прилагането на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) при продажба на моторна яхта

Изх. № М- 24-31-84
Дата:01.11.2012 год.
ЗДДС, чл. 7, ал. 1;
ЗДДС, чл. 7, ал. 5, т. 4;
ЗДДС, чл. 28, ал. 1;
ЗДДС, чл. 31, т. 7;
ППЗДДС, чл. 21, ал. 1;
ППЗДДС, чл. 31;
ППЗДДС, чл. 39;
ППЗДДС, чл. 45.
Относно: прилагането на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) при продажба на моторна яхта
Във Ваше писмо, постъпили в ЦУ на НАП с вх. № М-24-31-84/28.09.2012 г. е изложена следната фактическа обстановка:
Основната дейност на дружеството е ремонт, оборудване и преоборудване на моторни и ветроходни яхти. Има проявен интерес за закупуване на моторна яхта от двама потенциални клиенти:
1.Чуждестранно лице, установено на територията на трета страна (ТС1), като желанието на клиента е мястото на предаване и прехвърляне на собствеността върху яхтата да бъде на територията на друга трета страна (ТС2). Доставката от територията на страната (ДЧ1) до територията на ТС2 ще бъде извършена от дружеството или за негова сметка с превоз на собствен ход на яхтата.
2.Чуждестранно лице, установено на територията на друга държава членка (ДЧ2) и регистрирано по ДДС там, като според желанието на клиента мястото на предаване и прехвърляне на собствеността върху яхтата ще бъде на територията на ДЧ2. Доставката от територията на страната до ДЧ2 (или друга ДЧ) ще е от дружеството или за негова сметка с превоз на собствен ход на яхтата.
Дружеството възнамерява да закупи яхтата от друго дружество установено на територията на страната и регистрирано по ЗДДС. Направено е уточнението, че плавателният съд се намира на територията на страната и собствеността върху него ще бъде прехвърлена на територията на страната. След покупката на яхтата, във връзка със задължителната регистрация в Морска администрация, плавателният съд ще бъде регистриран от дружеството като търговски.
Въпросите Ви са:
1. Каква е приложимата ставка по ЗДДС за доставката на яхта, с получател чуждестранно лице от ТС1? С какви други документи (освен фактура и договор за покупко-продажба) следва дружеството да разполага за доказване на доставката?
2. Каква е приложимата ставка по ЗДДС за доставката с получател чуждестранно лице от ДЧ2? С какви други документи (освен фактура и договор за покупко-продажба) следва дружеството да разполага за доказване на доставката?
Във връзка с поставените въпроси следва да се отбележи, че представената фактическа обстановка е непълна и е предпоставка за разглеждането на множество хипотези. С оглед на това на поставените въпроси е отговорено при допускането, че липсват основания за прилагане на специалните разпоредби по отношение на новите превозни средства (Глава двадесет и първа от ЗДДС) или на специалния ред на облагане на маржа на цената (Глава седемнадесета от ЗДДС), както и че превозът на яхтата (до ТС2 или ДЧ2) се отнася към доставката между Вашето дружество и контрагента от другата държава, т.е. че не е налице транспортиране на стоката до територията на другата страна за целите на собствената икономическа дейност на дружеството и последваща доставка, за която мястото на изпълнение би се определило по чл.17, ал.1 от ЗДДС.
Предвид така изложената фактическа обстановка, направеното в тази връзка уточнение и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите изразявам следното становище:
По първи въпрос:
Когато яхтата се превозва до ТС1 от или за сметка на доставчика по доставката, намира приложение чл.28, ал.1 от ЗДДС и приложима за доставката е нулева ставка на данъка. За доказване на доставката доставчикът следва да разполага с посочените в чл.21, ал.1 от Правилника за прилагане на ЗДДС (ППЗДДС) документи:
 1. митнически документ, в който доставчикът е вписан като износител на стоките, заверен, след потвърдено напускане на стоките от изходно митническо учреждение или друг документ, удостоверяващ износа, в случаите, когато е налице възможност да не се подава митнически документ, съгласно митническото законодателство;  
2. фактура за доставката;  
3. документ за превоза на тези стоки.
В случай че доставчикът не се снабди с документите по чл.21, ал.1 от ППЗДДС до изтичане на календарния месец, следващ календарния месец, през който данъкът за доставката е станал изискуем, на основание чл.39 от ППЗДДС се счита, че доставката е облагаема със ставка 20 на сто. В този случай данъкът се начислява от доставчика чрез издаване на протокол по чл. 117, ал. 2 от закона, който се издава в 15-дневен срок, считано от последния ден на календарния месец, следващ календарния месец, през който данъкът за доставката е станал изискуем. Тази корекция е двупосочна, доколкото се регламентира не само начисляването на данък със ставка 20 на сто при отсъствие на удостоверяващите документи, но и елиминиране на ефекта от така начисления данък при последващо снабдяване с необходимите документи. Когато впоследствие доставчикът се снабди с необходимите документи, той коригира резултата от корекцията чрез анулиране на протокола. За анулирането не се издава нов протокол. Анулирането се извършва в 5-дневен срок, считано от датата, на която лицето се е снабдило с необходимите документи.
По втори въпрос:
Съгласно чл.7, ал.1 от ЗДДС, вътреобщностна доставка на стоки е доставката на стоки, транспортирани от или за сметка на доставчика – регистрирано по същия закон лице, или на получателя от територията на страната до територията на друга държава членка, когато получателят е данъчно задължено лице или данъчно незадължено юридическо лице, регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка. На основание чл.7, ал.5, т.4 от ЗДДС доставката на стоки по чл.31, т.7 не е вътреобщностна доставка. В чл.31, т.7 е посочена доставката на плавателни съдове и въздухоплавателни средства с изключение на тези за спортни и развлекателни цели или за лични нужди.
Следователно, ако в случая яхтата е плавателен съд за спортни и развлекателни цели, то когато тя се транспортира от територията на страната до ДЧ1 или друга ДЧ от или за сметка на доставчика – регистрирано по ЗДДС лице, или на получателя, когато получателят е данъчно задължено лице, регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка, ще е налице вътреобщностна доставка на стока, съгласно чл.7 от ЗДДС. Тази доставка ще е облагаема с нулева ставка на данъка предвид разпоредбата на чл.53, ал.1, тъй като не попадат в обхвата на освободените вътреобщностни доставки по чл.38, ал.2 от ЗДДС.
За доказване на вътреобщностна доставка на стоки доставчикът следва да разполага с посочените в чл.45 от ППЗДДС документи:  
1. фактура за доставката, в която, когато получателят е регистриран за целите на ДДС в друга държава членка, се посочва идентификационният номер по ДДС на получателя, издаден от държава членка, под който номер му е извършена доставката;
2. документи, доказващи изпращането или транспортирането на стоките от територията на страната до територията на друга държава членка, които документи за случаите когато транспортът е извършен от доставчика или от трето лице за сметка на доставчика са сведени до транспортен документ, удостоверяващ, че стоките са получени на територията на друга държава членка.
Следва да имате предвид, че при извършване на вътреобщностна доставка, за дружеството възниква задължение за подаване на VIES-декларация в съответствие с чл.125, ал.2 от ЗДДС и чл.117 от Правилника за прилагане на ЗДДС.
В случай, че доставчикът не се снабди с документите по чл. 45 от ППЗДДС до изтичането на календарния месец, следващ календарния месец, през който данъкът за доставката е станал изискуем, се счита, че доставката е облагаема със ставка 20 на сто и данъкът се начислява от доставчика чрез издаване на протокол по чл. 117, ал. 2 от закона (чл.46 от ППЗДДС). Протоколът се издава в 15-дневен срок, считано от последния ден на календарния месец, следващ календарния месец, през който данъкът за доставката е станал изискуем.  Когато впоследствие доставчикът се снабди с необходимите документи, той коригира резултата от прилагането на 20% ставка чрез анулиране на протокола. За анулирането не се издава нов протокол.  Анулирането се извършва в 5-дневен срок, считано от датата, на която лицето се е снабдило с необходимите документи.
Ако яхтата няма да се използва за спортни и развлекателни цели или за лични нужди, то предвид гореизложеното приложение ще намери чл.31, т.7 от ЗДДС и доставката (с място на изпълнение на територията на страната на основание чл.17, ал.2 от ЗДДС) ще е облагаема с нулева ставка на данъка. Документите за доказване на доставка по чл. 31, т. 7 от закона са регламентирани с чл.31 от ППЗДДС. Относимите към плавателен съд документи са:
1. писмен договор за прехвърляне на собствеността или други вещни права върху превозното средство съгласно Кодекса на търговското корабоплаване;
2. фактура за доставката.
За извършване на корекции, в случаите когатодоставчикът не се снабди с необходимите документи до изтичането на календарния месец, следващ календарния месец, през който данъкът за доставката е станал изискуем, аналогично на посоченото по първи въпрос, приложение намира нормата на чл.39 от ППЗДДС.
Във връзка с преценката относно прилагането на чл.31, ал.7 от ЗДДС следва да имате предвид, че посоченото в запитването обстоятелство, че яхтата ще бъде регистрирана като търговски плавателен съд при регистрацията в Морска администрация не е от значение. Съгласно чл. 2 от Наредба №1 от 10 януари 2003 г. за вписване в регистъра на корабите (Обн. ДВ. бр.7 от 2003г. посл.изм. ДВ. бр.44 от 11 Юни 2010г.) регистърът на корабите на Република България се води от Изпълнителна агенция „“Морска администрация““(ИА „“МА““) и е предназначен за осъществяване на юрисдикция и контрол по отношение идентифицирането, собствеността, финансовите тежести и отговорностите на корабособствениците и беърбоут чартьорите на кораби, плаващи под българско знаме.
Относно чл.31, т.7 на ЗДДС е важно да се отбележи, че в мотивите към предложението за Шеста директива на Съвета относно хармонизиране на законодателствата на държавите членки относно данъците върху оборота — обща система за данъка върху добавената стойност: единна данъчна основа, представени от Комисията на Европейските общности на Съвета на Европейските общности на 29 юни 1973 г., изрично се посочва, че плавателните съдове за отдих се изключват от освобождаването, предвидено в член 15, точка 5 от тази директива, и че свързаните с тях услуги за крайно потребление подлежат на облагане с ДДС. В тази връзка, доколкото прилагането на нулевата ставка на данъка е поставено в зависимост от използването на плавателния съд, то за прилагане на нулевата ставка по чл.31, т.7 от закона от дружеството-доставчик клиентът би трябвало категорично да докаже, че яхтата ще се използва за дейности с икономически характер, т.е. за цели, различни от спортни и развлекателни или лични нужди.
ЗАМЕСТНИК ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ:
/СТОЯН МАРКОВ/

Оценете статията

Вашият коментар