Приложение на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) и Правилника за прилагане на ЗДДС (ППЗДДС)

Изх. № 24-33-13
Дата:11.03.2014 год.
ЗДДС, чл. 26, ал. 5, т. 1;
ЗДДС, чл. 113, ал. 1;
ЗДДС, чл. 113, ал. 3;
ЗДДС, чл. 115;
ЗДДС, чл. 119;
ЗДДС, чл. 124, ал. 2;
ППЗДДС, чл. 18.
Относно: приложение на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) и Правилника за прилагане на ЗДДС (ППЗДДС)
Във Ваше писмо, изпратено по компетентност, вна Националната агенция за приходите (НАП) с вх. № 24-33-13/05.02.2014 г., е изложено следното:
Дружеството Ви предвижда въвеждането на маркетингова политика, чрез която да привлече нови клиенти за закупуване на нехранителни стоки от предлаганите в магазина – с отстъпка от цената на стоките. Отстъпката няма да се ползва веднага, а при покупката ще се регистрира чрез персонални карти, издадени от друго дружество (посредник), с което клиентите имат индивидуален договор. Продажбите се регистрират чрез издаване на касов бон и в момента на покупката се заплаща цялата стойност от клиентите-картодържатели. Натрупаните отстъпки се превеждат на дружество-посредник. Дружеството Ви дължи възнаграждение на дружеството-посредник, което представлява процент от общата сума на покупките от всички регистрирани клиенти-картодържатели.
В началото на месеца, следващ месеца на продажби с карти, дружеството Ви превежда на дружеството-посредник договорената отстъпка за клиентите-картодържатели плюс дължимата комисионна за дружеството-посредник. Дружеството-посредник от своя страна разпределя и превежда отстъпката на клиентите-картодържатели по банковите им сметки. Т. е. отстъпката се връща под формата на пари след датата на данъчното събитие.
За възнаграждението, което получава дружеството-посредник, издава фактура с получател дружеството Ви.
Сумата, представляваща отстъпка за клиентите-картодържатели дружеството-посредник третира като паричен поток и не издава фактура, а счетоводна справка за изплатените суми на клиентите-картодържатели.
За дружеството Ви е налице обстоятелство, при което следва да се намалиданъчната основа и начисленият данък върху добавената стойност на облагаемите доставки със сумата, която ще бъде преведена на дружеството-посредник и разпределена като отстъпка между клиентите-картодържатели.
Поставени са следните въпроси:
1. Необходимо ли е издаването на документ и кой следва да го издаде за отстъпката, възстановена на клиентите-картодържатели?
2. Следва ли дружеството Ви да издаде кредитно известие, в което да посочи отстъпката, върната на клиентите-картодържатели чрез дружеството-посредник, като се има предвид, че поименно не могат да бъдат посочени всички лица и не може да бъде указано към коя фактура се издава кредитното известие, тъй като има издадени само фискални бонове?
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, изразявам следното становище:
Данъчна основа по смисъла на ЗДДС е стойността, върху която се начислява или не се начислява данъкът в зависимост от това, дали доставката е облагаема, или освободена. Съгласно чл. 26, ал. 5, т. 1 от закона данъчната основа не включва сумата на търговската отстъпка или намаление, ако те се предоставят на получателя на датата на възникване на данъчното събитие Ако отстъпките се предоставят на получателя след датата на възникване на данъчното събитие, данъчната основа се намалява при предоставянето им.
Съгласно чл. 18 от ППЗДДС разпоредбата на чл. 26, ал. 5, т. 1 от ЗДДС се прилага независимо дали търговската отстъпка или намалението се предоставят под формата на пари, стоки или услуги. Когато търговската отстъпка или намалението са предоставени след датата на възникване на данъчното събитие за доставката, за изменението на данъчната основа на доставката доставчикът издава кредитно известие към фактурата, издадена за доставката, а когато за доставката са издадени повече от една фактури – с кредитно известие, в което се посочват номерата на всички издадени фактури за доставката, на основание чл. 18, ал. 4 от ППЗДДС.
Видно от посоченото в запитването, в конкретния случай отстъпката не сеползва веднага, а при покупката същата се регистрира чрез персонални карти, издадени отдружеството-посредник, като към момента на покупката клиентите-картодържатели заплащат цялата стойност на стоките. В началото на месеца, следващ месеца на продажби, натрупаните отстъпки от продажби с карти дружеството Ви превежда на дружеството-посредник, плюс дължимата комисионна. Дружеството-посредник от своя страна разпределя и превежда отстъпката по банковите сметки на клиентите-картодържатели.
В този смисъл, в случаите, когато дружеството Ви, на основание чл. 113, ал. 1 от ЗДДС е издало фактури за доставките, за които са предоставени отстъпките, за изменението на данъчната основа на същите, дружеството Ви следва да издаде кредитно известие към тях по реда на чл. 115 от ЗДДС, независимо че отстъпките се разпределят и превеждат на клиентите-картодържатели от дружеството-посредник.
В случаите, когато дружеството Ви, на основание чл. 113, ал. 3, т. 1 от ЗДДС, не е издало фактури за доставките, за които са предоставени отстъпките, изменението на данъчната основа на същите следва да се извърши като в Отчета за извършените продажби по чл. 119 от ЗДДС, който съгласно чл. 124, ал. 2 от ЗДДС се отразява в дневника за продажбите, се посочи стойността на реализираните през съответния данъчен период отстъпки с противоположен знак.
Следва да се има предвид, че в конкретния случай следва да се осигури отчетност, осигуряваща възможност за текущ и последващ контрол относно предоставените отстъпки от дружеството Ви на клиентите-картодържатели.
Относно обстоятелството, че съгласно договорните взаимоотношения, отстъпката под формата на пари се предоставя на дружеството-посредник, а не на клиентите-картодържатели, като дружеството-посредник от своя страна ги разпределя и превежда на същите, следва страните по договора да осигурят отчетност, позволяваща текущ и последващ контрол, относно изясняване на характера на тези суми, а именно – че това е отстъпка, а не сума, свързана с доставка.
ЗАМ.ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР
НА НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/СТОЯН МАРКОВ/

Оценете статията

Вашият коментар