прилагането на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).

Изх. № 53-04-163
24.03.2015 г.
ЗДДС § 1, т. 11 от ДР
В дирекция ……. е постъпило писмено запитване ,относно прилагането на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Дружеството е регистрирало клон на територията на РБългария (ЛДС – клон България с ЕИК).
ЛДС – клон България ползва услугата „колокиране“ (т.е. място за колокиране, електрозахранване и климатизация) в помещения в Дейта център, локализиран в РБългария, в които разполага с изградена (собствена на клона) сървърна система. ЛДС – клон България наема и VPN връзка от София до Париж. ЛДС – клон България има назначен управител. Клонът няма нает персонал (по трудови правоотношения), като цялостната поддръжка на необходимата за дейността на клона сървърна система се осъществява срещу възнаграждение от наета организация– българско юридическо лице. Управленските решения за дейността на ЛДС – клон България се вземат от ЛДС.
Посредством изградената сървърна система и наетата VPN връзка, ЛДС – клон България предоставя услугата виртуален десктоп (изразяваща се в предоставяне на сървърно пространство във вече изградената сървърна система). За осъществяване на тази услуга не са необходими никакви други технически и човешки ресурси освен описаните по-горе.
Към настоящия момент услугата се предоставя единствено на LS – юридическо лице регистрирано по законите на Франция, със седалище и адрес на управление във Франция. LS предоставя получената от ЛДС – клон България услуга (виртуален десктоп) на своите клиенти – данъчно задължени лица и данъчно незадължени лица.
Към настоящия момент от централата ЛДС се обмисля закриване на регистрирания в РБългария клон (ЛДС – клон България). Планира се след закриване на ЛДС – клон България дейността по предоставяне на услугата „виртуален десктоп“ да се осъществява от ЛДС по идентичен на изложения по-горе механизъм – посредством използване на описания по-горе технически и кадрови ресурс (наети помещения в Дейта център в РБългария, сървърна система разположена в тези наети помещения, наета VPN връзка и услуги по цялостна поддръжката на сървърна система срещу възнаграждение от българско юридическо лице), т.е. единствената разлика/промяна спрямо сегашната фактическа обстановка ще бъде закриването на клона.
При така изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1.В случай че ЛДС – клон България бъде закрит и дейността по предоставяне на услугата „виртуален десктоп“ бъде осъществявана от ЛДС при описаните по-горе условия и фактическа обстановка, ще формира ли ЛД С постоянен обект по смисъла на § 1, т. 10 от ДР на ЗДДС на територията на РБългария.
2.След закриване на ЛДС – клон България, при функциониране на дейността при описаните по-горе условия и фактическа обстановка по кой ред ЛДСследва да възстановява платения за получените облагаеми доставки данък върху добавената стойност:
-по общия ред на Закон за данъка върху добавената стойност- чрез включване на фактурите в дневника за покупките и подаване на справка-декларация по ЗДДС, или
-по реда на Наредба Н-9 от 16.12.2009 г. за възстановяването на данъка върху добавената стойност на данъчно задължени лица, неустановени в държавата членка по възстановяване, но установени в друга държава – членка на Европейския съюз.
Предвид изложената фактическа обстановка, зададените въпроси и относимата към тях нормативна уредба изразявам следното становище:
По първи въпрос
В § 1, т. 11 от ДР на ЗДДС е дадено определение на понятието „лице, установено на територията на страната“ и това е лице, което е със седалище или адрес на управление на територията на страната или има постоянен обект на територията на страната. „Постоянен обект“ по смисъла на § 1, т. 10 от ДР на ЗДДС е търговско представителство, клон, офис, ателие, завод, работилница (фабрика), магазин, склад за търговия, сервиз, монтажен обект, строителна площадка, мина, кариера, сонда, петролен или газов кладенец, извор или други подобни, целящи извличане на природни ресурси, определено помещение (собствено, наето или ползвано на друго основание) или друго място, чрез което едно лице извършва цялостно или частично икономическа дейност на територията на една страна. За дефинирането на понятието „постоянен обект“ следва да се имат предвид конкретните факти за всеки отделен случай, както и практиката на съда на Европейския Съюз (С-168/ 84; С-190/ 95; С-231/ 94; С- 260/ 95) съгласно която под „постоянен обект“ следва да се разбира „дейност, която притежава известни характеристики на дълготрайност и структура, която е адекватна по отношение на човешките и техническите ресурси за целите на независимо предоставяне на съответните услуги“. Т.е. за да бъде определен като постоянен, конкретен обект следва да отговаря на определени изисквания за минимална степен на постоянност, минимален размер и постоянна наличност на човешки и технически
ресурси, необходими за целите на извършваните доставки.
С оглед на гореизложеното обстоятелството, че клонът ще бъде закрит е ирелевантно за определяне наличието на постоянен обект на дружеството на територията на България – закриването на клона не означава, че лицето престава да притежава постоянен обект на територията на България. Необходимо е да са налице горепосочените условия за да бъде определен конкретен обект като постоянен.
В случая преценката дали това е така следва да бъде направена въз основа на
фактите и обстоятелствата, свързани с конкретния казус и изхождайки от критериите, съобразно установената практика на съда на Европейския Съюз.
В запитването е посочено, че и след закриването на клона ще продължите да осъществявате дейността си по идентичен начин и при наличието на клона – посредством наети помещения в Дейта център в Р България, сървърна система разположена в тези наети помещения, наетаVPN връзка и услуги по цялостната поддръжка на сървърната система срещу възнаграждение от българско юридическо лице.
От така изложеното може да бъде направен извод, че ще е налице структура, която е адекватна по отношение на човешките и техническите ресурси и дейността притежава определени характеристики на дълготрайност за целите предоставянето на услугите. Поради това независимо от обстоятелството, че клонът ще бъде закрит, дружеството ще продължава да притежава постоянен обект на територията на страната.
С вписването на закриването на клона в търговския регистър, чуждестранното дружество вече няма да може да се идентифицира чрез единнния идентификационен номер, определен от Агенцията по вписванията. Предвид обаче обстоятелството, че лицето ще продължава да притежава постоянен обект на територията на страната, то следва да предприеме действия за вписване по реда на Закона за регистър БУЛСТАТ. Предвид даденото определение за „идентификационен номер“ в §1, ал.1, т.1 от ДР на Правилника за прилагане на закона за данък върху добавената стойност (ППЗДДС), промяната в идентификационния номер на лицето ще доведе до промяна на неговия иднетификационен номер и за целите на ДДС. За да се осъществи обвързване на двата идентификационни номера в информационната система на НАП следва в компетентната Териториална дирекция на на НАП да бъде подадено заявление, с което да се удостоверят посочените обстоятелства.
По втори въпрос
В резултат от изразеното становище по първи въпрос, ЛДС следва да възстановява платения за получените облагаеми доставки данък върху добавената стойност по общия ред на ЗДДС – чрез включване на фактурите в дневника за покупките и подаване на справка-декларация по ЗДДС.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на ДОПК се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар