1_№ 00-17/25.02.2021 г
Чл. 12, чл. 48, чл. 66, ал. 1, чл. 113 от ЗДДС
Чл. 3 и чл. 4 от ЗХ
ОТНОСНО: Прилагането на Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/
Във Ваше запитване, постъпило в дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” с вх.№ …. е описана следната фактическа обстановка:
Управляваното от Вас дружество осъществява дейност основно в две направления – представителство в сферата на финансовите сделки с „И…. АД“ и представителство /като довереник/ на ДП Бьлгарски спортен тотализатор за организиране на хазартни игри, събиране на залози, лотарийни игри, изплащане на печалби.
За извършените услуги дружеството получава възнаграждение, формиращо облагаем оборот, поради което предприятието има регистрация по ЗДДС. Към момента не се осъществява друга стопанска дейност. НКИД на дружеството е 6490 – „Други финансови услуги без застраховане и допълнително пенсионно осигуряване“.
Във връзка с гореизложеното са поставени следните въпроси:
1. Фактурата, която всеки месец се издава за възнаграждението по договора с ДП Български спортен тотализатор за организиране на хазртни игри с каква данъчна ставка следва да се издаде?
2. Може ли да се определи това възнаграждение като освободена доствавка съгласно чл. 48 от ЗДДС?
Предвид изложената фактическа обстановка, съобразявайки относимата нормативна уредба по зададените от Вас въпроси, изразяваме следното принципно становище:
По силата на чл. 3, ал. 1 и 3 (изм. – ДВ, бр. 69 от 2020 г.) от Закона за хазарта /ЗХ/ всяка хазартна игра и дейност по закона на територията на Република България може да се организира само с лиценз, издаден от изпълнителния директор на Националната агенция за приходите или оправомощен от него заместник изпълнителен
директор. Лицензът дава право за организиране само на изрично посочената в него игра или дейност и не може да се прехвърля освен в случаите по чл.39 от с.з. В чл.4, ал.1 от ЗХ са определени лицата, които могат да бъдат организатори на хазартни игри и дейности, а в Глава трета „Хазартни игри“ от ЗХ са посочени видовете хазартни игри, разрешени по закона.
Съгласно чл. 48 от ЗДДС освободена доставка e организирането на хазартни игри по смисъла на Закона за хазарта. Предвид посочената разпоредба освободено от облагане с данък върху добавената стойност е само организирането на игри, които са форми на хазартни игри по смисъла ЗХ.
Oт приложения към запитването договор става ясно, че на Вашето дружество е възложена дейността по събиране на залози за участие в числови лотарийни игри и игри със залагания върху резултати от спортни състезания, както и продажба на удостоверителни знаци за участие в моментните лотарийни игри, организирани от доверителя – ДП Бьлгарски спортен тотализатор въз основа на издадени лицензи от Държавна комисия по хазарта; изплащане на печалби; обработка на удостоверителни знаци за игрите организирани от доверителя и др. /чл. 1 от договора/. В тази връзка, в договора е предвиден размера на получаваното от Вас месечно възнаграждение, възлизащо на процент от събраните суми определени въз основа на данните в Централната компютърна система на доверителя. Считаме, че по своята същност то представлява комисионно възнаграждение, което се явява приход за Вашето дружество.
Доколкото дружеството не организира хазартни игри, а организатор на същите е доверителя – ДП Бьлгарски спортен тотализатор, то извършената от Вас услуга с получател организатор на хазартни игри, за която получавате месечно възнаграждение, не попада в обхвата на освобождаването по чл. 48 от ЗДДС. Следователно, тази доставка е облагаема по смисъла на чл. 12 от ЗДДС и за Вас възниква задължение за начисляване на данък върху добавената стойност по ставката предвидена в чл. 66, ал. 1 от ЗДДС, както и право на приспадане на данъчен кредит при наличие на условията предвидени в закона.
За извършената доставка на услуга се издава данъчен документ по реда и в сроковете на чл. 113 от с. з., като издаденият документ следва да намери отражение в дневника за продажби и справка-декларацията.
В този смисъл е и решение на СЕС от 13.07.2006 г. по дело С-89/ 05 United Utilities. От изложеното в посоченото решение е видно, че услугата по приемане на залагания от името на техния организатор (в случая в решението чрез телефонен
център) не се определя като сделка за залагания и следователно не може да се ползва от освобождаване от данък върху добавената стойност.