Приложение на ЗДДФЛ и Наредба № Н-18/2006г. на МФ за регистриране и отчитане на продажбите в търговските обекти чрез фискални устройства

ОТНОСНО: Приложение на ЗДДФЛ и Наредба № Н-18/2006г. на МФ за регистриране и отчитане на продажбите в търговските обекти чрез фискални устройства
Във връзка с постъпило запитване с вх. № 94-00-63/03.04.2017г. при Дирекция „Обжалване и данъчно- осигурителна практика” – …., е изложена следната фактическа обстановка:
Вие извършвате фризьорски услуги по трудов договор. Възнамерявате да осъществявате самостоятелно дейност като фризьор и да се самоосигурявате. Уточнявате в запитването, че сте се консултирали в регистър БУЛСТАТ, както и в Дирекция „ Местни данъци и такси “ – Община …. относно начина на облагане.
В тази връзка се поставили следните въпроси:
1.Какъв документ следва да се издава за предоставените фризьорски услуги- фискална касова бележка или бележка от кочан?
2.След като лицето заплаща патентен данък към Община …., по какъв ред следва да се облага осъществяваната от него дейност- по реда на ЗДДФЛ или ЗМДТ?
3.Ако лицето заплаща патентен данък и данък печалба не се ли стига до двойно данъчно облагане?
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпросиизразявам следнотостановище:
По отношение на първия въпрос:
Редът и начинът за издаване на фискални касови бележки и за установяване на дистанционна връзка с НАП са определени с Наредба № Н-18 наот 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства.
Разпоредбата на чл. 3, ал. 1 от Наредба № Н-18/2006г. задължава всяко лице да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от ФУ или касова бележка от ИАСУТД, освен когато плащането се извършва чрез внасяне на пари в наличност по платежна сметка, кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи, или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги.
Изключенията от задължението за регистриране на продажбите чрез ФУ са изброени в чл. 4 и чл. 5 от Наредба № Н-18/2006г.
В конкретния случайсчитам, че лицето, дори и да се регистрира в Регистър Булстат като „свободна професия”, същото не отговаря на първото нормативно условие, а именно да осъществява за своя сметка професионална дейност. С понятието „осъществяват за своя сметка професионална дейност” законът има за цел да обхване един по – тесен кръг дейности, извършвани от лица, чиито начин на водене на делата и степента на професионална квалификация, която се изисква, са аналогични на изброените в нормата на § 1, т. 29 от ДР на ЗДДФЛ – експерт счетоводителите; консултантите; одиторите; адвокатите и т.н.
Тъй като в случая лицето, упражняващо дейността- фризьор, не попада в кръга на лицата, упражняващи свободна професия по смисъла на § 1, т. 7 от ДР на Наредба № Н-18/2006 г. на МФ, следва, че не е освободено от задължението да регистрира и отчита продажбите чрез фискално устройство.
Следва да се има предвид, че към изключенията в чл. 4 от Наредбатапопада и упражняването на занаят, когато лицата, които го осъществяват, отговарят на определени условия. Занаят по смисъла на чл.3, ал.1 от Закона за занаятите /ЗЗ/ е производството на изделия и/или предоставянето на услуги по занаятчийски начин. В алинея втора от същата правна норма е разписано, че предприятието за производство на изделия или за предоставяне на услуги е организирано по занаятчийски начин, когато за определяне на облика му са изпълнени едновременно следните изисквания:
1. дейността е включена в списъка на занаятите съгласно приложение № 1;
2. работата се изпълнява на ръка или с помощта на ръчни или други специфични за занаята инструменти; крайното изделие или услугата са сходни с други от същия вид или са уникални;
3. за извършването на дейността са необходими съответни знания, производствено-технически умения и практически навици, придобити със занаятчийско обучение и квалификация, с професионално обучение в системата на средното и висшето образование, с курсове за придобиване или повишаване на квалификацията, както и с професионален опит;
4. дейността се извършва от занаятчии – самостоятелно заети лица или обединени в дружества по Закона за задълженията и договорите.
Видно от цитираната правна норма е, че едно от изискванията дейността да се счита като извършена по занаятчийски начин е тя да фигурира в списък на занаятите съгласно приложение № 1 на ЗЗ. Извършваната от Вас дейност, както вече посочихме е в обхвата на приложението и същата е посочена в т. 57 – фризьорство.
Следва да се има предвид, че съгласно чл. 4, т.7 от Наредба № Н-18/2006 г. на МФ не е задължено да регистрира извършваните от него продажби в търговски обект чрез фискално устройство лице, което извършва дейност – упражняване на занаят по смисъла на Закона за занаятите, с изключение на автомонтьорство и автосервизни услуги и при условие, че лицата са занаятчии-пенсионери по инвалидност или за изслужено време и старост, които извършват услугите с личен труд и не са търговци по смисъла на Търговския закон.
Не сте посочили да сте пенсионер по инвалидност или за изслужено време и старост. Предвид това за осъществяваната дейност като фризьорне е налице хипотезата на чл. 4, т.7 от наредбата.
С оглед на обстоятелството, ченяма да попаднете и към лицата по чл. 4, т. 7 от Наредба № Н-18/2006 г. на МФ, за Вас съществува задължение за издаване на фискална касова бележка за всяко плащане.
По отношение на втори и трети въпрос:
Дейността фризьорство е включена в приложение № 1 към чл.3, ал.2, т.1 от Закона за занаятите.
Законът за занаятите урежда условията и реда за упражняване на занаят.
Видно от приложение № 1 в ПЗР на Закона за занаятите в т.57 на списъка за занаятите е посочено – фризьорство.
В чл.29, ал.1, т.2, б. „в“ от ЗДДФЛ е посочено, че доходите на физически лица от упражняване на занаят, които не се облагат с патентен данък по реда на Закона за местните данъци и такси, подлежат на облагане по този закон с признати разходи за дейността 40%.
Съгласно разпоредбите на чл.61з от ЗМДТ, физическо лице, което извършва дейности, посочени в приложение № 4 към закона се облага с годишен патентен данък за доходите от тези дейности.
В приложение № 4 към гл. II, раздел VI на закона , в т.10 са посочени като патентни дейности бръснарски и фризьорски услуги.
Предвид на това физическо лице, което извършва фризьорски услуги и отговаря на условията на чл.61з, ал.1, т.1 и т.2 от ЗМДТ подлежи на облагане само с патентен данък. В ал.2 на същата разпоредба е посочено, че за извършваната патентна дейност лицата по ал.1 не се облагат по реда на ЗДДФЛ.
Въпреки това тези лица са задължени освен патентна декларация по чл.61н от ЗМДТ, да подават и ГДД по чл.50 от ЗДДФЛ, като попълват приложение № 7 / чл.50, ал.1, т.2 от ЗДДФЛ/.

Оценете статията

Вашият коментар