Приложение на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).

Изх.№ 23-22-2791/18.11.2018 г.
ЗДДС, чл.12, ал.1 ППЗДДС, чл.54, ал.2
чл.21, ал.2
чл.21, ал.4, т.1
чл.113, ал.1
чл.114, ал.1, т.13
В дирекция ОУИ … е постъпило Ваше писмено запитване с вх. № …11.2011 г. относно приложение на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
Изложена е следната фактическа обстановка:
Регистриран сте като работещ на свободна практика по БУЛСТАТ, като се осигурявате по същия ред. Регистриран сте и по ЗДДС като физическо лице.
На 01.03.2010 г. сте подписали договор с … ООД за проучване на условията и подготовка за сключване на договор за извършване на проектиране, доставка и внедряване на инсталации за хидрометалургично добиване на мед и очистване на отпадни води от насипища на откривка в рудник …Македония. Вашите задължения по договора са: проучване на условията и подготовка на сключване на договор между … ООД и юридическото лице в Македония, организиране и водене на преговори за сключване на договор, даване на текуща информация за хода на изпълнение на възложената задача.
За получените от Вас до момента суми по този договор сте издавали фактури, по които сте начислили 20 % ДДС. Фактурите са включени в дневника за продажбите за съответния период и сте внесли дължимия ДДС в бюджета.
Поставените в запитването въпроси са следните:
– Облагаеми ли са сделките между Вас и …ООД?
– Ако са облагаеми, каква е законовата ставка на дължимия ДДС?
– Могат ли тези сделки да се тълкуват като сделки за износ?
– Има ли основание за непризнаване на данъчен кредит ?
Предвид изложената фактическа обстановка и относимата нормативна уредба изразяваме следното становище:
Разпоредбата начл.12, ал.1 от ЗДДС регламентира, че облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл.6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго.
Общият принцип относно определяне на мястото на изпълнение при доставка на услуга е указан в разпоредбата на чл.21, ал.2 от ЗДДС. Съгласно същата, мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.
Същевременно в чл.21, ал.4 на от ЗДДС са регламентирани някои изключения от горното правило, като т.1 визира услугите, свързани с недвижими имоти.
Съгласно разпоредбата на чл.21, ал.4, т.1 от ЗДДС мястото на изпълнение при доставка на услуга е мястото, където се намира недвижимият имот, когато услугата е свързана с недвижим имот, включително при:
а) предоставянето на права за ползване, на експертни услуги или услуги на посредници, свързани с недвижимия имот;
б) услуги по подготовка и координация на строителните работи, свързани с недвижимия имот, като архитектурни, инженерни, надзорни и други;
в) настаняване в хотели, къмпинги, караванни паркове, ваканционни лагери и други подобни.
От изложената в запитването фактическа обстановка не става ясно дали посредническата услуга касае сключване на договор за подготовка и координация на строителни работи, свързани с недвижим имот или се касае за договор за монтаж и инсталация на стока.
В първия случай е налице хипотезата на чл.21, ал.4, т.1 от ЗДДС. В този случай, мястото на изпълнение на доставката ще бъде там, където се намира недвижимият имот (територията на Македония).
Във втория случай налице е посредническа услуга, като мястото на изпълнение ще се определи съгласно чл.21, ал.2 от ЗДДС.
В тази връзка следва да имате предвид хипотезата на чл.54, ал.2 от Правилника за прилагане на закона за данък върху добавената стойност (ППЗДДС). Съгласно същата, при доставка на услуга по чл.21, ал.1 и 2 от закона, когато получателят и доставчикът са установени на територията на страната, данъкът е изискуем от доставчика – регистрирано по закона лице, независимо дали получателят е данъчно задължено лице или данъчно незадължено лице.
Също така, съгласно чл.113, ал.1 от ЗДДС всяко данъчно задължено лице-доставчик на облагаема доставка, е длъжно да издаде фактура за извършената от нето доставка. Фактурата задължително съдържа размера на дължимия данък (чл.114, ал.1, т.13 от ЗДДС).

Оценете статията

Вашият коментар