Приложение на Наредба № Н-18/2006г. на МФ за регистриране и отчитане на продажбите в търговските обекти чрез фискални устройства

ОТНОСНО: Приложение на Наредба № Н-18/2006г. на МФ за регистриране и отчитане на продажбите в търговските обекти чрез фискални устройства
Физическо лице, регистрирано като земеделски производител, притежава овощна градина от сливи и лешници. Същото има регистрация по ЗДДС. Уточнено е в запитването, че заплащането по фактурите за продажбата на продукцията до този момент се е осъществявало единтствено по банков път / издадени са около 10 броя фактури/. Реализирането и продажбата на продукцията се извършва на място- в обощната градина.
В тази връзка са поставени следните въпроси:
1.Следва ли с издаване на фактурата да се издава фискална касова бележка при евентуално плащане в брой на място / овощната градина /?
2.Какви позволени от закона документи могат да се приложат към издадената фактура?
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпросиизразявам следнотостановище:
Разпоредбата на чл. 118, ал. 1 от Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/ задължава всяко регистрирано и нерегистрирано по този закон лице да регистрира и отчита извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (фискален бон) или чрез издаване на касова бележка от интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност (системен бон), независимо от това дали е поискан друг данъчен документ. Получателят е длъжен да получи фискалния или системния бон и да ги съхранява до напускането на обекта.
Съгласно чл. 9, ал. 1 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/, данъчно задължените лица са длъжни да регистрират и отчитат извършените продажби на стоки и услуги в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (фискален бон) или чрез издаване на касова бележка от интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност (системен бон) по ред, определен с наредба на министъра на финансите, освен когато заплащането се извършва по банков път или чрез прихващане.
Редът и начинът за издаване на фискални касови бележки и за установяване на дистанционна връзка с НАП са определени с Наредба № Н-18 наот 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства .
В чл.4 и чл.5 от Наредба № Н-18/2006 г. са изброени дейностите, респективно лицата освободени от задължението за документиране на продажбите си чрез фискални касови бележки от фискално устройство /ФУ/.
Съгласно чл. 4, т. 2 от Наредба № Н-18/2006г. не съществува задължение за регистриране чрез ФУ на продажби на собствена и непреработена селскостопанска продукция от физически лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон, с изключение на продажби във или от търговски обекти в лицензираните стокови борси, тържища или пазар на производители по смисъла на Закона за стоковите борси и тържищата или закрити помещения, като магазин, склад или други подобни;
Следователно, физическо лице, което извършва продажби на собствена и непреработена селскостопанска продукция ще бъде освободено от задължително регистриране на оборотите от продажби чрез ФУ ако отговаря едновременно на следните изисквания:
-не е търговец по смисъла на Търговския закон /ТЗ/;
-извършва продажби на собствена и непреработена селскостопанска продукция;
-търговският обект не се намира на територията на лицензирана стокова борса, тържище или пазар на производители по смисъла на Закона за стоковите борси и тържищата или закрити помещения, като магазин, склад или други подобни.
В случай, че физическото лице, регистрирано като земеделски производител не извършва продажби от лицензирана стокова борса, тържище, респективно на лицензирания пазар на производителите, както и от закрито помещение като магазин, склад или други подобни и не е търговец по смисъла на ТЗ, за същото не съществува задължение за издаване на фискална касова бележка от ФУ при продажба на тази продукция.
Това обаче не означава, че не трябва да се отчитат придобитите доходи от реализираната селскостопанска продукция. Законодателят не поставя изискване за наименованието на първичния документ, който се издава за осъществена стопанска операция, при която изпълнител е физическо лице, което не е регистрирано по Търговския закон. Той може да се нарича Протокол, Разписка, Сметка и други подобни. По силата на чл. 9, ал. 2 от ЗДДФЛ, данъчно задължените лица, които не са длъжни да издават фискална касова бележка от фискално устройство или касова бележка от интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност, издават документ за придобитите от тях доходи от източници по чл. 10, ал. 1, т. 3 и 4, съдържащ реквизитите по чл. 7, ал. 1 от Закона за счетоводството, а именно:
– наименование и номер на документа, съдържащ само арабски цифри;
-дата на издаване;
– наименование или име, адрес и единен идентификационен код от Търговския регистър или единен идентификационен код по Булстат или единен граждански номер или личен номер на чужденец на издателя и получателя;
-предмет, натурално и стойностно изражение на стопанската операция.
В този смисъл, за да е налице документална обоснованост на стопанската операция, първичният счетоводен документ, издаван надруги предприятия или физически лица, следва да съдържа посочените в чл. 7, ал. 1 от Закона за счетоводството реквизити.
Видно от изложената фактическа обстановка, физическото лицее регистрирано по ЗДДС. Задължение за издаване на фактура е налице за всяка извършена от регистрираното по ЗДДС доставка на стока или услуга или при получаване на авансово плащане преди това. Фактурата задължително следва да съдържа реквизитите, посочени в чл.114, ал.1 от ЗДДС, като основните от тях. чрез които се индивидуализира доставката, са: количеството и вида на стоката; датата, на която е възникнало данъчното събитие или датата, на която е получено плащането; данъчната основа на доставката; ставката на данъка и неговият размер.
Фактура може да не се издава, ако получател на стоката е данъчно незадължено физическо лице /чл.113, ал.З, т.1 от ЗДДС/. В такива случаи фактура може да се издаде по Ваше желание или по желание на получателя. Ако фактура не бъде съставена, следва да издадете документ за придобитите доходи от дейността си, съдържащ реквизитите по чл. 7, ал. 1 от Закона за счетоводството /чл.9, ал.2 от ЗДЦФЛ/.
Следва да се обърне внимание, че ако лицето извършва продажби от лицензирана стокова борса, тържище, респективно на лицензирания пазар на производителите, както и от закрито помещение като магазин, склад или други подобни, освобождаването по чл. 4, т. 2 от Наредба № Н-18/2006г. е неприложимо и е налице задължение за регистриране иотчитане продажбите чрез издаване на фискална касова бележка от ФУ, освен когато плащането се извършва чрез внасяне на пари в наличност по платежна сметка, кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи, или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги.

Оценете статията

Вашият коментар