прилагането на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).

Изх. № 53-04-749
16.10. 2014 г.
ЗДДС чл. 124, ал. 4, чл.131
В дирекция …..е постъпило писмо относно прилагането наЗакона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Дружеството е закупило апартамент, предназначен за офис от частен съдебен изпълнител. За покупката е получено постановление за възлагане на недвижим имот, в което е вписана покупната цена, в която няма включен данък върху добавената стойност.
При така изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1. Трябва ли в дневника за покупките да бъде отразена покупката на апартамента?
2. В случай, че отговорът на първи въпрос е „да“ с какъв документ да стане това?
3. Трябва ли за покупката да бъде изискана фактура от частния съдебен изпълнител?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба изразявам следното становище:
По първи въпрос
Съгласно чл. 124, ал. 4 от ЗДДС, регистрираното лице е длъжно да отрази получените от него данъчни документи в дневника за покупки най-късно до дванадесетия данъчен период, следващ данъчния период, през който са издадени, но не по-късно от последния данъчен период по чл. 72, ал. 1 от закона.
Предвид разпоредбата на чл. 112, ал. 1 от закона, данъчен документе фактурата, известието към фактура и протоколът, издадени съгласно изискванията на този закон. Постановлението за възлагане не се определя като данъчен документ по смисъла на чл.112, ал.1 от ЗДДС, поради което не възниква задължение за отразяването му в дневника за покупки.
По втори въпрос
Предвид изложеното становище по първи въпрос, по втори не се налага отговор.
По трети въпрос
Нормативно определеният ред за облагане с данък върху добавената стойности за документиране на доставките при публична продан по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) или на Гражданския процесуален кодекс (ГПК) или при продажба по реда на Закона за особените залози (ЗОЗ) или на чл.60 от Закона за кредитните институции (ЗКИ), е регламентиран с разпоредбите начл.131 от ЗДДС. С изключение на случаите, в които по реда на ДОПК по искане на взискателя вещта му е възложена в изплащането на вземането му, документирането на продажбата се извършва от публичният изпълнител, съдебният изпълнител или заложният кредитор е длъжен в срок 5 дни от получаване на пълната цена по продажбата, чрез съставянето на документ за продажбата, а не чрез издаването на фактура (чл.131, ал.1, т.2 във връзка с ал.3 от ЗДДС). По отношение на изискванията към документа за продажбата и неговото съдържание, приложение намират ал.1 и ал.2 от чл.83 от Правилника за прилагане на закона за данък върху добавената стойност (ППЗДДС).
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда наДОПК се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар