Прилагането на чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ.

Изх. №07-00-6
Дата:02.04.2014 год.
ЗДДФЛ, чл. 45, ал. 4;
ДР на ЗДДФЛ, § 1, т. 33.
Относно: Прилагането на чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ.
По повод Ваше писмо, постъпило вна Националната агенция за приходите и заведено с вх. № 07-00-6/28.02.2014 г., Ви уведомявам за следното:
Съгласно чл. 45, ал. 4 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), предприятието или самоосигуряващото се лице, платец на доходи по чл. 29 или 31, издава за изплатените доходи и удържания данък по реда на чл. 43 и 44 сметка за изплатени суми и служебна бележка по образци, които предоставя на лицето, придобило дохода. Видно от цитираната разпоредба, задължението за издаване на въпросните образци е на предприятието – платец на съответните доходи. То е и лицето, което подлежи на санкциониране, на основание чл. 81а от ЗДДФЛ, в случай че не издаде или не предостави, по предвидения в закона ред, сметката за изплатени суми и служебната бележка по чл. 45, ал. 4. В тази връзка е необходимо да имате предвид следното:
Според дефиницията, дадена в § 1, т. 33 от допълнителните разпоредби на ЗДДФЛ, „предприятие” е това по смисъла на Закона за счетоводството (ЗСч.), както и търговското представителство по Закона за насърчаване на инвестициите и осигурителната каса, създадена на основание чл. 8 от Кодекса за социално осигуряване (КСО). По смисъла на чл. 1, ал. 2 от ЗСч., предприятия са търговците по смисъла на Търговския закон; юридическите лица, които не са търговци, бюджетните предприятия, неперсонифицираните дружества, търговските представителства и чуждестранните лица, осъществяващи стопанска дейност на територията на страната чрез място на стопанска дейност, с изключение на случаите, когато стопанската дейност се осъществява от чуждестранно лице от държава – членка на Европейския съюз, или от друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, единствено при условията на свободно предоставяне на услуги. Съгласно § 1, т. 1 от допълнителните разпоредби на ЗСч., бюджетни предприятия са всички лица, прилагащи бюджети, сметки за средства от Европейския съюз и сметки за чужди средства съгласно Закона за публичните финанси, включително Националният осигурителен институт, Националната здравноосигурителна каса, държавните висши училища, Българската академия на науките, Българската национална телевизия, Българското национално радио, Българската телеграфна агенция, както и всички други лица, които са бюджетни организации по смисъла на § 1, т. 5 от Закона за публичните финанси (всички юридически лица, чиито бюджети се включват в държавния бюджет, в бюджетите на общините, в бюджетите на социалноосигурителните фондове, както и всички останали юридически лица, чиито средства, постъпления и плащания се включват в консолидираната фискална програма по силата на нормативен акт или по реда на чл. 171 от закона).
Предвид разпоредбата на чл. 14 от Закона за местното самоуправление и местната администрация, само общината е юридическо лице и има право на собственост и на самостоятелен общински бюджет. Доколкото второстепенните разпоредители към ……. община нямат самостоятелен статут на юридически лица, те не могат да се дефинират като предприятия по смисъла на § 1, т. 33 от ДР на ЗДДФЛ, т.е. всички задължения вменени с разпоредбите на ЗДДФЛ на предприятията – платци на доходи, касаят ……. община, а не структурните й подразделения. Обстоятелството, че Дирекция „Социални дейности” се отчита като осигурител отделно от …… община и в тази връзка се идентифицира със специален ЕИК има отношение към прилагането на КСО и Закона за здравното осигуряване, а не на ЗДДФЛ. Към настоящия момент липсва правна възможност сметката за изплатени суми и служебната бележка по чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ да се издават от лица, които не са данъчно задължени по смисъла на чл. 3, т. 2 от същия закон.
С оглед изложеното по-горе, считам че не е законосъобразно в посочените образци да се попълват 13-значни БУЛСТАТ-и и идентификационни данни на второстепенни разпоредители към …….. община. В този смисъл упоменатия в писмото Ви програмен продукт не е необходимо да бъде променян, доколкото е съобразен с разпоредбите на ЗДДФЛ и утвърдените от Министъра на финансите образци на сметка за изплатени суми и служебна бележка по чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ.
Уведомявам Ви, че не е в правомощията на Изпълнителния директор на Националната агенция за приходите да определя правила, различни от тези в данъчните закони.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
:
/СТОЯН МАРКОВ/

Оценете статията

Вашият коментар