ЗДДФЛ, чл.19, aл. 1,ЗДДФЛ, чл.19, aл. 3,ЗДДФЛ, чл.19, aл. 4

Изх. № 53-04-164/24.03.2015 г.
ЗДДФЛ, чл. 19, ал. 1
ЗДДФЛ, чл. 19, ал. 3
ЗДДФЛ, чл. 19, ал. 4
Фактическата обстановка, изложена в запитването, е следната:
На 30.12.2014 г. в 12.52 ч. чрез терминално устройство ПОС на „А“ АД сте наредила вноска в личната Ви партида в Доброволен пенсионен фонд „Х“, управляван от ПОК „Х“ АД. За направената транзакция имате извлечение (вносна бележка). От ПОК „Х“ АД отказват да Ви издадат документ за същата вноска, който да Ви послужи за ползване на данъчното облекчение за допълнително доброволно осигуряване при облагането на доходите Ви, придобити през 2014 г. Отказът е аргументиран с обстоятелството, че Вашата лична партида във фонда е заверена счетоводно от „А“ АД с дата 05.01.2015 г., тъй като банката е работила с вальор 30.12.2014 г. до 12.00 ч. на същата дата.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
Имате ли право да ползвате данъчно облекчение за допълнително доброволно осигуряване при облагането на доходите Ви, придобити през 2014 г.?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
На основание чл. 19, ал. 1, предложение първо от ЗДДФЛ, сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 от същия закон се намалява с направените през годината лични вноски за допълнително доброволно осигуряване в общ размер до 10 на сто от сумата от годишните данъчни основи по чл. 17. Съгласно чл. 19, ал. 3 от ЗДДФЛ, данъчното облекчение се ползва, когато съгласно сключения с осигурителното дружество договор физическото лице – носител на задължението за данъка, е осигурено. Данъчното облекчение може да се ползва и в случаите, когато по споразумение с лицата се променя осигурителното дружество и прехвърлянето на набраните до този момент средства се извършва по банков път (чл. 19, ал. 4).
В конкретния случай поставеният въпрос не касае хипотезата, предвидена в чл. 19, ал. 4 от ЗДДФЛ, поради което, приемайки, че съгласно сключения с осигурителното дружество договор, Вие сте осигуреното лице, за да ползватеданъчното облекчение за допълнително доброволно осигуряване, следва да е изпълнено единствено условието, регламентирано в чл. 19, ал. 1 от ЗДДФЛ, а именно – личните вноски да са направени през годината, за която желаете да ползвате данъчното облекчение. В съответствие с трайно установената съдебна (съответно и данъчна) практика, разширително тълкуване на материалноправна данъчна разпоредба, каквато е и чл. 19, ал. 1 от ЗДДФЛ, е недопустимо. Следователно, доколкото в ЗДДФЛ не е установено друго, наличието на условието, регламентирано в чл. 19, ал. 1 от същия закон, в случая не е обвързано със спецификата при безкасови плащания, наредени в последния работен ден от данъчната година, но постъпили по съответната сметка в първия работен ден, последващ транзакцията, т.е. в първия работен ден от следващата данъчна година. В тази връзка извлечението от терминално устройство ПОС може да послужи за удостоверяване на датата, на която е наредено плащането, но не и за документ, удостоверяващ датата, на която е направена вноската в Доброволен пенсионен фонд „Х“.
Предвид гореизложеното, за въпросната вноска, респективно за част нея, имате право да ползвате данъчното облекчение за допълнително доброволно осигуряване при облагане на доходите Ви, придобити през данъчната година, за която вноската е отразена в индивидуалната Ви партида в Доброволен пенсионен фонд „Доверие“.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), се установи фактическа обстановка, различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар