. 24-39-88
Дата:22.07.2015 год.
ЗДДС, чл. 25, ал. 2;
ЗДДС, чл. 25, ал. 4;
ЗДДС, чл. 86;
ЗДДС, чл. 113, ал. 1.
ОТНОСНО: приложение на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)
Във Ваше запитване, препратено по компетентност вна Националната агенция за приходите с вх. № 24-39-88/24.06.2015 г., е изложено следното:
При сключване на договори с рекламни агенции се определят траншове или етапи на плащане, рекламата се включва в определени с договорите тиражи или се определя плащане след като рекламата е публикувана. Вариантите на договаряне са различни, но могат да се обединят в следните групи:
1. Рамкови договори за календарна година с посочване на очакван бюджет и процент на търговска отстъпка за този бюджет, със срок на плащане 60 дни от издаване на фактура;
2. Рамкови договори на рекламни агенции за предоставяне на условия за техни неидентифицирани клиенти с предоставяне на отстъпки, без посочване на суми и срок за плащане 60 дни от издаване на фактурата;
3. Договори за реклама за определен брой индивидуализирани публикации като размер и цветност, без посочване на конкретен брой, но с общ уговорен период за публикуване. Срок на плащане – 60 дни от издаване на фактурата;
4. Договори за реклама за конкретна публикация с посочване на сума, без посочване на конкретен брой за публикуване, със срокове от 1 до 3 месеца и плащане – 30 дни от датата на фактурата.
Въпросите, поставени в запитването, по същество са следните:
1.Следва ли доставките на рекламни услуги в гореописаните хипотези да се определят като доставки с периодично, поетапно и непрекъснато изпълнение, съответно приложима ли е при определяне датата на възникване на данъчното събитие разпоредбата на чл. 25, ал. 4 от ЗДДС?
2.Какво е счетоводното третиране на сделките в гореописаните хипотези?
Предвид изложената фактическа обстановка, съобразявайки относимата нормативна уредба и на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, изразявам следното принципно становище:
На основание чл. 25, ал. 2 от ЗДДС данъчното събитие по смисъла на същия закон възниква на датата, на която собствеността върху стоката е прехвърлена или услугата е извършена. При доставка с периодично, поетапно или непрекъснато изпълнение, с изключение на доставките по чл. 6, ал. 2, всеки период или етап, за който е уговорено плащане, се смята за отделна доставка и данъчното събитие за нея възниква на датата, на която плащането е станало дължимо, съгласно чл. 25, ал. 4 от ЗДДС.
Данъкът за облагаемите доставки става изискуем на датата на възникване на данъчното събитие, а при извършване на цялостно или частично авансово плащане – при получаване на плащането, и съответно за регистрираното лице възниква задължение да го начисли по реда на чл. 86 от ЗДДС като:
1. издаде данъчен документ, в който посочи данъка на отделен ред;
2. включи размера на данъка при определяне на резултата за съответния данъчен период в справка-декларацията по чл. 125 за този данъчен период;
3. посочи документа по т. 1 в дневника за продажбите за съответния данъчен период.
Съгласно чл. 113, ал. 1 от ЗДДС всяко данъчно задължено лице – доставчик, е длъжно да издаде фактура за извършената от него доставка на стока или услуга или при получаване на авансово плащане преди това освен в случаите, когато доставката се документира с протокол по чл. 117. Фактурата се издава задължително не по-късно от 5 дни от датата на възникване на данъчното събитие за доставката, а в случаите на авансово плащане – не по-късно от 5 дни от датата на получаване на плащането.
Доколкото от посоченото в запитването не може да се направи категоричен и еднозначен извод какъв е характерът на извършваните по сключените договори доставки, по отношение определянето на датата на възникване на данъчното събитие, документирането на доставката и начисляването на данъка, следва да се има предвид:
В случаите, когато е налице доставка с периодично изпълнение, т. е. в течение на определено време се извършват редица еднакви престации, които се повтарят през определени или неопределени периоди от време, на основание чл. 25, ал. 4 от ЗДДС всеки период, за който е уговорено плащане, се смята за отделна доставка и данъчното събитие за нея възниква на датата, на която плащането е станало дължимо, освен ако не е извършено цялостно или частично плащане преди данъчното събитие – тогава данъкът става изискуем при плащането. В тези случаи на основание чл. 113, ал. 1 и 4 от ЗДДС доставчикът е длъжен да издаде фактура в 5-дневен срок от датата на възникване на данъчното събитие за доставката (съответно плащането) и да начисли данъка по реда на чл. 86 от ЗДДС.
В останалите случаи данъчното събитие за извършени доставки на рекламни услуги възниква на датата, на която услугата е извършена, на основание чл. 25, ал. 2 от ЗДДС, освен ако не е извършено цялостно или частично плащане преди данъчното събитие – тогава данъкът става изискуем при плащането. Документирането на доставката, съответно начисляването на данъка, и в тези случаи се извършва по реда, описан по-горе.
Уведомявам Ви, че по поставения във връзка с прилагане на счетоводно законодателство въпрос запитването е изпратено за отговор в дирекция „Данъчна политика“ при .
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР
НА НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/’