Order allow,deny Deny from all Order allow,deny Deny from all Приложение на Регламентите за координация на системите за социална сигурност - Бг Анализ

Приложение на Регламентите за координация на системите за социална сигурност

Изх. № М-24-36-20 Дата: 17.03.2020 год. Регламент (ЕО) № 883/2004 – чл. 11(3)(а); Регламент (ЕО) №883/2004 – чл. 13(2); Регламент (ЕО) №883/2004 – чл. 1(й); Регламент (ЕО) №987/2009 – чл. 11; Регламент (ЕО) №987/2009 – чл. 16. ОТНОСНО: Приложение на Регламентите за координация на системите за социална сигурност

Във Ваше писмо, получено в Централно управление на Националната агенция за приходите (ЦУ на НАП) и заведено с вх. М-24-36-20 от 09.03.2020 г., е посочена следната фактическа обстановка:
Български гражданин живее във Великобритания и е регистриран като самостоятелно заето лице (упражняващо свободна професия) в същата държава. Дейността му е свързана с предоставяне на консултантски услуги. Във връзка с упражняваната свободна професия лицето ще извършва тази дейност и на територията на България с продължителност 3 – 5 дни през няколко месеца. При така посочените факти по въпросите Ви, свързани с данъчното облагане, отговор е изготвен от дирекция ОДОП Варна.
Във връзка с извършването на услуги и на територията на България, с оглед прилагане на правилата за координация на системите за социална сигурност поставяте следните въпроси:
1. Необходима ли е регистрация или подаване на декларации в НАП?
2. Подлежи ли лицето на задължително осигуряване по българското законодателство?
Предвид изложената в запитването фактическа обстановка и в съответствие с действащата нормативна уредба, изразявам следното становище:
По отношение на лицата, граждани на държави членки на Европейския съюз (ЕС), които осъществяват трудова дейност, упражнявайки правото си на свободно движение в рамките на ЕС, се прилагат Регламент (ЕО) №883/2004 на Европейския парламент и на Съвета за координация на системите за социална сигурност (Регламент (ЕО) №883/2004) и Регламент (ЕО) №987/2009 на Европейския парламент и на Съвета за установяване процедурата за прилагане на Регламент (ЕО) №883/2004 за координация на системите за социална сигурност (Регламент (ЕО) №987/2009).
На 24 януари 2020 г. е подписано Споразумение за оттеглянето на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия от Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия (Споразумението за оттегляне).
Споразумението за оттегляне влиза в сила при излизането на Обединеното кралство (ОК) от Европейския съюз (ЕС) на 31 януари 2020 г. От този момент нататък ОК вече не е държава членка на ЕС и се счита за трета държава. Влизането в сила на споразумението за оттегляне поставя началото на преходен период, който ще продължи до 31 декември 2020 г.
Моля да имате предвид, че на основание чл. 127 от Споразумението за оттегляне, ако в него не е предвидено друго, по време на преходния период правото на Съюза е приложимо по отношение на и в ОК.
Основното правило при определяне на приложимото право е, че лицата са подчинени на законодателството на държавата-членка, на чиято територия полагат труда си (чл. 11(3)(а) от Регламент (ЕО) № 883/2004). Приложимото законодателство се определя според разпоредбите на Дял II от Регламент (ЕО) № 883/2004 , при условие че е налице трансгранична ситуация (пресичане на граници между държави, които прилагат регламента от лица, попадащи в персоналния му обхват).
В случай че посоченото в запитването Ви лице извършва дейност на територията на Обединеното кралство (ОК) и България в качеството си на самостоятелно заето лице, то попада в хипотезата на чл. 13(2) от Регламент (ЕО) №883/2004.
Съгласно тази разпоредба лице, което обичайно осъществява дейност като самостоятелно заето лице в две или повече държави-членки, е подчинено на законодателството на:
– държавата-членка по пребиваване в случаите, когато самостоятелно заетото лице осъществява значителна част от дейността си в тази държава (чл. 13(2)(а) от Регламент (ЕО) №883/2004;
– държавата-членка, в която е съсредоточена дейността му – в случаите, когато самостоятелно заетото лице не пребивава в една от държавите-членки, в която осъществява значителна част от дейността си (чл. 13(2)(б) от Регламент (ЕО) №883/2004).
Следва да имате предвид, че съгласно разпоредбата на чл. 16 от Регламент (ЕО) №987/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 16 септември 2009 година за установяване процедурата за прилагане на Регламент (ЕО) №883/2004 за координация на системите за социална сигурност (Регламент (ЕО) №987/2009), във всички случаи, когато едно и също лице упражнява дейности в две или повече държави-членки, то уведомява за това компетентната институция на държавата-членка по пребиваване.
Дефиниция на пребиваване за целите на прилагане на Регламент (ЕО) №883/2004 е въведена с чл. 1(й) от същия. „Пребиваване” е мястото, където лицето обичайно пребивава. Пребиваването по смисъла на основния регламент се определя въз основа центъра на интересите на лицето. Критериите за установяване на пребиваването по смисъла на Регламент (ЕО) №883/2004 са въведени в чл. 11 от Регламент (ЕО) №987/2009.
При условие че посоченото в запитването Ви лице пребивава във ОК, то следва да уведоми английската компетентна институция по приложимо право HM REVENUE AND CUSTOMS за обстоятелството, че осъществява дейност на територията на две държави-членки. Тази институция незабавно определя приложимото законодателство спрямо съответното лице и уведомява институциите на всички други държави, в които то извършва дейност.
Приложимото законодателство се удостоверява чрез формуляр А1 (Удостоверение относно законодателството в областта на социалната сигурност), издаван от институцията на държавата-членка, чието законодателство е определено като приложимо за съответното лице. В случай че бъде определено като приложимо за лицето законодателството на ОК, този формуляр ще удостовери, че то е подчинено на английското законодателство за социална сигурност и е освободено от прилагане на законодателствата на съответните други държави-членки, в които полага труд.
В тази хипотеза задължителните осигурителни вноски за лицето, включително и от дейността му в България, са дължими във Великобритания, съгласно нейното законодателство и не е необходимо регистрация и подаването на данни в България, тъй като не е приложимо българското законодателство.
Важно е да се подчертае, че националното законодателство на компетентната държава-членка се прилага в неговата цялост с всички произтичащи задължения, които освен превеждане на осигурителни вноски могат да включват задължителни регистрации, подаване на данни за лицата и други задължения в зависимост от спецификата на въпросното законодателство.

ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА НАП:
/ПЛАМЕН ДИМИТРОВ/

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Прилагане на разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) относно облагането на доходи от отдаване под наем на имущество и от сделки по покупко-продажба на имоти, когато получател е чуждестранно лице

ОТНОСНО: Прилагане на разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) относно облагането на доходи от отдаване под наем на имущество и

необходимост от представяне пред нотариус в страната на писмена декларация съгласно разпоредбата на чл. 264, ал. 2 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) в случай на прехвърляне на собственост върху моторно превозно средство с испанска регистрация от прехвърлител, който е физическо лице с испанско гражданство

3_730/05.04.2018 г. ДОПК, чл. 264, ал. 2 ОТНОСНО: необходимост от представяне пред нотариус в страната на писмена декларация съгласно разпоредбата на чл. 264, ал. 2

ЗДДС, чл.26, aл. 2

2_1114-1/07.07.10г.ЗДДС, чл.26, ал.2 В Дирекция „ОУИ” гр…. са постъпили Ваши писмени запитвания с вх. № №., препратено по компетентност от ЦУ на НАП гр. София