Приложение на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)

Изх. № 92-00-122
Дата:04.03.2014 год.
ЗДДС, чл. 3;
ЗДДС, чл. 21, ал. 4;
ЗДДС, чл. 41, т. 4;
ЗДДС, чл. 44, ал. 1;
ЗДДС, чл. 96;
ЗДДС, чл. 139.
Относно: приложение на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)
Във Ваше запитване, постъпило вна Националната агенция за приходите (НАП) с вх. № 92-00-122/ 04.02.2014 г., е изложено следното:
Сдружение, регистрирано като юридическо лице с нестопанска цел, на основание Закон за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ) за извършване на дейност в частна полза в сферата на развитие,подпомагане и популяризиране на спорта фехтовка. Сдружението не е регистрирано за целите на ЗДДС лице.
Сдружението ще организира международно състезание по фехтовка. Участници в състезанието ще бъдат клубове от България и федерации от различни страни, заявили предварително желание за участие.
За участие в състезанието ще се заплаща предварително сума, представляваща такса за участие, изчислена на един участник. Таксата включва посрещане на спортистите на летището и трансфер до хотела, нощувки, храна и транспорт от хотела до мястото на провеждане на състезанието и наем на спортни зали за тренировка и състезание.
При същите условия по време на състезанието ще участват и журналисти от България и други страни за отразяване на състезанието.
В тази връзка са поставени следните въпроси:
1.Дейностите, които ще извърши сдружението, може ли да се определят като освободена доставка на основание чл. 41, т. 4 от ЗДДС?
2.В случай, че разпоредбата на чл. 41, т. 4 от ЗДДС е неприложима, то може ли дейността да се причисли към чл. 44, ал. 1 от същия?
3.При положение, че дейността не попада в обхвата на посочените разпоредби, сумите, които сдружението получава ще формират ли облагаем оборот за регистрация по ЗДДС? Ако да- в кой момент сдружението следва да се регистрира – при авансово получаване на таксите или при настъпване на данъчното събитие- провеждане на състезанието?
4.Какво е данъчното третиране на доставката? Къде е мястото на изпълнение в случаите, при които получатели на услугата са спортисти от България и спортисти от трети страни?
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, изразявам следното становище:
Целите, средствата за постигане на целите и дейността на юридическите лица с нестопанска цел са регламентирани със ЗЮЛНЦ.
Юридическите лица с нестопанска цел са сдружения и фондации (чл. 1, ал. 1 ЗЮЛНЦ). Обединяващ елемент между тези два вида ЮЛНЦ е естеството на целта, за осъществяването на която се създават – тя винаги е нестопанска.
Съгласно чл. 3, ал. 1 от ЗЮЛНЦ юридическите лица с нестопанска цел определят свободно средствата за постигане на техните цели. Извършването на стопанска дейност и нейният предмет са регламентирани с чл. 3, ал. 2 – 6 от ЗЮЛНЦ.
Съгласно разпоредбата на чл. 3, ал. 2 от ЗДДС независима икономическа дейност е и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него.
Юридическите лица с нестопанска цел, регистрирани по ЗЮЛНЦ, придобиват статута на данъчно задължени лица по реда на чл. 3, ал. 1 от ЗДДС в случаите, когато същите извършват независима икономическа дейност.
Разпоредбата на чл. 2, т. 1 от ЗДДС определя като обект на облагане с данък върху добавената стойност всяка възмездна облагаема доставка на стока или услуга. Съгласно чл. 12 от същия закон облагаема е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната.
В конкретният случай организирането на международно състезание по фехтовка е доставка на услуга по смисъла на чл. 9 от ЗДДС, която може да се определи като услуга, свързана с организиране на спортно мероприятие.
Според изложената фактическа обстановка, сдружението предоставя на краен клиент комплексна доставка, която се състои от следните елементи:
– доставки на услуги, свързани с организирането на спортно мероприятие (организиране на състезание, наем на спортни зали за тренировка и състезание);
– доставка на обща туристическа услуга (нощувка, транспорт, хранене и/или други), която организаторът закупува от трети лица и доставя на клиента без изменение.
При определяне характера на извършваните от сдружението доставки, доколкото организирането на спортното мероприятие съдържа и елементи, характерни за туристическите услуги, следва да се има предвид изразеното становище в Писмо Изх. № УК-2 от 10.07.2012 г. на МФ относно прилагането на ЗДДС в случаите на доставки, свързани с туристически услуги след 01.01.2012 г.
Съгласно практиката на СЕС, когато сделка съдържа няколко елементи и действия, трябва да се обърне внимание на всички обстоятелства, при които въпросната сделка се е състояла, за да се определи дали има една (състояща се от основна и съпътстващи), две или повече отделни доставки (в този смисъл, дела на Съда на ЕС С-231/94 Faaborg-GeltingLinien [1996] ECR1-2395, параграфи от12 до 14; С-349/96 СРР [1999] ECR 1-973, § 28; и С-41/04 LevobVerzekeringenand OV Bank [2005] ECR 1-9433, § 19).
Критериите за определяне дали съставните части на една комплексна доставка представляват две отделни доставки със самостоятелно значение или следва да се третират като една основна доставка със съпътстваща/и я доставки, са посочени враздел I, т. 1 на цитираното становище на МФ.
Ако едната от доставките, тази свързана с организирането на спортното състезание или съответно доставката на туристическа услуга, не представлява цел за клиента сама по себе си и делът й съставлява незначителна част от общата цена, следва да се приеме, че е налице основна доставка, която е съпътствана от други доставки и към всички доставки се прилага режимът на основната доставка. Следователно, ако основната доставка е общата туристическа услуга, комплексната доставка подлежи на облагане по реда на Глава шестнадесета от ЗДДС. В случай, че основната доставка е организирането на мероприятието и облагането на комплексната доставка е по общия ред на ЗДДС.
Посочените доставки обичайно не са в съотношение основна и съпътстващи доставки. Аргумент за това е обстоятелството, че дори спортното мероприятие да представлява основната цел за клиента, цената на туристическата услуга обичайно съставлява съществен дял от общата цена. Предвид това, когато цената е определена общо, за целите на начисляване на ДДС следва да се определи делът на цената на общата туристическа услуга в общата цена.
Съгласно изложеното при хипотеза, при която са налице отделни доставки, за доставката на обща туристическа услуга е приложим специалният ред на облагане на туристическите услуги. Другите доставки на стоки и/или услуги, свързани с организиране на мероприятието, които включват организиране на състезание, ползване на спортни зали за тренировка и състезание, се облагат по общия ред на ЗДДС.
По отношение на доставката на обща туристическа услуга:
При хипотезата, че доставките, които сдружението извършва попадат в обхвата на Глава шестнадесета на ЗДДС -специален редна облагане на туристически услуги, мястото на изпълнение ще се определи съгласно чл. 137 от ЗДДС. На основание посочената разпоредба “място на изпълнение“ на доставка на обща туристическа услуга е мястото, където туроператорът е установил своята икономическа дейност или има постоянен обект, от който извършва изпълнението. При определянето на облагаемия оборот се изхожда от режима на доставката, който се прилага към датата на възникване на данъчното събитие на извършената доставка.
Облагаемият оборот на туроператора за целите на регистрация по ЗДДС се определя в съответствие с разпоредбите на чл. 96, ал. 2 от ЗДДС във връзка с чл. 139, ал. 1 от ЗДДС. При доставки на общи туристически услуги за целите на определяне на облагаемия оборот се включва данъчна основа на маржа, определен по реда на чл. 139 от ЗДДС.
По отношение на доставката на услуга, свързана с организиране на състезание:
Съгласно чл. 41, т. 4 от ЗДДС услугите, пряко свързани със спорта или физическото възпитание, предоставяни от спортни организации по Закона за физическото възпитание и спорта (ЗФВС), които са регистрирани по ЗЮЛНЦ като организации, определени за извършване на общественополезна дейност са освободени доставки. Видно от текста на разпоредбата, за да се третира една услуга като освободена по този ред, следва да са изпълнени следните условия:
– Услугата да е пряко свързана със спорта или физическото възпитание;
– Услугите да са предоставяни от спортни организации по ЗФВС;
– Тези организации да са регистрирани по ЗЮЛНЦ като организации, определени за извършване на общественополезна дейност.
Видно от текста на разпоредбата, освобождаването на доставката е поставено в зависимост от качеството на доставчика. Съгласно чл. 10, ал. 1 отЗФВС спортните организации са юридически лица, които осъществяват тренировъчна, състезателна и организационно-административна дейност по един или няколко вида спорт и развиват и популяризират физическото възпитание и спорта. Спортните организации са: спортни клубове, спортни федерации и национални спортни организации (чл. 10, ал. 2 от ЗФВС). ЗФВС предвижда спортните федерации и националните спортни организации да осъществяват спортна дейност след задължително лицензиране от Министерството на младежта и спорта (арг. чл. 10, ал. 5 във вр. с чл. 69 ЗФВС).
Предвид горното, при условие, че сдружението е спортна организация по смисъла на ЗФВС, доставката на услуга, свързана с организиране на спортно състезаниеможе да се квалифицира като освободена доставка, на основание разпоредбата на чл. 41, т. 4 от ЗДДС.
При преценка приложимостта на разпоредбата на чл. 44, ал. 1, т. 2 от ЗДДС по отношение на извършваната от сдружението дейност е необходимо да се има предвид, че освободена доставка е доставката на стоки и извършването на услуги от организации, които не са търговци, поставящи си цели от политически, синдикален, религиозен, патриотичен, философски, филантропски или граждански характер, когато доставката е във връзка с прояви за набиране на средства, използвани за тяхната дейност или за постигане на поставените цели. Цитираната разпоредба установява две основни предпоставки, при чието кумулативно наличие се изключва стопанският характер на доставката и същата се определя като освободена, а именно:
1. доставката да се извършва от организации, които не са търговци, поставящи си цели от политически, синдикален, религиозен, патриотичен, философски, филантропски или граждански характер;
2. доставката да е във връзка с прояви за набиране на средства, използвани за тяхната дейност или за постигане на поставените цели.
Правилата за освобождаване от облагане са предмет на стриктно тълкуване, тъй като представляват дерогации от общия принцип, според който с данък върху добавената стойност се облага всяка услуга, предоставена възмездно от данъчно задължено лице. Във връзка с това считаме, че предвиденото в ал. 1 на чл. 44 от ЗДДС освобождаване на доставките е допустимо единствено при условията на ал. 2 на същата правна норма, а именно доколкото не се нарушават правилата на конкуренцията.
Предвид гореизложеното, ако сдружението извършва услуги срещу заплащане на такси, чрез които постига целите, които си е поставило като такова лице (организиране на спортно състезание) и доколкото доставките не водят до нарушаване правилата на конкуренцията, може да се приложи разпоредбата на чл. 44, ал. 1, т. 3 от ЗДДС.
Също така, следва да се има предвид, че доколкото дейността на сдружението, във връзка с организиране на спортно мероприятие се извършва системно (по търговски начин), и в случай, че реализираните приходи значително надхвърлят необходимото за покриване на разходите по извършването на тази дейност, може да се счита, че сдружението действа като търговец, по смисъла на чл. 1, ал. 3 от Търговския закон (ТЗ). В този смисъл, доставките, свързани с организирането на спортното състезание, не биха попаднали в обхвата на чл. 44, ал. 1, т. 2 от ЗДДС (доколкото разпоредбата е приложима по отношение на доставки, извършвани от организации, които не са търговци) и биха били облагаеми доставки по чл. 12 от ЗДДС.
При положение, че за доставките, които сдружението извършва е приложим общия ред на облагане по отношение на въпроса за определяне мястото на изпълнение, описаната услуга може да се определи като услуга по реда на чл. 21, ал. 4 от ЗДДС -свързана с културни, артистични, спортни, научни, образователни, развлекателни или подобни мероприятия, включително дейността по организирането им.
Когато услугата, свързана с организирането на спортното състезание е предоставена на данъчно незадължено лице, мястотона изпълнениее мястото, където фактически се извършва услугата, съгласно чл. 21, ал. 4, т. 4, б. „а” от ЗДДС. В случаите, когато услугата се предоставя на данъчно задължено лице, мястото на изпълнение се определя по общото правило на ЗДДС, предвидено в чл. 21, ал. 2 от ЗДДС и това е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност.
От това общо правило е направено изключение, регламентирано с чл. 21, ал. 4, т. 3 от ЗДДС, съгласно което при доставка на услуга по осигуряване на достъп (срещу билети или заплащане, осигуряващи входа, включително когато такъв вход е включен в абонамент) до спортни, развлекателни или подобни събития и при съпътстващите достъпа услуги- мястото на изпълнениее мястото, където фактически се провежда събитието,когато услугата се предоставя на данъчно задължено лице. В конкретният случай, предвид описаното в запитването не е налице доставка на услуга по осигуряване на достъп до спортно мероприятие, тъй като за участието в мероприятието е необходимо предприемане на предварителни действия за получаване на достъп, и по конкретно заявяване напредварително желание за участие и предварително заплащане на такса.
Предвид изложените нормативни разпоредби и доколкото сдружението е лице установено в България мястото на изпълнение на предоставена услуга на данъчно задължено лице, установено в Европейския съюзили извън него е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност (чл. 21, ал. 2 от ЗДДС). Предвид това и с оглед поставения въпрос относно регистрацията по ЗДДС следва да се има предвид, че ако доставчикът е нерегистрирано за целите на ЗДДС лице, услугата която извършва с място на изпълнение извън територията на страната не участва във формирането на оборота по чл. 96 от закона. Въпреки това, ако мястото на изпълнение на услугата е на територията на друга държава членка, за него ще възникне задължение за подаване на заявление за регистрация по 97а, ал. 2 от ЗДДС.
Ако услугата е предоставена на данъчно незадължено лице, мястото на изпълнение ще бъде на територията на страната, където фактически се извършва услугата (чл. ‘

Оценете статията

Вашият коментар