Приложение на нормите на здравното и осигурително законодателство.

2_1395/19.09.2011 г.
КСО- чл.4, чл.10
ЗЗО – чл.33, ал.1, чл.40
Относно: Приложение на нормите наздравното и осигурително законодателство.
Във връзка с писмено запитване: „Дължите ли здравни и социални осигуровки за доходи от наем на лек автомобил, при условие, че не се осигурявате на друго основание? ”,Ви уведомяваме, че:
Съгласно чл.102, ал.1 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) подаването на декларации, документи или данни по електронен път се извършва от субекта или от негов представител с квалифициран електронен подпис.
На основание т.4.3. от Процедура ДОМ – 01, утвърдена със Заповед № ЗЦУ-598/21.06.2011г. на Заместник изпълнителния директор на НАП, отговор не се предоставя, на запитвания на клиенти на НАП, изпратени по електронен път, в случай, че не са подписани с електронен подпис.
Предвид горното и съобразно действащата нормативна уредба изразявам следното принципно становище:
Кръгът на лицата, които подлежат на социално осигуряване е определен в чл.4 и чл.4а от Кодекса за социално осигуряване (КСО). Осигуряването на изброенитев тези разпоредби, лица е свързано с упражняването на трудова дейност.
Съгласно чл.10 от КСО осигуряването възниква от деня, в който лицата започват да упражняват трудова дейност по чл.4 или чл.4а, ал.1 от с.з. и за който са внесени или дължими осигурителни вноски, и продължава до прекратяването й. Следователно упражняването на трудова дейност е основна правопораждаща предпоставка за възникване на осигуряването. За целите на осигуряването достатъчно е дадено лице да попадне в кръга на задължително осигурените лица по чл.4 или чл.4а от кодекса като упражняващо дейност на някое от посочените към същата разпоредба основания за да възникне основание за внасяне на осигурителни вноски за същото.
Кръгът на лицата, които подлежат на задължително здравно осигуряване е определен в чл.33, ал.1 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО). Редът и осигурителният доход, върху който следва да бъдат внасяни здравноосигурителни вноски от задължените лица е указан в разпоредбите на чл.40 от ЗЗО.
Една от тези разпоредби е тази на алинея 5 от чл.40, съгласно която лицата, които не подлежат на осигуряване по ал. 1, 2 и 3, са длъжни да:
1. внасят осигурителни вноски върху осигурителен доход не по-малък от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване – до 10-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят, и извършват годишно изравняване на осигурителния доход съгласно данните от данъчната декларация;
2. подават декларация в срок до края на месеца, следващ месеца на възникване на това обстоятелство, по ред, определен с наредба на министъра на финансите, в която посочват, че ще се осигуряват по реда на т. 1.
Следва да имате в предвид, че заинтересовано лице може да получи конкретно становище по интересуващите го въпроси след като:
-се идентифицира като задължено лице /съгласно чл.85 от ДОПК и в съответствие с разпоредбите на чл.3, ал.1, т.1 от Закона за Националната агенция за приходите, при кореспонденция с Националната агенция за приходите лицата следва да посочват данните, които ги идентифицират – името; единния граждански номер или личния номер на чужденеца ако има такъв; адреса за кореспонденция/;
и
-изложи максимално изчерпателно конкретните факти и обстоятелства, касаещи осъществяваната от него дейност и имащи значение за данъчното и осигурителнотому облагане.

Оценете статията

Вашият коментар