прилагането на чл. 58, ал. 4 ЗМДТ, изразяваме следното становище:

Изх. № 24-33-18
Дата:21.02 .2008 г.
В отговор на въпросите, които поставяте относно прилагането на чл. 58, ал. 4 ЗМДТ, изразяваме следното становище:
Новата ал. 4 на чл. 58 ЗМДТ, в сила от 01.01.2007 г., изисква за преустановяване на облагането с данък на превозно средство, което няма да се ползва, собственикът да върне свидетелството за регистрация до края на предходната година и да представи удостоверение за разкомплектоване.
С приемането на тази разпоредба се цели чрез финансови стимули да се мотивират собствениците на излезли от употреба превозни средства да ги предават за разкомплектоване. Начинът на нормативното претворяване на тази идея поставя множество въпроси при прилагането й.
На първо място разпоредбата влиза в противоречие с чл. 60, ал. 5 ЗМДТ, по силата на която данък не се дължи за превозните средства, които са унищожени, след представяне на удостоверение от компетентен орган. Задължението се преустановява от месеца, следващ месеца на унищожаването на превозното средство. Според § 1, т. 18 от ПЗР на ЗМДТ „унищожени превозни средства“ са „превозните средства, приети за разкомплектоване и съхраняване на определени за това места и превозните средства, неподлежащи на възстановяване“. Очевидно е, че двата текста обхващат в регулативния си обхват превозните средства, приети за разкомплектоване. Различията между тях са в условията и момента на прекратяване на облагането.
Анализът на двете разпоредби налага извода, че правилото за прекратяване на облагането по чл. 60, ал. 5 ЗМДТ следва да се прилага във всички случаи на „унищожени“ превозни средства, т.е. и спрямо превозните средства, приети за разкомплектоване. За прекратяване на облагането в последната хипотеза е необходимо и представяне на удостоверение от КАТ, че е върнато свидетелството за регистрация и удостоверение, издадено от оторизирано лице по чл. 12, ал. 1 от Закона за управление на отпадъците, че превозното средство е предадено за разкомплектоване .
Освен при предаване за разкомплектоване регистрацията на превозни средства в „КАТ – ПГГ“ се прекратява и на други основания, уредени в чл. 143, ал. 6, 7 и 8 ЗДвП и чл. 18 от Наредба № 1-45 от 24 март 2000 г. за регистрацията, отчета, пускането в движение и спирането от движение на моторните превозни средства и на ремаркетата, теглени от тях – при писмено уведомяване за изплатена
страница 1
тотална щета от лицензиран застраховател – за превозно средство, неподлежащо на възстановяване или разкомплектовано за продажба на части от застрахователя, напускане на страната, предаване на превозното средство за съхранение на определени за това места, включително частни имоти, за което собственикът подава декларация по образец и др. В тези случаи облагането с данък се прекратява от месеца, следващ месеца на прекратяване на регистрацията за движение, тъй като на облагане с данък съгласно чл. 52, т. 1 ЗМДТ подлежат само регистрираните за движение в страната превозни средства. Спорен е момента с прекратяване на облагането при предаване на превозни средства за съхранение в частни имоти, но при обхващането на тези случаи от чл. 60, ал. 5 ЗМДТ /унищожени ПС/, според нас трудно може да се поддържа становището, че и в тези случаи следва да се изисква удостоверение за разкомплектоване.
В удостоверението за прекратяване на регистрацията, издадено от съответния сектор на „КАТ – ПП“, или в част първа от свидетелството за регистрация, маркирана като невалидна, не се отбелязва на какво точно основание е прекратена регистрацията на превозното средство. Очевидно е, че когато превозното средство е напуснало страната или е откраднато, не може да се изисква представянето на удостоверение за разкомплектоване. До внасянето на нормативни промени, които да „изчистят“ случаите на предаване за разкомплектоване, би могло в удостоверението за прекратяване на регистрацията, издавано от съответната структура на „КАТ-ПП“ да се вписва основанието за прекратяването й.
Наредбата за изискванията за третиране на отпадъците от моторни превозни средства /НИТОМПС/ включва в регулативния си обхват моторните превозни средства от категория L2, L4, М1 и N1 /чл. 2/ и тези със специално предназначение /чл. З/, поради което изискването за предаване за разкомплектоване се отнася само до тези категории превозни средства.
Терминът „превозно средство, неподлежащо на възстановяване“, се използва единствено в Наредба № 1-45 от 2000 г. /чл. 18, ал. 1, т. 2/, от където е пренесен в ЗМДТ. Отнася се за превозни средства, увредени в много голяма степен /над 80 % от действителната им стойност/, за които лицензиран застраховател е заплатил обезщетение за тотална щета.
Тук бихме искали да напомним, че според чл. 15, ал. 4 НИТОМПС представянето на удостоверение за приемане на МПС на площадка за временно съхраняване или в център за разкомплектоване е условие за прекратяване на регистрацията /чл. 15, ал. 4 НИТОМПС/. За да не възникват проблеми при прекратяване на данъчното облагане служителите на община Чепеларе, администриращи местни данъци, следва да изяснят и съгласуват с представители на сектор „КАТ-ПП“- гр. …… действията си при прекратяване на регистрацията на превозни средства, тъй като по силата на чл. 18, ал. 2 от Наредба 1-45 към искането за прекратяване на регистрацията собственикът на превозно средство прилага доказателства, че същото е прието за разкомплектоване, т.е. органите на „КАТ-ПП“ следва да изискват задължително този документ от собственика при
страница 2
прекратяване на регистрацията /в същия смисъл е установено задължение и в чл. 15, ал. 6 НИТОМПС/.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
//’

Оценете статията

Вашият коментар