Прилагането на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) 212

1_ИТ-00-34/ 16.04.2020 г.

Чл.13, чл.50 и чл.73 от ЗДДФЛ

ОТНОСНО: Прилагането на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ)

Във Ваше запитване, постъпило в дирекция ОДОП с вх.№ 2020 г., сте описали следната фактическа обстановка:
През 2019 г. физическо лице е получило необлагаеми доходи от еднократни продажби на телефон и златен пръстен. При попълване на годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ с ПИК в Приложение № 5 автоматично се зареждат и сумите на тези доходи.
В тази връзка поставяте въпрос, следва ли сумите да се изключат като необлагаеми и да се включат в друго приложение или въобще да не се посочват в ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ?
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба по зададените от Вас въпроси, изразяваме следното принципно становище:
На основание чл. 13, ал. 1, т. 2 от ЗДДФЛ, не са облагаеми доходите от продажба или замяна на движимо имущество, с изключение на:
а) пътни, въздухоплавателни и водни превозни средства, ако периодът между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната е по-малък от една година;
б) произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети;
в) акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и доходите от търговия с чуждестранна валута;
г) движимо имущество, предадено на лица, които имат право да извършват събиране, транспортиране, оползотворяване или обезвреждане на отпадъци в съответствие със Закона за управление на отпадъците.
Видно от посочените разпоредби, доходът от продажба на употребявани предмети – лични вещи (във Вашият случай телефон и златен пръстен) и други подобни е необлагаем, освен ако не попада в изключенията, които са облагаеми – като предмети на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети.
Определенията за „предмети на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети“ са съответните понятия по смисъла на Закона за данък върху добавената стойност – §1, т.10 от ДР на ЗДДФЛ.
Независимо от факта, че доходите от продажба на употребявани предмети – лични вещи и други подобни са необлагаеми, същите следва да бъдат посочени в справката по чл. 73, ал.1 от ЗДДФЛ, когато платецът на дохода е предприятие или самоосигуряващо се лице по смисъла на Кодекса за социално осигуряване.
През 2020 г. стартира нова електронна услуга за подаване на предварително попълнена годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2019 г., предоставяна от НАП и достъпна с ПИК или квалифициран електронен подпис. Всеки ползвател на персонален идентификационен код (ПИК) или квалифициран електронен подпис получава достъп до вече въведените данни за доходи от трудови правоотношения, граждански договори и хонорари, доходи от наем за имоти, отдадени под наем на юридически лица и субсидии, изплатени на земеделски производители. В Приложение № 5 към ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ се въвеждат данни за получени от физическите лица доходи от продажба на права или имущество. Наличната в НАП информация от предприятията и самоосигуряващите се лица – платци на доходи, която при желание на физическите лица ще се зареди в помощната таблица, съдържа актуални към момента данни за продажната цена, подадена от платците на доходите в справката по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ. Когато тези доходи се явяват необлагаеми на основание чл. 13 от ЗДДФЛ, физическите лица могат по преценка да ги оставят в приложението или да ги премахнат.
В случая следва да се има предвид и разпоредбата на чл. 50а от ЗДДФЛ. Съгласно нормата, необлагаемите доходи, както и имуществото, придобито по дарение, не подлежат на деклариране в годишната данъчна декларация, но по желание местните физически лица могат да ги описват в Приложение № 13 към формуляра.

Оценете статията

Вашият коментар