Приложение на Наредба № Н-18/13.12.2006г. на МФ за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства.

ОТНОСНО: Приложение наНаредба № Н-18/13.12.2006г. на МФ за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства.
Въввръзка с Ваше писмо, постъпило в Дирекция «е изложена следната фактическа обстановка:
В продължение на години дружеството закупува гориво за служебния си микробус, като за същотото гриво му се издава фактура. Плащането се извършва по банков път. Уточнено е в запитването, че до около преди шест месеца дружеството не получава фискални касови бележки към фактурите за закупеното гориво.
В тази връзка се поставя следният въпрос:
Необходимо ли е при плащане по банков път към фактурата да има фискална касова бележка и ако да- по смисъла на коя разпоредба?
От изложеното в Запитването не става ясно от къде и как се закупува посоченото гориво, с коетосе зарежда служебният микробус на дружеството. Не е посочено също дали доставчика на горивото разполага с електронна система с фискална памет / ЕСФП /, чрез която да отчита доставките на горива.
Предвид недостатъчно изяснената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойности Наредба № Н-18 от 13 декември 2006 г. на МФ за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства, изразяваме следнотопринципно становище:
Съгласно чл.118, ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) всяко
регистрирано и нерегистрирано по този закон лице е длъжно да регистрира и отчита
извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална
касова бележка от фискално устройство (фискален бон) или чрез издаване на касова бележка от интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност (системен бон), независимо дали е поискан друг данъчен документ, а получателят е длъжен да получи фискалната касова бележка и да я съхранява до напускане на обекта
Редът и начинът за издаване на фискални касови бележки и за установяване на
дистанционна връзка с НАП са определени с Наредба № Н-18 на Министерство на
финансите от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти
чрез фискални устройства.
Съгласно чл.2, ал.2, т.3 от Наредба № Н-18/2006г., за отчитане оборотите от
продажби на течни горива чрез средства за измерване на разход, които са одобрени по смисъла на Закона за измерванията или са с оценено съответствие по смисъла на Закона за техническите изисквания към продуктите, се използват електронни системи с фискална памет (ЕСФП) .
По аргумент на чл.3, ал.2 от Наредба № Н-18/2006г. лице, което извършва продажби на течни горива чрез средства за измерване на разход, е длъжно да регистрира и отчита продажбите на течни горива чрез издаване на фискална касова бележка от ЕСФП, включително за платените чрез внасяне на пари в наличност по платежна сметка, кредитен превод, директен дебит, наличен паричен превод или пощенски паричен превод по ал. 1.
В чл. 25, ал.1, т.2 от Наредба № Н-18/2006г. е указано, че независимо от документирането с първичен счетоводен документ задължително се издава фискална касова бележка от ФУ или касова бележка от ИАСУТД за всяка продажба на лицата по чл. 3, ал. 2 – за всяко плащане, включително за платените чрез внасяне на пари в наличност по платежна сметка, кредитен превод, директен дебит, чрез наличен паричен превод или пощенски паричен превод по чл. 3, ал. 1.
Предвид горните разпоредби, при извършване на продажби на течни горива чрез средства за измерване на разход, които са одобрени по смисъла на Закона за измерванията или са с оценено съответствие по смисъла на Закона за техническите изисквания към продуктите, лицата / търговци на гориво / са длъжни във всички случаи да регистрират и отчитат продажбите на течни горива чрез издаване на фискална касова бележка от ЕСФП, включително за платените чрез внасяне на пари в наличност по платежна сметка, кредитен превод, директен дебит, наличен паричен превод или пощенски паричен превод по ал. 1.

Оценете статията

Вашият коментар