04.2013 год.
ЗДДФЛ, чл. 11, ал. 5;
ЗДДФЛ, чл. 38, ал. 13.
Относно: Прилагането на чл. 11, ал. 5 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ)
Във връзка с Ваша молба, постъпила внаи заведена с вх. № 94-Д-73/22.02.2013 г., Ви уведомявам за следното:
Съгласно чл. 85 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) и в съответствие с разпоредбата на чл. 3, ал. 1, т. 1 от Закона за Националната агенция за приходите (ЗНАП), в кореспонденцията си с Националната агенция за приходите регистрираните лица трябва да посочват данните си за идентификация (име и ЕГН/ЛНЧ, съответно фирма и/или БУЛСТАТ/ЕИК, издаден от Агенцията по вписванията; адрес по чл. 8 от ДОПК и адрес за кореспонденция), което следва да имате предвид при следваща кореспонденция с НАП. Освен това, в писмото Ви не са описани детайлно всички факти и обстоятелства, имащи отношение към прилагането на чл. 11, ал. 5 от ЗДДФЛ в конкретния случай, поради което изразявам следното принципно становище:
В резултат от изменението на чл. 13, ал. 1, т. 8 от ЗДДФЛ, в сила от 01.01.2013 г., доходите от лихви по депозитни сметки са изключени от обхвата на необлагаемите доходи и съответно представляват облагаем доход за физическите лица. Легална дефиниция на понятието “депозитни сметки“ е дадена в разпоредбата на § 1,т. 58 от ДР на същия закон, съгласно която “депозитни сметки“ са банкови сметки за съхранение на пари за определен срок срещу възнаграждение (лихва).
На основание чл. 38, ал. 13 от ЗДДФЛ, също в сила от 01.01.2013 г., с окончателен данък се облага брутната сума на придобитите от местни физически лица доходи от лихви по депозитни сметки в търговски банки. Видно от цитираната разпоредба, определящо значение за облагането на лихвите има датата на придобиването им от конкретното физическо лице.
Според общата разпоредба на чл. 11, ал. 1 от ЗДДФЛ, ако не е предвидено друго в този закон, доходът се смята за придобит на датата на:  
?плащането-при плащане в брой;  
?заверяването на сметката на получателя на дохода или получаването на чека-при безналично плащане;  
?получаването на престацията – за непаричен доход.
По отношение на доходите от лихви по депозитни сметки, изключение от цитираното правило е предвидено единствено за случаите, когато лихвите са изплатени авансово. В тези случаи, на основание чл. 11, ал. 5 от ЗДДФЛ, в сила от 01.01.2013 г., доходът се счита за придобит на датата на падежа на депозита или на датата на предсрочното му прекратяване. Цитираната разпоредба представлява изключение от общия принцип на чл. 11, ал. 1 от ЗДДФЛ и видно от текста й, меродавна при определяне датата на придобиването на дохода е датата на падежа на депозита или датата на предсрочното му прекратяване, а не датата на авансовото плащане на лихвите. Това означава, че ако датата на падежа или датата на предсрочното прекратяване на депозита е дата след 01.01.2013 г., доходът от лихви ще се счита за придобит след влизане в сила на чл. 11, ал. 5 от ЗДДФЛ и съответно ще подлежи на облагане с окончателен данък по реда на чл. 38, ал. 13 от същия закон.
Обръщам внимание на това, че разпоредбата на чл. 11, ал. 5 от ЗДДФЛ не се прилага за доходи от лихви по депозитни сметки, при които не е предвидено авансово изплащане на лихвата по депозита. В този смисъл са и становищата, давани от Националната агенция за приходите в отговор на писмени запитвания, поставяни от търговските банки по повод прилагането на чл. 11, ал. 5 от ЗДДФЛ и свързаните с нея разпоредби. Тези становища са изготвени в рамките на функциите и правомощията на Агенцията, регламентирани в Закона за Националната агенция за приходите.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
:
/СТОЯН МАРКОВ/

Оценете статията

Вашият коментар