Приложение на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)

.№ 26-О-2
Дата: 07.05.2014 год.
ЗДДС, чл. 12, ал. 1;
ЗДДС, чл. 21, ал. 2;
ЗДДС, чл. 46, ал. 1, т. 4;
ЗДДС, чл. 69, ал. 2, т. 1.
Относно: приложение на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)
Във Ваше запитване, препратено по компетентност вна Националната агенция за приходите (НАП) с вх. № 26-О-2/13.03.2014 г., е изложено следното:
Българско дружество в качеството си на изпълнител е сключило договор с френско дружество (възложител) за извършване на услуги по изработка на банкноти. Материалите по производството ще бъдат доставяни от възложителя и ще остават негова собственост. Възлагането се извършва на базата на дадена поръчка, която може да включва изпълнение, както на всички процеси на производство до краен продукт, така и само отделни технологични процеси.
Възложителят има валиден френски ДДС номер и няма постоянен обект на територията на страната. Възложителят и изпълнителят (българското дружество) са свързани лица.
Въпросът, поставен в запитването, е следният:
Следва ли, услуга, свързана с изработка на банкноти с материали на възложителя, да се третира като облагаема доставка по смисъла на ЗДДС и налице ли е право на приспадане на данъчен кредит на основание чл. 69, ал. 2, т. 1 от ЗДДС?
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, изразявам следното становище:
Съгласно чл. 12, ал. 1 от ЗДДС, облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които същия закон предвижда друго. Освободените от облагане с данък върху добавената стойност доставки, са регламентирани в Глава четвърта от ЗДДС.
Съгласно чл. 46, ал. 1, т. 4 от ЗДДС, освободена доставка е сделката, включително договарянето, свързана с валута, банкноти, монети, използвани като законно платежно средство, с изключение на банкноти и монети, които обикновено не се използват като законно платежно средство или са с нумизматична стойност.
Според изложеното в запитването, изпълнителят по договора ще извършва услуга, свързана с изработка на банкноти (с материали на възложителя), която може да включва изпълнение, както на всички процеси на производство до краен продукт, така и само отделни технологични процеси.
Поставеният въпрос следва да бъде разгледан в съответствие със съдебната практика на Съда на ЕС (СЕС) по отношение на обхвата на освобождаването, предвидено с Директива 2006/112/ЕО, както и с действащото в Рeпублика България законодателство, третиращо облагането с данък върху добавената стойност.
Съгласно тълкуването на СЕС, обективирано в т. 66 от Решение на СЕС по дело С-2/95 „За да се характеризират като освободени сделки за целите на точки 3 и 5 от член 13, Б, услугите, предоставени от център за обработка на данни трябва, разгледани в широк план, да представляват самостойно цяло, което в действителност изпълнява специфичните, съществени функции на услугите, описани в тези две точки. За „сделка, свързана с парични преводи“ предоставените услуги трябва да водят до превод на средства и промени в правната и финансова ситуация. Освободена услуга по силата на директивата трябва да се отличава от чисто физическо или техническо извършване, като прилагането на система за обработка на данни в банка. В тази връзка националният съд трябва да разгледа конкретно степента на отговорност на центъра за обработка на данни пред банките, по-конкретно въпроса дали отговорността е ограничена до техническите аспекти или се разпростира върху специфични, съществени аспекти на сделките.“
Директива 2006/112/ЕО (чл. 135, пар. 1, б. “г” от същата), съответно чл. 46, ал. 1, т. 4 от ЗДДС не поставят изискване относно статута на лицата – доставчици на услугите, попадащи в обхвата на регламентираното освобождаване от облагане. Както е посочено в параграф 20 от решение по дело С-235/00, “освобождаването, ……… не зависи от идентичността или правния характер на лицето или организацията, предоставяща услугата.”.
Предвид изложеното дотук, и доколкото извършването на услуга, свързана с изработка на банкноти, е услуга, която е свързана с техническото извършване (изработка на банкнотите), т. е. ограничена е до техническите аспекти и не води до промяна в правната и финансова ситуация между лицата, същата не попада в обхвата на освобождаването, предвидено с чл. 46, ал. 1, т. 4 от ЗДДС.
В този смисъл, извършването на услуга, свързана с изработка на банкноти, доколкото не попада в обхвата на освободените от облагане с данък върху добавената стойност доставки в Глава четвърта от ЗДДС, би била облагаема на основание чл. 12 от ЗДДС, при условие, че е с място на изпълнение на територията на страната. За определяне мястото на изпълнение при доставката на тази услуга, следва да се има предвид разпоредбата на чл. 21, ал. 2 от ЗДДС, съответно чл. 44 и 45 от Директива 2006/112/ЕО. Според чл. 21, ал. 2 о т ЗДДС мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.
Предвид това, в конкретния случай, мястото на изпълнение на доставката е мястото, където е установен получателя, т. е. Франция. За доставчикът (изпълнителят по договора) на услугата, свързана с изработка на банкноти, ще е налице правото на приспадане на данъчен кредит за начисления данък за получени стоки или услуги, коиторегистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави, на основание чл. 69, ал. 2, т. 1 от ЗДДС.
ЗАМ.ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР
НА НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/СТОЯН МАРКОВ/

Оценете статията

Вашият коментар