прилагането на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).

Изх. № 53-04-448
24.07..2015 г.
ЗДДС чл.21, ал.2, чл.31, т.4, б. „б“
В дирекция ….е постъпило писмено запитване относно прилагането на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
„Б“ ООД притежава самолет, но не притежава качеството на авиооператор, поради което е сключило договор с лицензиран авиооператор за изпълнение на търговски полети.
„Б“ ООД ще издава фактури на отдадения под наем самолет в зависимост от изпълнените търговски полети. От своя страна дружеството авиооператор ще издава фактури за направените разходиза търговски полети, както и за месечна такса в размер на 24 175 евро, включваща заплатите на пилотите, абонаментни такси за пилотите и за поддръжка на офис.
При така изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1.Какво е данъчното третиране по ЗДДС на доставките, извършвани от „Б“ ООД към дружеството авиооператор?
2. Какво е данъчното третиранепо ЗДДСна префактурираните разходи и на месечната такса от авиооператора към „Б“ ООД?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба изразявам следното становище:
По първи въпрос
От приложеният към запитването Договор за мениджмънт и опериране на самолет(Договорът) е видно, че той е сключен за срок от една годинаи може да бъде автоматично продължен за същия срок, ако никоя от страните не уведоми изрично другата, че желае прекратяването му. Поради това за определяне мястото на изпълнение на доставката следва да бъде приложен чл.21, ал.2 от ЗДДС, тъй като не е налице краткосрочно отдаване под наем по смисъла на чл.22, ал.2 от ЗДДС.
Съгласно на чл.21, ал.2 от ЗДДС мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.Отново от приложения към запитването Договор е видно, че авиационният оператор е българско юридическо лице, за което няма данни да извършва дейността си като авиационен оператор от постоянен обект извън територията на страната.
От казаното по-горе следва, че мястото на изпълнение на доставката е на територията на страната и доколкото предмета на доставката не попада в обхвата на освободените доставки по глава четвърта от ЗДДС, то доставката по отдаване под наем на въздухоплавателно средство се определя като облагаема доставка по смисъла на чл.12 от ЗДДС и за доставчикът, на основание чл.25, ал.6, т.1 от ЗДДС възниква задължение за начисляване на данък върху добавената стойност.
С оглед приложимата за доставката данъчна ставка за доставката имаща за предмет отдаване под наем на въздухоплавателно средство от значение е статута на лицето получател по доставката – дали същият е авиационен оператор, извършващ предимно международни рейсове.
Ако получателят по доставката е авиационен оператор, извършващ предимно международни рейсове, то по силата на чл.31, т.4, б. „б“ от ЗДДС доставката би била облагаема с нулева ставка. Документите, с които трябва да разполага лицето, за да удостовери наличието на обстоятелства за прилагане на нулева данъчна ставка са посочени в чл.28, ал.2 от ППЗДДС.
Ако авиациониият оператор е лице, което не извършвапредимно международни рейсове, доставката е облагаема със ставка 20 на сто.
По втори въпрос
От изложената в запитването фактическа обстановка, както и от приложеният към него Договор не може да бъде даден отговор по този въпрос, тъй като както бе посочено по-горе към запитването е приложен Договор за мениджмънт и опериране на самолет от 07.05.2015 г., а по отношение на дължимата такса са приложени документи, които не са относими към този договор, а към Договор за сух лизинг, подписан на 14.04.2015 г.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на ДОПК се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар