Прилагането на чл. 43, ал. 5 от Закона за данъците на физичес- ките лица (ЗДДФЛ), в редакцията на закона, действаща след 1 януари 2009 г.

.61-00-2
Дата: 16.02.2009 год.
ЗДДФЛ, чл. 43, ал. 5.
Относно: Прилагането на чл. 43, ал. 5 от Закона за данъците на физичес- ките лица (ЗДДФЛ), в редакцията на закона, действаща след 1 януари 2009 г.
Във връзка с Ваше писмено запитване, постъпило вна Националната агенция за приходите, заведено с вх. № 61-00-2 от 06.02.2009г., изразявам следното становище:
1. По първият поставен въпрос:
По смисъла на § 1, т. 29 от допълнителните разпоредби на ЗДДФЛ, „лица, упражняващи свободна професия“ са: експерт-счетоводителите; консултантите; одиторите; адвокатите; нотариусите; частните съдебни изпълнители; съдебните заседатели; експертите към съда и прокуратурата; лицензираните оценители; представителите по индустриална собственост; медицинските специалисти; преводачите; архитектите; инженерите; техническите ръководители; дейците на културата, образованието, изкуството и науката; застрахователните агенти; други физически лица, за които са налице едновременно следните условия:
а) осъществяват за своя сметка професионална дейност;
б) не са регистрирани като еднолични търговци;
в) са самоосигуряващи се лица по смисъла на Кодекса за соци-ално осигуряване.
Видно от цитирания текст, съдебните заседатели и вещите лица фигурират в текста на цитираната разпоредба, но се считат за “лица, упражняващи свободна професия“, когато освен, че извършват дейност във въпросното качество, отговарят и на изброените по-горе нормативни изисквания, като едно от тях е да са самоосигуряващи се лица по смисъла на КСО. От друга страна, за целите на социалното осигуряване, съдебните заседатели не се третират като самоосигуряващи се лица по смисъла на КСО, поради което не биха могли да се дефинират като „лица, упражняващи свободна професия“ за целите на облагането им с данък по реда на ЗДДФЛ.
Аналогично е становището ни, изразено до председателя на Районен съд – гр. …., копие от което е изпратено и до Вас (наш Изх. № 11-03-91/14.07.2008 г.).
Във връзка с гореизложеното още веднъж потвърждавам изразеното в писмото становище относно задълженията за данъци и задължителни осигурителни вноски на съдебните заседатели, като новата редакция на чл. 43, ал. 5 от ЗДДФЛ, в сила от 1 януари 2009 г., няма отношение към данъчното третиране на доходите на физическите лица в качеството им на съдебни заседатели.
2. По останалите въпроси в запитването Ви:
В нормата на чл. 43 от ЗДДФЛ е регламентиран редът за авансово облагане на доходите от друга стопанска дейност, попадащи в обхвата на чл. 29 от ЗДДФЛ. На основание чл. 43, ал. 1 от ЗДДФЛ, лице, придобило доход от стопанска дейност по чл. 29 от закона, дължи авансово данък върху разликата между облагаемия доход и вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за своя сметка за месеците на тримесечието, през което е придобит облагаемият доход, а ако лицето не е самоосигуряващо се – между облагаемия доход и удържаните задължителни осигурителни вноски. Размерът на дължимия авансов данък се изчислява като тази разлика се умножи по данъчна ставка от 10 на сто (чл. 43, ал. 2 от ЗДДФЛ).
В общия случай, на основание чл. 43, ал. 4 от ЗДДФЛ, когато платец на дохода от стопанска дейност е предприятие или самоосигуряващо се лице, размерът на данъка се определя и данъкът се удържа от платеца на дохода при изплащането му. Изключение от това правило е предвидено в новата ал. 5 на чл. 43, т. е. когато лицето, придобиващо дохода, е самоосигуряващо се лице по смисъла на КСО и декларира това обстоятелство с писмена декларация пред платеца на дохода. В тези случаи, платецът на дохода не следва да удържа авансов данък при изплащането на дохода от стопанска дейност по чл. 29 от ЗДДФЛ, а задължението за авансово облагане е на получателя на дохода, съгласно чл. 43, ал. 6 от закона.
Видно от цитираните разпоредби, за да се приложат нормите на ал. 5 и 6 от чл.43 е необходимо кумулативно да са спазени следните условия:
1.Получателят на дохода да е самоосигуряващо се лице по смисъла на
КСО – съгласно изр. първо в ал. 2 на чл. 5 от КСО, самоосигуряващ се е
физическо лице, което е длъжно да внася осигурителни вноски за своя сметка.
2.Получателятнадоходаепредставилписменадекларацияза
обстоятелството по т. 1 пред платеца, когато последният е предприятие или
самоосигуряващо се лице.
При наличието на гореизброените условия, платецът не удържа авансов данък и съответно не следва да издава „Сметка за изплатени суми“ и „Служебна бележка“ по чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ. В тези случаи, документирането на придобития доход се осъществява от физическото лице по реда на чл. 9, ал. 2 от ЗДДФЛ. Съгласно упоменатата разпоредба, данъчно задължените лица, които не са длъжни да издават фискална касова бележка от фискално устройство, издават документ за придобитите от тях доходи от източници по чл. 10, ал. 1, т. З (доходи от друга стопанска дейност) и т. 4 (доходи от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество),съдържащ реквизитите по чл. 7, ал. 1 от Закона за счетоводството.
Когато лицето не е декларирало писмено обстоятелството, че е самоосигуряващо се, няма да са спазени кумулативно условията по чл. 43, ал. 5 от ЗДДФЛивтозислучайавансовотооблаганещесеизвършипообщияредна
цитираната данъчна норма, т.е. от Вас в качеството Ви на предприятие – платец на доход от друга стопанска дейност. В тези случаи, на основание чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ, за изплатените доходи и удържания данък, платецът издава „Сметка за изплатени суми“ и „Служебна бележка“ по образци, които предоставя на лицето придобило дохода, т.е. приложима е нормата на чл. 9, ал. 3 от ЗДДФЛ.
Имайте предвид, че разгледаният механизъм за авансово облагане и документиране на доходите на физическите лица е приложим единствено за доходите от друга стопанска дейност, попадащи в обхвата на чл. 29 от ЗДДФЛ. В този смисъл нормата на чл. 43 от ЗДДФЛ няма отношение към другите видове/“ доход (от трудови правоотношения по смисъла на т. 26, § 1 от ДР на ЗДДФЛ, от стопанска дейност като едноличен търговец и т.н.), изброени в чл. 10 от закона.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар