Прилагането на Закона за данък върху добавена стойност /ЗДДС/

1_ИТ1-00-64/13.04.2016 г.
ЗДДС чл.21, ал.2
ЗДДС чл.21, ал.4
Относно: Прилагането на Закона за данък върху добавена стойност /ЗДДС/
Във Ваше запитване, постъпило в дирекция ОДОП гр………. с вх. №………./ 01.04.2016г. сте изложили следната фактическа обстановка:
На Ваши партньори от САЩ се налага да извършат ремонт на тяхна апаратура, внесена преди години. Ремонтите са се извършили със съдействието на българско дружество, което сте ангажирали от Ваше име и на което сте платили за услугата-ремонт на инсталация. Дружеството Ви е регистрирано по ЗДДС. Във фактурата, която ще издадете ще фигурират монтажните услуги по ремонта.
Въпросът, който поставяте е: следва ли да начислявате ДДС във фактурата, която ще издадете и на какво основание?
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба по зададените от Вас въпроси, изразяваме следното принципно становище:
По смисъла на чл.12, ал.1 от ЗДДС облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл.6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго.
Общият принцип относно определяне мястото на изпълнение при доставка на услуга е регламентирано в чл.21, ал.2 от ЗДДС, съгласно която мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независимата икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.
Същевременно в чл.21, ал.4 от ЗДДС са регламентирани някои изключения от горното правило, като в т.1 са визирани услугите, свързани с недвижими имоти.
Съгласно разпоредбата начл.21, ал.4, т.1 от ЗДДС, мястото на изпълнение при доставка на услуга е мястото, където се намира недвижимият имот, когато услугата е свързана с недвижим имот, включително при:
а) предоставянето на права за ползване, на експертни услуги или услуги на посредници, свързани с недвижимия имот;
б) услуги по подготовка и координация на строителните работи, свързани с недвижимия имот, като архитектурни, инженерни, надзорни и други;
в) настаняване в хотели, къмпинги, караванни паркове, ваканционни лагери и други подобни.
В ЗДДС не е дадена легална дефиниция на понятието „недвижим имот”.
За определяне на приложимата разпоредба от ЗДДСтрябва да се вземе предивид, че Съдът на ЕС в свои решения е определил условията за прилагане на тази разпоредба в смисъл, че между доставката на услуги и разглеждания имот трябва да е налице „достатъчно пряка“ връзка, тъй като би било в противоречие със структурата на тази специална разпоредба в приложното й поле да се включва всяка доставка на услуги само защото тя има макар и съвсем слаба връзка с недвижим имот, при положение че голям брой услуги са свързани по един или друг начин с недвижим имот (Решение по дело С-37/08 RCI Europe, от 3 септември 2009 г., Решение от 7 септември 2006 г. по дело Heger, C-166/05, Recueil, стр. I-7749, точка 23).
Предвид чл.13б от Регламент за изпълнение (ЕС) №1042/2013 на съвета от 7 октомври 2013 година за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) №282/2011 по отношение на мястото на доставка на услуги, за целите на прилагане на Директива 2006/112/ЕО за „недвижим имот” се счита:
?всяка сграда или конструкция, прикрепена към земята или в нея, над или под морското равнище, която не може да бъде лесно разглобена или преместена (чл.13б, б. „б” )
?всеки елемент, оборудване или машина, трайно монтирани в сграда или конструкция, които не могат да бъдат премествани, без да бъде разрушена или променена сградата или конструкцията. (чл.13б, б. „г” )
Видно от гореизложеното, услугите свързани с недвижими имоти са само тези услуги, които имат достатъчно пряка връзка с такива имоти, когато произтичат от недвижими имоти и тези имоти представляват съставен елемент на услугата и са от основно и съществено значение за доставяните услуги.
В т.2, б.„л” на чл.31а от регламента са посочени по-специалните случаи на доставки на услуги, свързани с недвижими имоти, а именно поддръжката, ремонта и поправката на постоянна инфраструктура като тръбопроводни системи за газоснабдяване, водоснабдяване, канализация и други подобни, както и посочените в б. „н”поддръжка и ремонт, инспекция и надзор на машини или оборудване, ако тези машини или оборудване се определят като недвижими имоти.
Целта на специалното правило за мястото на доставка на услуги, свързани с недвижими имоти, е да се осигури облагане на предполагаемото място на потребление на услугата.
При положение, че извършваната от Вас услуга (ремонт на апаратура) се квалифицира като такава свързана с недвижим имот, то следва да имате предвид разпоредбата на чл.21, ал.4, т.1 от ЗДДС. В случай, че апаратурата е инсталирана на територията на РБългария, то мястото на изпълнение на доставката е на територията на страната.
Съгласно чл.82, ал.1 от ЗДДС данъкът е изискуем от регистрирано по този закон лице – доставчик по облагаема доставка.
В чл.113, ал.1 от ЗДДС е указано, че всяко данъчно задължено лице-доставчик на облагаема доставка, е длъжно да издаде фактура за извършената от него доставка. Фактурата задължително съдържа размера на дължимия данък (чл.114, ал.1, т.13 от ЗДДС). Като регистрирано по ЗДДС лице сте длъжни да начислите ДДС по реда на чл.86, ал.1 от ЗДДС с данъчна ставка – 20 %.
Независимо от гореизложеното следва да имате предвид, че при определяне на мястото на доставката на услуга, извън случаите по чл.21, ал.4, т.1 от ЗДДС, следва да уточните статута на получателя, предвид чл.17 и чл.18 от Регламент 282/2011 на съвета от 15 март 2011 г., с оглед прилагане на чл.21, ал.1 от ЗДДС или чл.21, ал.2 от с.з.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. Действителните факти и обстоятелства се установяват в хода на производствата по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс от компетентните органи по приходите при спазване на принципите на самостоятелност и независимост, залегнали в кодекса. ‘

Оценете статията

Вашият коментар