прилагането на ЗДДС, в случаите на доставки, свързани с туристически услуги, с което да се запознаете, като считам, че в същото ще намерите отговор на поставения от Вас въпрос.

2_201/07.02.2014 г.
чл.117 отЗДДС
Дейността на фирмата Ви е организиране на международен лов за български и чуждестранни ловци в България, Турция, Австрия, Румъния, Македония, Мексико и др. страни, на основание чл.21, ал.4, т.4, б.а от ЗДДС. Посочвате, че извършвате подготовка и провеждане на лова, при спазване на правилата за лова, като предоставяте на клиентите си ловна територия, водач, средства за предвижване, връзки, лицензии, карти и всичко необходимо за успешното провеждане на лова. Организирате посрещане и изпращане на клиента в определено от страните населено място и превоз до мястото на лова, преводач и т.н.
За осъществяване на тази дейност сключвате договори с ловните стопанства и ловни фирми, които са собственици на ловните територии и дивеча, които извършват наблюдения за движението на дивеча и могат да гарантират успешен лов.
Поставяте следния въпрос:
1. Необходимо ли е да издавате протоколи по чл.117 от ЗДДС, когато лова се провежда на територията на страна членка на ЕС и съответните собственици на ловни територии Ви издават фактури за лова?
Във връзка с изложената в запитването не достатъчно ясна фактическа обстановка, предвид факта, че към същото не са приложени сключени от лицето договори, въз основа на относимата нормативна уредба, свързана със ЗДДС и ППЗДДС, изразявам следното принципно становище:
От проведен телефонен разговор за конкретизиране вида на услугите, които Ви предоставят ловните стопанства става ясно, че същите са свързани с организиране на лов от тези стопанства, като организацията може да включва нощувки, храна, ползване на джипове и други услуги, в зависимост от договорките между страните, като цената може да бъде определена както общо за всички услуги, така и да се договорят отделни цени за различните услуги.
Предвид разпоредбата на чл.3, ал.2, т.19 от Закона за туризма ловните стопанства по Закона за лова и опазване на дивеча са посочени като туристически обекти. Дейността която осъществяват по организиране на лова е свързана с предоставяне на нощувки и храна на ловуващите.
Съгласно практиката на Съда на ЕС, когато сделка съдържа няколко елементи и действия, трябва да се обърне внимание на всички обстоятелства, при които се е състояла въпросната сделка, за да се определи дали има една /сътояща се от основна и съпътстващи/, две или повече отделни доставки.
Във връзка с гореизложеното, при всеки конкретен случай, в зависимост от договореностите между страните, когато лова се извършва на територията на ловно стопанство от друга държава членка, следва да се уточни дали става въпрос за една доставка, със съпътстващите я доставки или за отделни доставки, със самостоятелно значение, с оглед определяне на мястото на доставките и съответно режима на облагане с ДДС.
Приложено Ви изпращам Указание с изх.№ УК-2/10.07.2012 г. на министъра на финансите относно прилагането на ЗДДС, в случаите на доставки, свързани с туристически услуги, с което да се запознаете, като считам, че в същото ще намерите отговор на поставения от Вас въпрос.
При възникване на въпроси, свързани с конкретна фактическа обстановка по сключен от Вас договор, може да ги поставите допълнително.

Scroll to Top