Приложение на ДОПК и ЗМДТ


Относно: Приложение на ДОПК и ЗМДТ
Във Ваше запитване, постъпило в Дирекция «ОДОП»- гр. … с вх. № …./28.06.2013 г., е изложена следната фактическа обстановка:
Във връзка с предстояща сделка със собственото Ви жилище, Ви е издадена схема и данъчна оценка на имота, като жилището е първоначално декларирано на първи жилищен етаж в кооперация. В схемата, която е издадена от Службата по геодезия, картография и кадастър апартаментът е отбелязан като находящ се на втори етаж, вледствие на което служителите на общинската администрация изискват да предекларирате имота в съответствие със схемата, за да бъде издадена данъчна оценка. В резултат на промяната на етажа данъчната оценка на имота Ви е повишена и са Ви начислении данъци и лихви за довнасяне за период от 2008 г. до 2013 г. Прилагате към запитването копие от нотариалния акт и копие от схемата на имота.
Зададен е въпросът редно ли е да се заплатят тези данъци и лихви със задна дата и на какво законово основание същите са начислении за 5 години назад.
Предвид гореизложения въпрос и съобразявайки относимата нормативна уредба,следва да имате предвид следното:
Национална агенция по приходите не е контролен орган и не е компетентна да изрази становище по законосъобразността на действията на органите на общинската администрация. На основание чл. 4, ал. 6 от ЗМДТ, изпълнителният директор на Националната агенция за приходите издава методически указания по прилагането на този закон.
В случая се интересувате доколко са законосъобразни действията по установяване на данъчни задължения от страна на органите към общинската администрация, звено «Местни данъци и такси».
На основание чл. 4, ал. 1 от ЗМДТ, установяването, обезпечаването и събирането на местните данъци се извършват от служители на общинската администрация по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. Обжалването на свързаните с тях актове се извършва по същия ред. В ал. 3 на същата разпоредба е казано, че в производствата по ал. 1 служителите на общинската администрация имат правата и задълженията на органи по приходите, а в производствата по обезпечаване на данъчни задължения – на публични изпълнители.
В чл. 107 от ДОПК е предвидено производство за установяване по данни от декларация. Разпоредбата гласи, че когато органът по приходите установява размера на дължимия данък или осигурителната вноска въз основа на подадена от задълженото лице декларация, задължението подлежи на внасяне в срока, предвиден в съответния закон /чл. 107, ал.1 от ДОПК/. Задълженото лице има право при поискване да получи справка за начина, по който е изчислено задължението, съдържаща данни за задълженото лице, вида, основанието, общия и неплатения размер /чл. 107, ал. 2/. Размерът на задължението по ал. 1 се съобщава на задълженото лице. По искане на задълженото лице органът по приходите издава акт за установяване на задължението в 30-дневен срок от искането. Този акт може да бъде обжалван в 14-дневен срок от получаването му пред ръководителя на звеното по местни приходи към съответната общинска администрация.
От изложените разпоредби на кодекса следва, че Вие в качеството си на задължено лице имате право да изискате справка за начина на изчисляването на определеното Ви публично задължение за местен данък по реда на чл. 107, ал. 2 от ДОПК. При несъгласие с размера му и по Ваше искане може да Ви бъде издаден акт за установяване на задължението по чл. 107, ал. 3 от ДОПК, чиято законосъобразност подлежи на обжалване по реда на чл. 107, ал. 4 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар